משרד הבריאות פרסם הבוקר (שלישי) כי 2,279 בני אדם אובחנו אתמול עם קורונה בישראל. הנתון הזה עשוי להיות דרמטי מפני שהוא מתקרב מאוד ליעד שהממשלה הציבה - 2,500 נדבקים - שבו ישראל תחזור ל"ריסון מהודק". ההערכה של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, היא כי עד סוף החודש נגיע למספר מאומתים זה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ריסון מהודק" משמעותו סגירת כל המסחר: חנויות הרחוב, הקניונים והשווקים, אך מקומות העבודה יישארו פתוחים וכן מערכת החינוך. תחילה דובר על כך שאותו ריסון יוטל רק עם ההגעה ל-3,500 נדבקים, אולם לפי הפשרה שהושגה, ההגבלות יוטלו לאחר שמספר הנדבקים יעמוד על 2,500 ביום או מקדם ההדבקה יגיע ל-1.32.

לפי המתווה עליו הוחלט בממשלה בשבוע שעבר, מרגע שיוטל ה"ריסון מהודק", הוא יחול במשך שלושה שבועות. לאחר מכן אם מקדם ההדבקה יירד מתחת ל-1 או מספר הנדבקים יירד מתחת ל-1,000 - הוא יבוטל ונחזור להגבלות כפי שהן כיום. אם הירידה לא תהיה מספקת לאחר שלושה שבועות של "ריסון מהודק" - יוטל סגר מלא בכל המדינה.

"מקווים שמדובר בחריגה חד-פעמית", הגיב הבוקר לנתונים הגבוהים איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, בריאיון לאפי טריגר בגל"צ. בנוגע למבצע החיסונים שצפוי להתחיל בשבוע הבא, אמר גרוטו כי את תוצאותיו אנו עתידים לראות רק כעבור חודשיים-שלושה ועל כן "אסור להיכנס לשאננות". עוד אמר כי במשרד הבריאות ממשיכים בהיערכות וכי יש מספיק חיסונים. "יכול להיות שהימים הראשונים יהיו כאוטיים, אבל אני מאמין שזה יסתדר עם הזמן", הוסיף.

לפי נתוני משרד הבריאות אתמול נערכו 72,423 בדיקות, מתוכן שיעור החיוביים הוא 3.2%. בבתי חולים ברחבי הארץ מאושפזים 344 חולים שמצבם מוגדר קשה, מתוכם 107 במצב קריטי ו-130 מונשמים. מניין המתים מאז פרוץ המגפה עומד על 3,004 בני אדם. 

41 יישובים וערים בישראל צבועים הבוקר באדום, ו-48 יישובים וערים צבועים בכתום לפי תוכנית הרמזור, המטילה הגבלות בהתאם לרמת התחלואה. ביישובים והערים הללו יחד נכללים 58.5% מהתחלואה בישראל.

רשימת הערים האדומות המעודכנת:

9 יישובים שאתמול היו צהובים נחשבים הבוקר לכתומים: בסמת טבעון, דבוריה, ירכא, מודיעין עילית, מעיליא נוף הגליל, צפת, קריית מוצקין וקריית מלאכי. 10 יישובים שהיו עד אתמול ירוקים נצבעו הבוקר בצהוב, ובהם: אופקים, אלעד, חריש, קרני שומרון ושוהם.

רשימת הערים הכתומות המעודכנת: