מדענים בכל רחבי העולם עובדים במרץ כדי למצוא את החיסון שיביא לסופה של מגפת הקורונה, שנמצאת איתנו כבר קרוב לשנה. אך לאחרונה, חברת "פייזר" עלתה לכותרות בשל דיווחים ראשוניים מצידה כי החיסון שבפיתוחה הראה תוצאות ראשוניות טובות בניסויים קליניים. לפי "פייזר", יעילות החיסון עומדת עד כה על 90 אחוז הצלחה והעולם, כצפוי, כבר מדבר על מי יקבל את החיסון קודם ומתי הוא יהיה זמין לציבור הרחב. זאת למרות שטרם דובר על תופעות הלוואי האפשריות לחיסון. יותר מ-43,500 אנשים משש מדינות שונות השתתפו בניסוי הקליני שמהווה השלב השלישי בפיתוח החיסון של "פייזר". כעת כמה נסיינים שהשתתפו בניסוי הקליני מדווחים על תופעות הלוואי שחוו במהלך הניסוי, ביניהן כאבי ראש, חום גבוה וכאבי שרירים, בדומה לחיסון השפעת.

לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

ב"דיילי מייל" הבריטי מדווחים על כמה נסיינים שהתראיינו וסיפרו על חוויותיהם בניסוי. קארי, בת 45 ממיזורי, סיפרה שהיא קיבלה את המנה הראשונה של החיסון בספטמבר ואת השנייה באוקטובר. היא מספרת כי לאחר המנה הראשונה היא סבלה מכאבי ראש, חום גבוה וכאבים בגוף, תסמינים שדומים לאלה המופיעים לאחר חיסון השפעת. אך שלאחר המנה השנייה, התסמינים החמירו.

מנגד, גלן דשילדס, 45, נסיין אחר שהשתתף בניסוי הקליני והתראיין ל"דיילי מייל", דיווח תוצאות קצת שונות. התסמינים היו חמורים יותר דווקא לאחר המנה הראשונה, אך הם נעלמו תוך זמן קצר. לדבריו, התסמינים היו דומים ל"הנגאובר חמור".

כיוון שמדובר בניסוי שבו חלק מהנסיינים מקבלים את החיסון ואילו אחרים מקבלים חיסון פלסבו כקבוצת ביקורת, גלן מספר כי אסרו עליהם להסתכל על החיסון בזמן שהם קיבלו אותו, כדי לוודא שהם לא יודעים אם הם שייכים למעשה לקבוצת החיסון או לקבוצת הביקורת, שכן זה יכול להשפיע על התוצאות.

"התחלתי להרגיש רע כשחזרתי הביתה לאחר החיסון... שכבתי על הרצפה במשך שלוש שעות וישנתי. כשהתעוררתי גוועתי ברעב, ככל הנראה בשל הסטרואידים שיש בחיסון וכנראה שאכלתי יותר אוכל ב-24 שעות שלאחר החיסון ממה שאכלתי כל חיי", סיפר גלן. הוא הוסיף כי לאחר המנה השנייה התסמינים היו קלים יותר והרגישו יותר כמו "הנגאובר רגיל". הוא מוסיף כי התגובה שהייתה לו לחיסון גרמה לו לסמוך כי החיסון יהיה יעיל ושהוא מתרגש מהחדשות על כך שהחיסון נמצא עד כה יעיל במיוחד.

עוד ב-mako בריאות:

>> זה הגורם הכי משמעותי להתפשטות המגפה
>
> סובלים מנשירת שיער לאחרונה? אתם לא לבד
>
> תוסיפו את זה לחביתה - ותתחילו לרדת במשקל

"התחלתי להרגיש רע כשחזרתי הביתה לאחר החיסון... שכבתי על הרצפה במשך שלוש שעות וישנתי. כשהתעוררתי גוועתי ברעב"

בריאן, מהנדס בן 42 מג'ורג'יה ונסיין נוסף שהשתתף בניסוי הקליני, סבור כי הוא היה חלק מקבוצת הביקורת שקיבלה פלסבו ולא את החיסון של "פייזר", כיוון שהוא לא חווה תסמינים כלל לאחר שקיבל את שתי המנות – ונוסף לכך, הוא נדבק בנגיף הקורונה לאחר שקיבל את שתי המנות.

העולם אמנם כולו מתרגש מהתוצאות שדווחו על ידי חברת "פייזר", אבל ישנם מומחים שלא ממהרים לחגוג. "כמדען, הייתי רוצה לראות מידע קונקרטי מהניסוי הקליני כדי באמת לדעת כיצד לפרש את התוצאות", אמר אליאסגר קיי סיילם, יושב ראש המחלקה למדעי הרוקחות באוניברסיטת איווה בראיון ל"נשיונל ג'יאוגרפיק". מדענים רבים חוששים כי הציבור מקבל תמונה חלקית בלבד של הצלחת החיסון של "פייזר", שלא חושפת מידע קריטי, כמו על אילו קבוצות דמוגרפיות הוא מגן והאם השתמשו בצורה קלה או חמורה של נגיף הקורונה.

בנוסף לכך, יעילות החיסון יכולה להשתנות ולרדת מ-90 האחוזים שדווחו עד כה, כל עוד הניסויים הקליניים נמשכים. "המחסור במידע מאוד מדאיג", ציין פיטר דושי, פרופסור חבר בבית הספר לרוקחות של אוניברסיטת מרילנד. "כל מה שיש לנו עכשיו זו כותרת מ'פייזר'". כך או כך, נצטרך לחכות שהניסויים הקליניים יסתיימו ולמסקנות שיגיעו לאחר מכן, שיהיו אמינות יותר.

מגפת הקורונה היא אירוע שממשיך להתפתח ולהתעדכן. הדיווח הנוכחי נכון ליום ד' (11.11.2020) ועוד עשוי להשתנות. אנחנו משתדלים להביא לכם את הדיווחים העדכניים ביותר, אך חשוב להתעדכן מדי יום ביומו לאור השינויים הרבים.