פרופ' נחמן אש, לשעבר קצין רפואה ראשי בצה"ל, מונה היום (שלישי) לתפקיד פרויקטור הקורונה ויחליף את פרופ' גמזו שמסיים השבוע את תפקידו. בהודעה משותפת מטעם ראש הממשלה נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין, הודיעו השניים כי אש יעמוד בראש "מגן ישראל" והחל ממחר יחל בחפיפה עם פרופ' גמזו. כפי שפורסם לראשונה בתוכנית "אולפן שישי" האחרונה, אש היה בין המועמדים המרכזיים להחליף את גמזו בתפקיד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"היום הודיעו לי, אני מעריך שזה סופי אבל את יודעת איך זה בישראל", כך הגיב פרופ' אש להודעה על מינויו בשיחה עם N12. "אני לא יודע בדיוק מתי אכנס לתפקיד, גם אני אמור לעבור חפיפה ע"י פרופ גמזו לפני שיעזוב". 

"תחומי האחריות צפויים להיות אותם תחומים כפי שהיו לפרופ' גמזו", ציין פרופ' אש, "לא ביקשתי מעבר". לדבריו, "המטרה הראשונה שלי זה ללמוד את התפקיד ואז אוכל לגבש תוכנית ואוכל לבחון את מה שנעשה עכשיו". אחד האתגרים בתפקיד צפוי להיות הביקורת מצד הפוליטיקאים, אך הפרויקטור החדש לא נשמע חושש מכך: "זה אתגר, אבל אצטרך להתמודד איתו", אמר.

פרופסור רוני גמזו (צילום: לעמ)
פרופ' גמזו: יחזור לבית החולים איכילוב | צילום: לעמ

פרופ' גמזו יעביר חפיפה מסודרת לפרופ' אש עד 13 בנובמבר, ואז יחזור לתפקידו כמנהל בית החולים איכילוב. "שמח על בחירתו של פרופ' אש לפרויקטור הבא", ציין הפרויקטור היוצא. "אמשיך לסייע גם לאחר סיום החפיפה, לייעץ ולהיות זמין לכל בקשה שלו, של שר הבריאות וממשלת ישראל למען עם ישראל".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, גם בירך על המינוי: "אני מאוד שמח על הבחירה. פרופ' נחמן אש הינו איש מקצוע מהמעולים שיש, ועסק רבות בתחום איכות הרפואה, בתחום המידע והניהול ברפואה ובריאות. אני מקבל את בואו בברכה ואשמח לעבוד יחד איתו תחת שר הבריאות".

פרופ' אש, בן 59, סיים לפני כחודשיים את תפקידו כראש חטיבת הבריאות ומשנה למנכ"ל קופת החולים מכבי. במקביל, הוא משמש גם כפרופסור חבר במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת אריאל בשומרון, ובעברו שימש גם כחבר בוועדת סל התרופות בשנים 2018 ו-2019.

בהודעת משרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות על מינויו לתפקיד, פירטו את עברו המקצועי: את דרכו בתחום הרפואה החל פרופ' אש בתפקידו כרופא בסיירת מטכ"ל בשנים 1991-1989. לאחר מכן התמחה ברפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא. בשנת 1992 נבחר להשתתף כרופא הכוח במבצע "שיח אטד", ולקח חלק באימון המודל למבצע בו אירע אסון צאלים ב'. בשנים 1994–1995 שימש אש כקצין הרפואה הראשי של אוגדת איו"ש. בשנת 1997 סיים את התמחותו ברפואה פנימית ונבחר לשמש כראש ענף הרפואה במפקדת קצין רפואה ראשי.

בשנת 1999 יצא פרופ' אש ללימודים בארצות הברית, במסגרתם קיבל כעבור שנתיים תואר שני במחשוב רפואי מטעם תוכנית משולבת של האוניברסיטאות הארוורד ו-MIT בבוסטון. עם שובו לארץ מונה לתפקיד מפקד הרפואה של פיקוד הדרום. בשנים 2011-2007 שימש כקצין רפואה ראשי, ושימש בתפקידו בין היתר במבצע עופרת יצוקה.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד, בירך על המינוי והודה לגמזו על פועלו: "מאחל הצלחה מכל הלב לפרופ' נחמן אש, אתגרים רבים מונחים על שולחנו, החל מאיזון בין בריאות לכלכלה ועד בין מקצועיות לפוליטיקה. בהזדמנות זו מודה לפרופ' גמזו על שעשה הכל כדי לקדם את המאבק בנגיף, בתנאים לא תנאים. בהצלחה ובריאות".

"לבטל את מוסד הפרויקטור"

קודם להודעה על מינויו של פרופ' אש לתפקיד, גורמים בקבינט טענו כי דווקא "צריך לבטל את מוסד הפרויקטור -הוא פשוט מיותר". לדברי אותם גורמים, "זה אולי נוח שיש מישהו להפיל עליו את האשמה, אבל זו לא פונקציה שבאמת צריך כדי לנהל את המלחמה בקורונה. גמזו התנהל כמו פוליטיקאי ולא צריך עוד אחד כזה בתוך הקבינט".

פרופ' גמזו, שמכהן במקביל כמנכ"ל בית החולים איכילוב בתל אביב, מונה לתפקיד הפרויקטור עד ל-1 בנובמבר (יום ראשון הקרוב). בתחילת החודש גמזו הצהיר שאם שר הבריאות אדלשטיין יבקש ממנו להישאר בתפקיד אז הוא ישקול זאת.