חיסונים נגד קורונה - לא בחורף הקרוב: ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, מצננת הערב (שישי) את ההתלהבות והאופטימיות שנוצרה לפיה החיסון נגד קורונה קרוב מתמיד - ואומרת שבחודשים הקרובים לא יהיו ישראלים שיהיו מחוסנים נגד הנגיף. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בריאיון ל"אולפן שישי", אמרה ד"ר אלרעי-פרייס: "אנחנו לא יכולים להגיד כרגע שיהיו חיסונים בינואר, יש ניסיונות מאוד ראשוניים, יש פה תהליך שקרה בצורה מאוד מהירה וצריך להיות מאוד זהירים. בחורף הקרוב לא נראה פה אנשים שמחוסנים נגד קורונה". 

בהתייחס לדבריו של ראש הממשלה נתניהו, לפיהם חיסונים ראשונים נגד קורונה שמייצרת חברת פייזר יגיעו לישראל כבר בעוד כחודשיים, אמרה: "בינואר יגיעו חצי מיליון מנות, מה שיספיק ל-250 אלף אנשים - וזה יקרה רק אם החיסון באמת יאושר על ידי מנהל התרופות האמריקני". 

חיסון נגד קורונה. אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
בישראל חתמו על הסכם - אך לא ברור מתי החיסונים יגיעו | צילום: רויטרס

"אנחנ לא יודעים על החיסון הזה הרבה, הוא חדש ורק מייצרים אותו, היעילות שלו עדיין לא ברורה", הבהירה. "אני כעובדת מערכת בריאות הייתי מקבלת אותו ראשונה אם הייתי צריכה אבל צריך להבין שמה שקרה הוא שבאמצע המחקר פתחו כמה מעטפות כדי לראות מה קורה והתוצאות של היעילות שראו הן ראשוניות".

לדבריה, "משרד הבריאות עובד במשך חודשים גם עם חברות אחרות, אי אפשר להגיד אילו כי מדובר בהסכמי סודיות. הגישה של משרד הבריאות הייתה לא לשים את כל הביצים בסל אחד, אלא ללכת למהלכים של חוזים עם מספר חברות".  

נתניהו: "זה יום גדול, השאיפה היא שבינואר נתחיל לקבל חיסונים"  

ראש הממשלה נתניהו הודיע היום בהצהרה מיוחדת לתקשורת כי ישראל חתמה עם חברת פייזר על ההסכם לרכישת 8 מיליון חיסונים, "זהו יום גדול למדינת ישראל, יום גדול בדרך לניצחון על הקורונה", פתח נתניהו את ההצהרה. "ברגעים אלו אנחנו חותמים על ההסכם עם פייזר על קבלת 8 מיליון חיסונים בעבור 4 מיליון אזרחי ישראל. החיסון של פייזר דורש שתי מנות חיסון לאדם".

ראש הממשלה התייחס גם למועד קבלת החיסון, ובשונה מפרויקטור הקורונה היוצא גמזו שטען כי החיסונים יגיעו באפריל-מאי, נתניהו אמר ש"השאיפה היא שאספקת החיסונים של פייזר תתחיל בחודש ינואר, ותלך ותגבר בחודשים לאחר מכן".

נתניהו הסתייג מעט ואמר גם כי עוד נדרשים אישורים אחרונים על מנת להבטיח את ההסכם. "כל זה תלוי כמובן באישור רשויות הבריאות בארה"ב", אמר. "משימה לאומית היא לאפשר חיסון לכל אדם בישראל. אני עובד מול ידידיי בעולם כדי שנקבל את החיסון עם המדינות המובילות בעולם".