לא מתחרט על פתיחת בתי הכנסת בראש השנה ויום הכיפורים ומאשים את עצמו שלא עשה מספיק מאמצים בלשכנע שהציבור החרדי נשמע להוראות – כך נשמע הערב (חמישי) מסביר שר הפנים אריה דרעי בריאיון למהדורה המרכזית. "למעלה מ-85 אחוז מהנדבקים המאומתים בציבור החרדי בשבועות האחרונים הם עד גיל 25. ולמה זה מתגלה? כי הם עושים בדיקות - וזה להבדיל מהציבור הכללי שהנוער לא עושים בדיקות ואני יודע שיש שם הרבה מאוד תחלואה", אמר דרעי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שר הפנים טען כי מתווה בתי הכנסת לראש השנה היה מחמיר מאוד. לדבריו, התקנות לבתי הכנסת היו "פי שתיים יותר מחמירות מהמתווה של מקומות העבודה ושל כל הדברים האחרים שהיו פתוחים במשק. 4 מטר הרחקה בין אחד לשני, עם מסכות, לא אוכלים, לא שותים ולא רוקדים".

תפילה, סגר, קורונה, ישראל, בית כנסת, מתפללים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מתפללים באוויר הפתוח | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בהמשך הוסיף: "אני אומר לעצמי שאני אשם בדבר אחד, שלא הצלחתי ולא עשיתי מספיק מאמצים לשכנע אתכם שרוב רובו של הציבור החרדי, כמעט כולו, שומע להוראות, יותר מכל ציבור אחר".

דרעי התייחס לכך שעדיין חלקים במגזר החרדי מסרבים להישמע להוראות. "יש הרבה קבוצות בחברה החרדית ולכל אחת יש את הרב שלה", הסביר שר הפנים. "לציבור הספרדי יש הוראות חד משמעיות ממועצת חכמי התורה". לדבריו, "גם בציבור החסידי, כדי שלא נעשה לו עוול, החסידות הכי גדולה שיש, חסידות גור, כל בתי הכנסת שלהם, כולל בית המדרש הענק, סגור על בריח בהוראה של האדמו"ר".

על רקע הדיווחים על כך שהתקיימו דיונים להתיר אירוח בסוכה פתוחה, דרעי הכחיש כי זו הייתה הכוונה והדגיש ש"אסור לארח בסוכה גם אם היא פתוחה". לדבריו, ההיתר המדובר היה אך ורק כדי להתפלל בסוכה אבל לא לאכול.

דרעי הבהיר כי הוא לא שולל להטיל סגר על ערים חרדיות כחלק מתוכנית הרמזור: "אני הראשון בגל הראשון שהייתי אחראי על המגזר החרדי. אני עשיתי את הסגרים בערים החרדיות כי התחלואה הגבוהה הייתה שם. אני האמנתי שזה הפיתרון ולא לסגור את מדינת ישראל"

"אמרתי לגמזו אם תגיד לי מבחינה מקצועית, והפרופסורים יאששו את זה ויגידו שאין צורך סגר בציבור הכללי, ואם יעשו סגרים בציבור החרדי נגמור את הסגר – אני הראשון שיוביל את זה", הוסיף דרעי.

שר הפנים התייחס לסוגיית ההפגנות ולהשפעה שלה על הרחוב החרדי. "אני אומר בוודאות שההפגנות מדביקות. כשאנחנו הולכים לסגר כללי, סוגרים בתי כנסת, אז ההפגנות עושים בכל הארץ והשוטרים לא יכולים לאכוף את הסגר כי הם הולכים להפגנה. לא שייך לסגור בתי כנסת ואז להסביר לציבור למה הפגנות מותר".