במשבר הקורונה ובשיא החורף: המתמחים לרפואה מאיימים בשביתה. הסיבה לכך היא החלטת שר הבריאות להאריך את ההיתר שמאפשר לבתי החולים להעסיק מתמחים למשמרות ארוכות של 26 שעות ברציפות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במכתב שהופץ בקרב מתמחים מרחבי הארץ על ידי ד"ר ריי ביטון, יו"ר ארגון המתמחים לרפואה "מרשם", נכתב: "יוצאים לשביתה. אם ההיתר לביצוע תורנויות של 26 שעות מוארך ללא פיילוטים, אנחנו מתארגנים לשביתה. שר הבריאות יולי אדלשטיין האריך את היתר ההעסקה בתורנויות של 26 שעות בשנה נוספת ללא הבטחה לקדם פיילוטים לשינוי המצב, תוך כניעה לרצונות ההסתדרות הרפואית והפרת ההתחייבות שלו כלפי המתמחים".

המתמחים משתפים זה את זה בקשיים (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

בתוך כך, הערב מתמחים וסטודנטים לרפואה צפויים לקיים הפגנה מחוץ לביתו של שר הבריאות. המחאה לקיצור התורנויות הארוכות שנמשכות 26 שעות רצופות, נמשכת למעלה משלוש שנים. עם כניסתו לתפקיד שר הבריאות, הגבירה המחאה הילוך ובתגובה הבטיח יולי אדלשטיין בדיון שנערך בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת: "נפעל יחד עם המתמחים והארגונים הרפואיים כדי למצוא פתרון, כולל קיצור השעות במשמרת". עוד אמר אדלשטיין באותו הדיון: "צריך תוספת תקנים באופן מיידי. יש מאות אנשים שמחכים להתמחות. תוספת תקנים תאפשר לנו שיפור מיידי ואלו שני עקרונות שאני עומד עליהם: קיצור התורנויות ושום פשרה של איכות ההכשרה".

"ברגע האמת – אדלשטיין גורר רגליים"

את ההפגנה הערב יובילו סטודנטים לרפואה שעתידים להתחיל התמחות בשנים הקרובות, ונחושים להשפיע על עתידם. "עבודה רצופה של 26 שעות אסורה בחוק בכל מגזר ציבורי אחר", כתבו מארגני המחאה לאדלשטיין. "היא פוגעת ישירות בבריאות ובאיכות החיים של המתמחים ובאיכות הטיפול בציבור שמקבל טיפול מרופאים עייפים ושחוקים. המצב הזה לא יכול להימשך".

הצהרת שר הבריאות יולי אדלשטיין (צילום: N12)
אדלשטיין הבטיח: "נפעל יחד עם המתמחים והארגונים הרפואיים כדי למצוא פתרון, כולל קיצור השעות במשמרת" | צילום: N12

שר העבודה והרווחה, ח"כ איציק שמולי, חתם לפני שנה על צו שמחריג את ההעסקה החריגה והארוכה של המתמחים. בשנה האחרונה גובשו מתווי פיילוט במחלקות שונות ברחבי הארץ במטרה לקצר את התורנויות, ואף על פי כן – שר הבריאות ביקש להאריך את הצו בשנה נוספת. "תמכנו בך וחיכינו בסבלנות", כתבו הסטודנטים, "אך נראה שברגע האמת אתה נותן יד להמשך המציאות הכואבת וגרירת הרגליים של משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית לישראל".

"אנו קוראים לך לחזור בך מהחלטתך ולהודיע על החלה מיידית של הפיילוטים לקיצור התורנויות ב-10 מחלקות בבתי החולים בישראל שכבר מוכנות לכך. זו הזדמנות היסטורית להצעיד את מערכת הבריאות לעתיד טוב יותר".