פרסום ראשון: על פי בכירים במשרד הבריאות, סביר שבשבוע הבא יוון תהפוך למדינה אדומה עבור ישראלים, בשל העליה המשמעותית בתחלואה שם - כך פורסם הערב לראשונה ב"תוכנית חיסכון". המשמעות - אלפי ישראלים שתכננו לטייל שם יצטרכו לבטל את חופשותיהם ואלפים שכבר נמצאים במדינה יצטרכו לחזור לבידוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עם זאת, לא כל החדשות רעות. משרד החוץ מנהל בימים אלו מגעים ראשוניים מול ממשלת קפריסין במטרה היא לאפשר לישראלים להיכנס למדינה ללא בידוד. קפריסין נחשבת בישראל למדינה ירוקה, אך היא מצידה אוסרת כניסת ישראלים.

יוון הפכה ליעד  המרכזי ביותר של הישראלים בתקופת הקרורונה -  מאז פתיחת השמיים עשרות אלפי ישראלים  טסו  לנופש במדינה, אלא שלאחרונה במשרד הבריאות החלו לדאוג מעליית התחלואה שם. בשבוע האחרון הייתה עליה ניכרת במספר חולי הקורונה ביוון וקיים חשש סביר שהיא תעבור את סף מספר החולים שמגדיר מדינה ירוקה. בימים הקרובים יעקבו במשרד אחר התחלואה, ובשבוע הבא צפויים להתכנס ולקבל החלטה בנושא. 

קפריסין בקורונה (צילום: עדי אלפסי)
קפריסין בתקופת הקורונה | צילום: עדי אלפסי

גורמים בכירים במשרד הבריאות מסרו ל-N12 כי "לאור המצב אנחנו מעריכים שעד סוף החודש היא תהפוך לאדומה. עם זאת, למרות החשש שלנו (מהתחלואה, י"כ) - סביר להניח שיהיה גם לחץ פוליטי וגם לחץ כלכלי להשאיר אותה ירוקה, מכיוון שהפיכת יוון למדינה אדומה - תגרום לנזק כלכלי וגם לנזק פוליטי, לאחר ההסכם החגיגי באוגוסט".

בנוסף אומרים בכירים במערכת הבריאות שישנו חשש שיוון עצמה תסגור את שעריה לתייירים, בשל מספר הנדבקים ההולך וגדל גם שם ובמדינות רבות באירופה.

נתב"ג - פתיחת השמיים לאחר סגר הקורונה (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
פתיחת השמים בנתב"ג לאחר הסגר הראשון | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

בימים אלו ישראלים יכולים להיכנס ליוון ללא בידוד הן בהלוך והן בחזור, כך גם לסרביה. עד לאחרונה בולגריה הייתה גם היא ברשימת המדינת הירוקות אך היא ירדה מהפרק לאחרונה בעקבות מספר הנדבקים העולה שם. החוזרים מבולגריה נדרשים לשהות בבידוד.