רואים את האור? הלילה (בין חמישי לשישי), שנה לאחר פרוץ מגפת הקורונה, האישור שלו חיכו רבים ניתן - וועדת המומחים של ה-FDA (רשות מנהל המזון והתרופות האמריקני) אישרה אישור החיסון של פייזר, שישראל רכשה 8 מיליון מנות שלו, שיספיקו ל-4 מיליון אזרחים בשל העובדה שכדי להתחסן צריך לקבל שתי מנות של החיסון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ברוב של 17 מומחים מול 4 מתנגדים ונמנע אחד אושר החיסון בוועדת המומחים במטה ה-FDA במרילנד - והאישור הרשמי של הארגון יינתן בקרוב, בטווח זמן של שעות עד ימים ספורים. לאור ההתפתחות המשמעותית הזאת, וברחבי העולם יתחילו לחסן נגד נגיף הקורונה - וגם כאן, בישראל.

שר הבריאות אדלשטיין מיהר לברך את האישור, והודיע על "מבצעי חיסונים רחב היקף", שלדבריו יתחיל עוד החודש: "אני שמח שהחיסון של פייזר עבר שלב קריטי באישור FDA. זו בשורה ענקית גם לאזרחי ישראל. הנחיתי את אנשי משרדי לבדוק את האישור ולהגיש את המלצותיהם בימים הקרובים. בינתיים משרד הבריאות ממשיך בהתקדמות ובהיערכות למבצע חיסונים רב היקף שיתחיל כבר במהלך החודש".

בדרך לחיסון (עיבוד: רויטרס)
אילוסטרציה | עיבוד: רויטרס

בפייזר אומרים שעד סוף השנה, כלומר בשלושת השבועות הבאים, הם יצליחו לייצר 50 מיליון מנות חיסון, ולטענתם - ועד סוף 2021 הם יצליחו לייצר 1.3 מיליארד מנות נוספות. החיסונים צפויים להיות מיוצרים ומופצים במרכזי הייצור של החברה בארה"ב, בלגיה וגרמניה. בצל החשש מהקושי בשינוע ובאחזקה של החיסונים שפייזר ייצרה, בחברה גם אמרו שהם "מביעים אמון שיהיה אפשר לשנע את החיסון בצורה נוחה מסביב לעולם".

בישראל נחתו השבוע מאות אלפי חיסונים, מהמדינות הראשונות בעולם שזכו לקבל אותם מחברת פייזר. המנות הראשונות שהגיעו הועברו למתקני האחסון המיוחדים - ומשם יופצו לקופות החולים ברחבי הארץ. תאריך היעד לתחילת מבצע החיסונים בארץ הוא בעוד כשלושה שבועות: ב-27 בדצמבר, בקצב צפוי של 60 אלף ביום.

מנכל משרד הבריאות חזי לוי (צילום: Flash90)
שוקל לאפשר לקופות החולים לחסן את כל מי שירצה | צילום: Flash90

"מבצע חיסוני הקורונה הוא ללא ספק תקווה גדולה, אור בחג האורים", אמר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי. "אנחנו חתומים כרגע על הסכמים עם פייזר, מודרנה ואסטרה-זניקה ומנהלים משא ומתן עם חברות נוספות". לדברי מנכ"ל משרד הבריאות, במשרד יוקם גוף שיעקוב אחר קצב החיסון ותופעות הלוואי, שירכז את כל המידע הרלוונטי.

אמש פורסם במהדורה המרכזית ככי בעקבות פניות של חלק מקופות החולים, מנכ"ל משרד הבריאות שוקל לאפשר לקופות לחסן את כל מי שיחפוץ בכך, ולא רק את קבוצות הסיכון. זאת, לאחר שהאחראי על מבצע חיסוני הקורונה מטעם משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, הודיע כי הראשונים לקבל את החיסונים יהיו הצוותים הרפואיים ואוכלוסיות הסיכון.