בזמן שישראל נערכת לסגר נוסף בניסיון לבלום את העלייה בתחלואה, היום (חמישי) נשמעו חדשות טובות מכיוון משרד הבריאות: המנכ"ל פרופסור חזי לוי אישר לקופות החולים להשתמש בעודפי החיסונים של "פייזר" ולהפיק 6 מנות מכל בקבוקון ולא 5 כפי שהיה נהוג עד כה. בכך קופות החולים יגדילו ב-20% את המלאי העומד לרשותן כיום - ויאפשרו למאות אלפים נוספים להתחסן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עם הגעת החיסונים לישראל ולמדינות נוספות בעולם, התגלה כי הבקבוקונים שמכילים אותם עשויים להספיק ליותר מ-5 מנות כפי שנטען. ב"פייזר" הסבירו שכמות החיסון שנותרה בבקבוקון לאחר חמש מנות עשויה להשתנות ותלויה בסוג המחטים והמזרקים בהם משתמשים, אך הדגישו שכל מנה צריכה להכיל 0.3 מ"ל של חיסון ולכן לא הוציאו הנחיה מיוחדת בעניין. מנהל המזון והתרופות והמזון האמריקני (FDA) בחן גם הוא את הסוגיה ואישר להשתמש בעודפים כל עוד הם יספיקו למנה נוספת ולא פחות מכך.

עם זאת, גורמים במשרד הבריאות התלבטו כיצד לנהוג עם העודפים ואף נטו להימנע משימוש בהם, דבר שגרר ביקורת מקופות החולים: "כדאי לנצל כל מנת חיסון שהגיעה לישראל ולא לבזבז את העודפים". היום, כאמור, משרד הבריאות החליט לנקוט במדיניות אחרת ונראה שמבצע החיסונים עומד לקבל תמיכה משמעותית - הגדלת המלאי ב-20%. המשמעות היא, שבמקום 8 מיליון מנות קיימות, יהיו בישראל 9 מיליון ו-600 אלף מנות - שיאפשרו ל-800 אלף ישראלים נוספים להתחסן.