לפני כשבועיים הגיעה קימי שוורץ בת ה-11 לבית החולים מאיר בכפר סבא במצב קשה. היא סבלה מחום גבוה, פריחה, בלבול וחולשה ביד ימין. הבדיקות שעברה גילו – מדובר בקדחת מערב הנילוס, שיכולה להיגרם מעקיצת יתוש פשוטה. למרבה המזל, הוריה של קימי לקחו אותה לבית החולים עם הופעת התסמינים, וכך היא ניצלה ממה שהיה יכול להסתיים אפילו במוות. "יש יותר מקרים של המחלה בשבועיים האחרונים", ציינה ד"ר דגנית אדם, מנהלת היחידה לטיפול נמרץ בבית החולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הרגשתי לא טוב, היו לי חום ופריחה ולא יכולתי להזיז את היד", סיפרה קימי. כשנשאלה אם היא זוכרת את עקיצת היתוש ענתה בשלילה ובחיוך: "עוקצים אותי הרבה יתושים". כשהחלו להופיע התסמינים כולם חשבו שמדובר בקורונה, אך בדיקתה לנגיף יצאה שלילית.

על פי ד"ר אדם, לאחרונה רואים מקרים רבים יותר של המחלה בבתי החולים, זאת משום שמזג האוויר לח ויש ריבוי של יתושים. לקדחת מערב הנילוס אין עדיין חיסון, ולכן, טוענת ד"ר אדם, הדרך היחידה למנוע הידבקות היא פשוט להיזהר מעקיצות יתושים.

לרוב התקופה השכיחה של הופעת המחלה היא דווקא בחודשי יולי-אוגוסט, אך השנה המצב שונה, ככל הנראה בשל תנאי מזג האוויר. במקרים נדירים המחלה אף יכולה לגרום לפגיעה מוחית קשה ולמוות. בשנת 2018 לדוגמה, מתו שלושה נדבקים בשל סיבוכים.

להוריה של קימי חשוב להעביר מסר לציבור: "חשוב לא לפחד להגיע למיון, הקורונה פה והיא כנראה תהיה איתנו עוד הרבה זמן". ואכן, הימנעות מהגעה למיון במקרי הצורך עלולה לגבות מחיר כבד מהחולים.