פרסום ראשון: פיקוד העורף ומגן דוד אדום נערכו למבצע בדיקות במפעלי תעשייה והייטק, אלא שברגע האחרון החליטו במשרד הבריאות לבטל את התוכנית - כך נודע היום (שלישי) ל-N12. מבצע הדיגום אמור היה לכלול כ-1,500 בדיקות יומיות שיוקדשו לעובדי מפעלים כמו חברת החשמל והתעשייה האווירית, וכן לעובדי חברות כמו סודהסטרים ונביעות. עם זאת, בשל החשש שתוצאות הבדיקות יורידו את שיעור נתוני התחלואה הארציים - המבצע בוטל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הדיגום אמור היה להיעשות בתוך שטח המפעלים בעמדות מסוג "היבדק ולך", בהן על העובדים היה לשמור על מרווחים של 2 מטרים מאדם לאדם. בין החברות והמפעלים שהיו אמורים לקחת חלק במבצע הדיגום: עובדי חברת החשמל, התעשייה האווירית, סודהסטרים, נביעות, כתר, תפוגן, תרכובות ברום ועוד.

במסמך רשמי שהגיע לידי N12 והופק על ידי מפקדת אלון האמונה על קטיעת שרשרות ההדבקה בפיקוד העורף נכתב: "על מנת להרחיב את פוטנציאל הדיגום, יתבצע דיגום במפעלי תעשייה ופארקי הייטק עבור עובדים במשק. המטרה היא לסייע בקטיעת שרשרת ההדבקה ובכך לשמור על רציפות התפקוד של מרכזים ומפעלים אלו".

בדיקות קורונה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
בדיקות קורונה | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

גורם המעורה בפרטים ציין כי הסיבה לסירוב משרד הבריאות לצאתו של המבצע לפועל היא החשש שתוצאות הבדיקות במפעלים יעוותו את שיעור נתוני התחלואה הארציים. "מתחילת המגפה המפעלים עובדים בקפסולות ולא נרשמו עדיין אירועי התפרצות. במשרד הבריאות חששו שאם יבדקו במפעלים, זה עלול להוריד את הממוצע הארצי - וכך להוביל לשינוי בגישה של מקבלי ההחלטות שילכו לכיוון של עוד הקלות".

עובד באחד המפעלים שהיו אמורים לקחת חלק במבצע אמר ל-N12: "התפרצות קורונה במפעל חיוני עלולה להיות בעלת השלכות הרות גורל, ולכן כדאי לנצל את הבדיקות כדי לאתר מראש חיוביים לנגיף שעלולים לגרום להתפרצות כזו, ולהגן על העובדים ומשפחותיהם".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "לא הוחלט לבטל את הדיגום במפעלים ופארקי ההייטק, אלא להתקדם למקומות עבודה נוספים שיש בהם תחלואה כמו ערים אדומות או כתומות מהבהבות, ולא באופן של סקר על כלל מדינת ישראל ללא קשר לתחלואה".