הקורונה במגזר החרדי: מתווה שהולך ומתגבש בממשלה ובמשרד הבריאות לפתיחת הישיבות, צפוי לכלול מבצע בדיקות ענק שבו יידרשו התלמידים להיבדק לפני הגעתם לישיבה ובכל פעם שייצאו לבקר בביתם. אך גורם בכיר בקופות החולים הזהיר הבוקר (ראשון) בשיחה עם N12 כי אם יוחלט לבצע דיגום כזה עלולות להיות לכך השלכות הרסניות. "הדבר ייצור עומס בלתי נסבל על קופות החולים שכבר מתמודדות עם בדיקת אלפי נדגמים ביום", הזהיר, "אם האחריות תיפול עלינו, מי שישלם את המחיר יהיה המבוטחים האחרים שזקוקים לשירותי הרפואה השוטפים למחלות אחרות, שלא נעלמו בשל הקורונה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"נטל הבדיקות במבצע 'מגן אבות ואמהות' נופל על מעבדה חיצונית של חברת 'Myheritage'. ראוי שכך ייעשה גם באשר לבדיקות הסקר בישיבות ולא על חשבון קופות החולים, אחרת הדבר יוביל לקריסתן", המשיך אותו גורם, "רק בסוף השבוע האחרון הקופות לקחו על עצמן מהרגע להרגע את בדיקתן של עשרות אלפי גננות וסייעות ברחבי הארץ. לא ייתכן שגם דיגום בני הישיבות שאמור להיות באחריות מפקדת אלון בצה"ל - ייפול גם כן על קופות החולים".

בתוך כך, אתמול הורה הרב קניבסקי לפתוח את תלמודי התורה בניגוד להנחיות הסגר. הבוקר כבר ניתן לראות בתיעוד שהובא ב-N12, כי בערים החרדיות שנותרו אדומות וכן בשכונות בירושלים, תלמודי תורה לבנים וישיבות קטנות לגילאי תיכון, נפתחו כבשגרה. 

בדיקת קורונה במגזר החרדי (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
בדיקת קורונה במגזר החרדי | צילום: נתי שוחט, פלאש 90
על פי נתוני משרד הבריאות, מתוך 2,256 הנדבקים בקורונה שהתגלו ביום חמישי האחרון - 798 מהם משתייכים למגזר החרדי. כלומר 35.7 אחוז מסך התחלואה באותה יממה. אחוז הבדיקות החיוביות בחברה החרדית עומד על 17 אחוז בממוצע השבועי. אחראי המאבק בקורונה במגזר החרדי, אלוף (מיל') רוני נומה אמר על כך: "אנחנו לא מספיק רחוקים מסוכות כדי להבין מה החג גרם לנו". 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי התייחס בסוף השבוע לפתיחת מוסדות החינוך החרדים שלא בהתאם להנחיות: "צריך להגיע להבנות מתוך כבוד לרבנים, לילדים ולמשפחותיהם. אחרת, לא נשמח לראות שוטרים במדים מסתובבים בבתי ספר וילדים שנמצאים בפחד".