כשהמדינה לא מצליחה למלא את תפקידה בקטיעת שרשרת ההדבקה, האזרחים נאלצים למלא את תפקידה. מעיין גורדון ודן קלארמן הקימו את "תנועת מספריים" – מערך של אזרחים מתנדבים שיערכו חקירות אפידמיולוגיות לחולי קורונה מאומתים. "הבנו שאם נחכה לזה שהמדינה תצליח להקים מערך בהיקף שצריך אנחנו יכולים לחיות בסגר הזה עוד חודשים ארוכים", אמרה גורדון ל-N12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רק לפני כשבועיים הם הגו את הרעיון להקים את התנועה, ועד עכשיו הם הצליחו לגייס647 אנשים שימלאו את תפקיד המתשאלים. לצורך התפקיד, הם מעבירים את המתנדבים הכשרה ואף פיתחו אפליקציה ייעודית. אנחנו פועלים לפי מודל ניו יורק", ציינה גורדון. "כלומר לא חייבת להיות הכשרה רפואית לאדם כדי שהוא יצליח לעשות בהצלחה תשאול מגעים. כל מה שצריך זה קורס הכשרה קצר של כמה שעות, אחר כך לעבור עוד הדרכה שלנו".

תנועת מספריים
האפליקצייה שפיתחו בתנועת מספריים

לדבריה, כל מתשאל יעבוד עם האפליקציה שמלווה אותו שלב אחרי שלב בחקירה האפידמיולוגית שהוא עורך. "הם לא צריכים לזכור שום דבר בעצמם, וככה בעצם אנחנו יכולים להבין כמה זמן אחורה אנחנו צריכים לשאול את החולה עם מי הוא היה במגע ולהגיע לאותם אנשים ולהזהיר אותם שהם יכולים להיות מדבקים", סיפרה.

אם הכל ילך על פי התוכניות, כבר ביום ראשון הקרוב המיזם יחל לפעול. "סיימנו ממש עכשיו את ההקמה ואנחנו בשלבים אחרונים של שפצורים לאפליקציה שלנו", סיפרה גורדון. "אנחנו בהרצה ראשונה של שיחות לחולים ואני מקווה שכבר בתחילת השבוע נוכל להתחיל לפעול מול הרבה מאוד חולים. אני קוראת לכל מי שהיה במגע עם חולה קורונה ופיתח תסמינים לפנות אלינו".

תנועת מספריים
האפליקציה שפיתחו בתנועת מספריים
תנועת מספריים
האפליקציה שפיתחו בתנועת מספריים

בתנועה מזמינים כל אדם שחווה תסמיני קורונה לפנות אליהם ומדגישים כי הם לא שומרים מידע ולא מעבירים אותו הלאה לאף גורם. לדברי גורדון, "אנחנו לא שואלים שאלות - גם אם עשיתם משהו אסור, גם אם נסעתם 200 קילומטר והפרתם את הסגר והתפללתם בבית כנסת בטבריה – אותנו זה לא מעניין. אנחנו רק רוצים להגיע למי שהיה איתכם במגע".