נגיף הקורונה מסוגל לשרוד 28 ימים על משטחי זכוכית, פלדה ושטרות כסף - כך חשף הלילה (שני) מחקר מקיף שנערך באוסטרליה. החוקרים בסוכנות המדע הלאומית של המדינה מצאו כי בטמפרטורה של 20 מעלות צלזיוס, הווירוס נותר מדבק במשך ארבעה שבועות שלמים - כמעט פי 2 מיכולת ההישרדות של נגיפי שפעת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החוקרים האוסטרלים ביצעו תהליך של ייבוש וירוס מלאכותי על מגוון משטחים בריכוזים דומים, שנלקחו מדגימות של חולי קורונה. לאחר חודש, חילצו המומחים את הנגיף מהמשטח - ובדקו האם הוא עדיין מדבק. הניסויים שנעשו בסביבות מעבדה מבוקרות בטמפרטורה של 20, 30 ו-40 מעלות צלזיוס. התוצאות הראו מגמה ברורה: זמן ההישרדות ירד ככל שהטמפרטורה עלתה.

אם כבר לבזבז את הכסף שלכם, אז ביום הזה (צילום: Evgeniy pavlovski, shutterstock)
כושר הישרדות של 28 ימים - על שטרות | צילום: Evgeniy pavlovski, shutterstock

"קביעת משך הזמן בו הנגיף שרד על גבי משטחים תאפשר לנו לחזות בצורה מדויקת יותר את אופן התפשטותו - ובכך להגן על האוכלוסייה", הצהיר מנכ"ל הסוכנות לארי מרשל. עוד עולה מן המחקר כי כמות גדולה של חלבונים ושומנים בנוזל עלולה להגביר את משך הישרדותו של הנגיף.

המחקר, שפורסם בכתב העת "Virology Journal", הציע גם פתרון פשוט כנגד ממצאיו המטרידים - חיטוי משטחים ושטיפת ידיים. חשוב לזכור כי הניסויים בוצעו בתנאים ידידותיים לנגיפים - בחדר חשוך עם טווח קבוע של טמפרטורות ולחות - סיכויי הישרדותו של הנגיף יכולים לצנוח משמעותית בזכות שמירה על היגיינה.