"שוק הקנאביס בישראל בדרך לגדילה משמעותית והוא יוכפל עד סוף 2021", טוען רן גורליק, מנכ"ל 'קרונוס ישראל' ב"וועידת הבריאות של ישראל.  "זה יקרה משתי סיבות: הראשונה היא הניסיון של משרד הבריאות להוביל לשינוי מרישיונות למרשמים והשנייה היא ההחרגה של ה-CBD".

"כיום, אדם הולך לרופא, מקבל מרשם, מגיע ליחידת קנאביס רפואי, מקבל רישיון ועם זה הוא הולך לבית המרקחת. משרד הבריאות רוצה להקל על המטופלים ולהוריד את תהליך הרישיונות, מה שיגרום למטופלים שצריכים את הקנאביס לקבל מרופא מרשם וללכת איתו ישירות לבית המרקחת. להערכתי זה יכפיל את השוק.

"סיבה נוספת היא החרגת ה-CBD, החלק של הקנבואידים שיש בתוך הצמח. כשזה יקרה, השוק יצמח בצורה אדירה כי הקנאביס ייכנס לקוסמטיקה, משחות לטיפולי עור, מוצרי מזון, סוכריות, שוקולדים וטיפות".

כמה אנשים משתמשים בקנאביס רפואי בישראל?
"רשומים כיום לערך 75 אלף מטופלים בקנאביס רפואי. אני מעריך שזה יגיע ל-150 אלף מטופלים עד סוף 2021. זה שוק שהולך וצומח".

עולם הקנאביס נוגע בכל כך הרבה תחומים

"קרונוס' היא החברה הגלובלית הראשונה לקנאביס שנסחרת בנסדק בארה"ב. החברה מייצרת, מגדלת ועוסקת בכל תחומי הקנאביס – מקנאביס רפואי ועד לקנאביס שמיועד לשימוש למטרות פנאי. יש שלוחות ופעילות ברוב חלקי העולם – אוסטרליה, קולומביה, קנדה ארה"ב וכמובן בישראל.

איך הגעת לתחום הזה?
"לפני שלוש וחצי שנים התקשר אלי חבר טוב וסיפר לי שהוא נכנס לקבוצת משקיעים ראשונה בחברה. הוא שאל אותי 'אתה יכול לראות אם בישראל יש היתכנות להקמה של פעילות כזו או אחרת של קנאביס?', עניתי 'תשמע, אני לא ממש מכיר את זה, תן לי רגע ללמוד את הדברים'.

"לקח לי פחות משבוע להבין שזו תעשייה אדירה ומגמה בכל העולם, פתאום ראיתי שהעולם הזה נוגע בכל כך הרבה תחומים. בסופו של יום, הדבר הכי יפה הוא שאנחנו מנגישים למטופלים מוצר רפואי שעושה להם שינוי משמעותי בחיים. זה מאוד שונה מעולם העסקים הציני שהגעתי ממנו וככל שנכנסתי לזה יותר, מצאתי עולם פשוט מרתק".

גורליק טוען כי העבודה היא מאוד סיזיפית, מאוד מדויקת ומאוד קשה, אך הוא מחדד: "בסופו של דבר, כשאני מצליח להביא את המוצר הרפואי המוגמר למטופלים ואני רואה את התגובות של המטופל שאנחנו מצליחים לעזור לו – זה משנה משהו".

הייצור נעשה בארץ?
"אנחנו מגדלים את הקנאביס בארץ. הבאנו את קנדה לישראל – כל שיטות העבודה, שיטות הגידול ושיטות הייצור. אנחנו מאוד מקפידים על שרשרת הערך ומחזיקים בכולה – משלב הריבוי עוברים להצמחה, הפרחה והשבחת הצמח. זה תהליך מאוד ארוך ומאוד מדויק הרבה בדיקות מעבדה. בבדיקות המעבדה שלנו לא רק מסתכלים על הפרח ומחליטים אם הוא ראוי לשימוש, אלא עושים לו בכל שלב בדיקות מעבדה.

"כשהשלב הזה מסתיים, אנחנו עוברים לשלב הייצור. זה מפעל עם חדרים נקיים בסטנדרטיים של פארם ושם אנחנו הופכים את הפרחים לשמנים בייצור מאוד ייחודי, שאני מעריך שאנחנו היחידים בארץ שמייצרים בשיטה הזו. בנוסף לשמן, אנחנו עושים גליליות שזה סיגריות מגולגלות ומעל הכל יש לנו את התפרחות, שאחרי שהן הגיעו מהחממה הן מטופלות במפעל, מגיעים לרמה רפואית הכי גבוהה שאפשר ואז מייצרים אותם".

ואיך נראה העתיד של התחום מבחינה רגולטורית בישראל? "אני בספק שהלגליזציה תעבור", אומר גורליק. "למרות זאת, אני מאוד מאמין ברגולציה שמושתת על השוק. זה מחייב אותנו למוצרים ברמה הכי גבוהה".