מספר הנדבקים החדשים ממשיך לעלות: משרד הבריאות הודיע הבוקר (שלישי) כי 1,837 מאומתים חדשים אובחנו אתמול. מדובר בנתון הגבוה ביותר מאז 14 באוקטובר, ימיו האחרונים של הסגר השני. הנתונים מתפרסמים שעות לאחר החלטת קבינט הקורונה על סגר לילי שיתחיל ביום רביעי בערב, עוד לפני חנוכה, ויימשך שלושה שבועות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

26 יישובים מוגדרים אדומים, ובהם מרוכזת רבע מהתחלואה: מעלה עירון, מג'דל שמס, מסעדה, אעבלין, יפיע, טמרה, כפר כנא, כפר מנדא, דאלית אל-כרמל, סח'נין, שפרעם, בועיינה-נוג'ידאת, בוקעאתא, ערערה, שעב, משהד, עיילבון, חורפיש, עפולה, נצרת, ראמה, ג'לג'וליה, מעלות-תרשיחא, כעביה-טבאש-חג'אג'רה, כפר מצר, עין נקובא.

הנתונים מעידים על זליגה מהמגזר הערבי למגזר הכללי: עפולה - עיר אדומה ומנגד ירושלים, נתניה, קריית ביאליק, אריאל, מעלה אדומים, כפר חב"ד, רחלים - ערים כתומות. שני יישובים שהיו אדומים אתמול - ג'ש (גוש חלב) והוזייל (שבט)  - הפכו לכתומים, ואף יישוב חדש לא הצטרף לרשימה. שבעה יישובים הפכו מצהובים לכתומים: אריאל, בענה, מעלה אדומים, נתניה, עילוט, עראבה, פקיעין (בוקייעה).  

אתמול התקבלו 67,081 תוצאות בדיקות שהתקבלו אתמול - הנתון הגבוה ביותר בתקופה האחרונה. בשל כך שיעור הבדיקות החיוביות ירד מעט ועומד על 2.8%. אתמול עמד הנתון על 3.3%, עם מספר בדיקות נמוך יותר.

נכון להיום ישנם 315 חולים שמצבם מוגדר קשה, 107 מונשמים. מתחילת התפרצות המגפה בישראל נפטרו 2,924 חולים. 13,949 ישראלים מוגדרים "חולים פעילים", ומתוכם 562 מטופלים בבתי חולים ו-189 במלוניות. 

במשרד הבריאות ציינו כי מספר המאומתים החדשים הוכפלו ב-83 הימים האחרונים ומחצות נוספו 205 נדבקים חדשים. עוד נמסר כי 1,399 חולים חדשים אינם מאזורי ההתפשטות. 

בדוח אמ"ן שהתפרסם הבוקר נכתב: "מחריפה העלייה במספר המאומתים החדשים - מעל 1,400 נדבקים ליממה בממוצע שבועי; זאת, לצד עלייה בשיעור הבדיקות החיוביות, למרות הגדלת היקף הבדיקות בשבועות האחרונים. בימים האחרונים עלייה גם בשיעור החולים החדשים במצב קשה ותחילת עלייה בתמותה, מדדים אשר מאחרים להגיב, אך נראה כי החלו גם הם בעלייה מחודשת".

כפי שכבר הצהירו בסוף השבוע, באמ"ן מסבירים כי יידרש סגר כדי "לאזן" את העלייה בתקופה האחרונה: "על מנת להמחיש את המחיר האפשרי של העלייה בתחלואה - בשיעור הגידול הנוכחי, על כל יומיים נוספים שבהם יישמר קצב ההדבקה הקיים, יידרש יום של סגר מלא כדי להשיב את המצב לקדמותו. לאור התרחבות היקף ההדבקה (מגזרית, גילאית וגיאוגרפית) ולקראת החגים המתקרבים (חנוכה, חג המולד), נכון לבטל חלק מההקלות שמומשו כבר וליישם מגבלות נוספות, כדי לבלום את העליה ולמנוע מהמגפה לצאת משליטה".

החלטת קבינט הקורונה: עוצר לילי מיום רביעי, הקניונים ייפתחו 

בתום הדיון נמסר כי לאור מגמות התחלואה ובמטרה להביא לבלימה מהירה של התפשטות התחלואה ולהורדתה אל מתחת ל-1000 נדבקים ליום ולמקדם הדבקה נמוך מ-1, אלה הצעדים שהשרים החברים בקבינט הקורונה החליטו לאשר: 

  1. מיום רביעי הקרוב (9/12/20) תופעל תכנית שלושת השלבים שהוצגה על ידי ראש המל"ל, על בסיס מדדים עדכניים שיובאו מחר לאישור הקבינט על ידי משרד הבריאות.
  2. החל מיום רביעי יוטל סגר לילי, במסגרת סגר זה תיאסר פעילות מסחר ויוטלו הגבלות על תנועה בין אזורים. כלל ההגבלות יפורטו בהצעת החלטה שתובא על ידי משרד הבריאות לאישור הממשלה/ הקבינט.
  3. תופעל תוכנית "כנפי חיל" לביצוע בדיקות לשבים מחו"ל/ ממדינות אדומות כתנאי לבידודם הביתי. מי שלא ירצה להיבדק יידרש לבידוד במלוניות. 
  4. קניונים ושווקים ייפתחו בהתאם לכללים שנקבעו בעקבות הפיילוט, למעט ב"אזורים אדומים"
  5. תתאפשר פעילות מוגבלת של מוזיאונים ותרבות בהתאם לסיכומים בין משרדי הבריאות והתרבות
  6. תוכנית "האיים הירוקים" באילת ובים המלח תמשיך לפעול. לצורך זה, יבוצעו תיקוני חקיקה
  7. מערכת החינוך תמשיך לפעול באזורים הירוקים והצהובים, אלא אם יוטל סגר
  8. יינקטו פעולות לריווח התפוסה בתחבורה הציבורית
  9. יינקטו צעדים להגברת האכיפה ולהחמרת קנסות
  10. ההגבלות לא תפגענה בזכות ההפגנה