יותר מאלף אסירים בבתי הסוהר בישראל הגישו השבוע עתירה לבג"ץ שבה הם טוענים שהסוהרים לא מקפידים על הנחיות הקורונה ומסכנים את חייהם, כך נודע היום (שלישי) ל-N12. עוד נכתב בעתירה: "מהנתונים עולה כי כלל ההדבקות בקורונה בתוך בתי הסוהר עד עתה היו על ידי סוהרים". שב"ס בתגובה: "מענה לעתירה יוגש כמקובל לבית המשפט".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מסיבה שאינה ברורה, רוב הסוהרים בבתי הסוהר אינם טורחים לעטות מסכות", נכתב בעתירה. העותרים מבקשים מבית המשפט לחייב את כל הסוהרים וסגל שב"ס בחובת עטיית מסכות בכל עת, כפי שחובה זו מוטלת על האסירים ודורשים להקים מנגנון הטלת סנקציות על סגל שב"ס שמפר הוראה זו.

"האגף שלי בבידוד בגלל סוהר שיצא חיובי בבדיקה. לנו האסירים אין מסכות נורמליות"

אסיר בכלא רימונים

עוד הוסיפו בעתירה כי הנתונים מצביעים על כך שכל ההדבקות בקורונה שהיו עד כה בתוך בתי הסוהר, מקורם בסוהרים. העותרים מבקשים מבית המשפט לחייב את כל הסוהרים וסגל שב"ס בחובת עטיית מסכות בכל עת, כפי שחובה זו מוטלת על האסירים ודורשים להקים מנגנון הטלת סנקציות על סגל שב"ס שמפר הוראה זו.

"כמעט כל מקרי ההדבקה היו בעקבות אסירים"

על פי טענות האסירים בעתירה, ההגבלות שהושתו עליהם בתקופת הקורונה פוגעות פגיעה קשה בזכויותיהם: "ניכר כי שב"ס מנצל את תקופת הקורונה כדי להרע את תנאי חייהם של האסירים ולגרוע מזכויותיהם כדי להקל על הארגון עצמו ולהשתחרר מהמחויבות הבסיסית לדאוג לזכויות האסירים".

אסיר בכלא רימונים אמר בשיחה עם N12 כי חלק מהאסירים הם בקבוצת סיכון וסובלים מאסטמה, סוכרת או שהם בגיל מבוגר. "עד לפני הסגר האחרון סוהרים הסתובבו בלי מסכות", אמר. "כמעט כל מקרי ההדבקה היו בעקבות סוהרים - למשל האגף שלי בבידוד בגלל סוהר שיצא חיובי בבדיקה. לנו האסירים אין מסכות נורמליות, אלא חולצת בד שלא עוזרת. אנחנו לא מקבלים חומרי ניקוי ולא אלכוג'ל".

בית כלא, אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
האסירים טוענים: "שב"ס מנצל את תקופת הקורונה כדי להרע את תנאי חייהם של האסירים" | צילום: Shutterstock

העתירה כנגד שב"ס הוגשה על ידי עורכי הדין רותם טובול ויובל יועז. בין היתר טוענים העותרים: "העתירה נובעת ממצוקתם הקשה, הגובלת בסף התעללות של האסירים הכלואים בבתי הסוהר של שב"ס ונענקים תחת העול הכבד של התנאים הקשים שנגזרו עליהם נוכח מגפת הקורונה. הפעולות הננקטות על ידי שב"ס חורגות באופן קיצוני מהפעולות הנדרשות לשם מניעת הדבקה בנגיף הקורונה".

עורכת הדין טובול הוסיפה כי "תנאי הכליאה של האסירים בישראל הלכו והידרדרו לאורך השנים והשיא הגיע בחפיפה למגפת הקורונה, כאשר מתחילתה שוהים האסירים בתת תנאים, וזכויות הבסיס שלהם מופרות באופן קבוע. העתירה מהווה הוכחה ניצחת לקונצזוס לגבי אופן ההתנהלות מול המערכת ומול שב"ס, לא עוד שביתות רעב וזעקות שבר - אלא אחדות ויציאה לבית המשפט".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "מענה לעתירה יוגש כמקובל לבית המשפט ובהתאם להחלטות השיפוטיות. לצד זה חשוב לציין ששירות בתי סוהר הוא הגוף ששומר על זכויות הכלואים ועל בריאותם ובריאות הסגל. כלל הפעולות שמבצע שב״ס נועדו לשמור על חיי האסירים באירוע משברי ומורכב זה, וכל זאת בהתאם להוראות הדין, לרבות מגבלות הריחוק החברתי מטעם הממשלה. בניגוד למתואר, ככל ואיפשרו את חופש התנועה, איפשר גם שב״ס ביקורי משפחות לאסירים ולעצורים. כמו כן, מתקיימים מזה חודשים ארוכים מפגשי היוועצות עם עורכי דין וכלואים. כל מערכי הטיפול והשיקום פועלים בהתאם למגבלות הקורונה וכללי התו הסגול. ניתן לכלואים טיפול ומענה רפואי ראוי ולעיתים אף טוב מהקהילה. חשוב לציין כי בג״ץ נדרש להתייחס לכמה עתירות שהוגשו בסוגיית טיפול שב״ס בתקופת משבר הקורונה, ושיבח את פעילות שב״ס בהתמודדותו המורכבת".