גורמים במשרד הבריאות ההודי סבורים כי התגלתה הסיבה להתפרצות המחלה המסתורית שאירעה בתחילת השבוע בדרום-מזרח המדינה. על פי ממצאי הבדיקות של מספר ארגוני בריאות באזור, כולל נציגים של ארגון הבריאות העולמי (WHO), המחלה ככל הנראה נגרמה מהרעלה של מקורות המים באזור.

ההתפרצות המסתורית התחוללה ביום שני האחרון, כאשר דווח על יותר מ-300 מתושבי העיר אלורו, אנדרה פרדש, שאושפזו לאחר שדיווחו על עוויתות, צריבה בעיניים, הקאות, חום ואפילו אובדן הכרה. למעשה, אחד המאושפזים אפילו מת כתוצאה מסיבוכי המחלה. מאז, מניין האנשים שפנו לסיוע רפואי עלה ליותר מ-500.

בעקבות הדיווחים על ההתפרצות נפתחה חקירה של צוות מומחים משולב, במטרה לוודא שלא מדובר במחלה ויראלית מדבקת. תחילה, נשללה האפשרות כי המחלה נגרמה כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר או הרעלה של מקורות המים – אך כעת מסתבר שהנחת היסוד הזו כנראה הייתה מוטעית.

קרישנה סריבינאס, שר הבריאות של מדינת אנדרה פרדש, התייחס לתפנית בפרשה בשיחה עם כתבי אתר ה-Indian Express ואמר: "מומחים חושדים כי המחלה פרצה בעקבות שימוש מוגזם בחומרי חיטוי, כגון אבקת אקונומיקה וכלור. נעשה שימוש בחומרים הללו כחלק מהמאבק בנגיף הקורונה והם כנראה חדרו אל מקורות המים של התושבים". אף על פי כן, הוא מדגיש כי ישנן סברות נוספות להתפרצות.

סריבינאס הוסיף כי מבדיקות של המאושפזים התגלה כי לרובם היו רמות גבוהות של עופרת וניקל בגוף – מה שעשוי לרמז על כך שחומרי הדברה כלשהם חדרו אל מקורות המים וגרמו לתושבים לחוש ברע. סברה נוספת גורסת כי המחלה אולי נגרמה כתוצאה מדליפה של סוללות שהושלכו לנהרות במדינה.

מומחים ממשיכים כעת לחקור את הפרשה ובוחנים את המזון באלורו, המים והחלב שנמכר בחנויות. מעבר לזה, הם ממשיכים לבצע בדיקות שתן ודם לבני המשפחה של כל אלו שאושפזו בימים האחרונים. נכון לעכשיו, טרם פורסמה הסיבה הוודאית למחלה המסתורית אך דבר אחד בטוח: לא מדובר בווירוס קטלני.