משרד הבריאות מגבש בימים אלו את רשימת הסוגיות הדחופות ביותר לטיפול בבתי החולים, על רקע העלייה בתחלואה וההיערכות לגל תחלואה שלישי. במסגרת גיבוש הסוגיות, הוכן דוח מיוחד עבור משרד הבריאות שהעלה על סדר היום את הדברים שבהם הצוות הרפואי בישראל חושב שמערכת הבריאות כשלה בטיפול בקורונה. 

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

חברת medint שעוסקת במודיעין רפואי, גיבשה עבור משרד הבריאות את הדוח שמבוסס על תשובותיהם של רופאים, אחים ואחיות, מנהלים, טכנאים ומתמחים בבתי החולים השונים בארץ ביניהם רמב"ם, שערי צדק, הדסה, בני ציון ואיכילוב. הדוח הוגש לעיונם של בכירי משרד הבריאות במטרה לגבש פתרונות מיידים וארוכי טווח כדי לסייע למצוקות הצוותים בשטח. נוסף על כך, היום צפויה להתקיים ועדה בנושא באגף החדשנות במשרד.

 על פי מסקנות הצוותים הרפואיים שנותחו בדוח, אלו הן עשר הבעיות מהן סובלת מערכת הבריאות בעקבות הקורונה:

1. 'שיטת הקפסולות' שאמורה לצמצם את כמות המגעים של העובדים בבתי החולים אחד עם השני - לא יעילה ולא מגינה על הצוותים הרפואיים.

2. צוותים רפואיים הנמצאים באוכלוסיית סיכון לא מקבלים מיגון ראוי.

3. ההנחיות המשתנות לעיתים תכופות - מבלבלות את הצוותים ומסרבלות את תהליך העבודה.

4. חולים שדחו הגעה לטיפול מגיעים עם סיבוכים המובילים לתוצאות קשות כמו קטיעת איברים ואפילו מוות.

5. הבלבול בין חולים נשימתיים לחולי קורונה גורם לכאוס בחדרי המיון.

6. הצפת המידע בתחום הרפואי, המחקר והמגפה, מקשה על הצוותים לקבל החלטות רפואיות בשטח ושוחק את הצוות הרפואי.

7. חרדה, דיכאון ופוסט טראומה עקב שעות עבודה מרובות תחת לחץ תמידי.

8. הירידה המדומה באבחון מקרים אונקולוגיים – תהפוך בעתיד לאבחון מאוחר של מקרים קשים עם סיכויי החלמה נמוכים.

9. פגיעה בהכשרת צוותים - הלימודים בזום פוגעים ביכולת של הסטודנט להבין וללמוד מקרים רפואיים בדגש על פרקטיקה, מה שיפגע בהתמחות של דור העתיד של הרפואה.

10. תחום המחקר האונקולוגי נפגע - ירידה דרמטית במספר המטופלים המסכימים להצטרף למחקרים קליניים.

תניה אטיאס, מנכ"לית חברת medint, הסבירה: "בתי החולים ומערכת הבריאות נאבקים באתגרים רבים בצל הקורונה כבר מספר חודשים, ומתמודדים עם דילמות וקשיים נוכח המציאות המורכבת. גיבשנו דו״ח מיוחד עבור משרד הבריאות כדי לאתר את האתגרים הדחופים והבוערים ביותר בשטח, ולמצוא להם פתרונות על בסיס ידע וניסיון רב מהעולם, שיאפשרו לצוותים לעמוד באתגרים ולתת שירות מקצועי ויעיל לחולים. משרד הבריאות מבין שהצוותים בשטח יודעים לשקף את תמונת המצב העדכנית ביותר, ובעזרתם לטפל בפערים כדי להמשיך להיאבק יחד בהתפשטות הנגיף ובטיפול בחולים".