הגעת החיסונים הראשונים תוקדם: בחודש דצמבר צפויים להגיע לישראל מחברת "פייזר" 500-200 אלף מנות חיסון לקורונה – כך נודע היום (שני) ל-N12. הצוותים הרפואיים אמורים להיות הראשונים שיקבלו את החיסונים, אך כלל האוכלוסייה לא תתחסן בחורף הקרוב. לוח הזמנים להגעת מיליוני חיסונים נוספים עדיין איננו ידוע. גורם בכיר במשרד הבריאות: הגעה מוקדמת של כמות גדולה כל כך של חיסונים תשפיע לטובה על ההתמודדות עם המגפה עוד בחורף הקרוב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כשנחתם ההסכם בין מדינת ישראל לחברת "פייזר", דובר על כך שהחיסונים הראשונים יגיעו לישראל רק בשנה הבאה - בחודש ינואר. אלא שאם "פייזר" אכן יקבלו את האישורים הנדרשים כצפוי, אז מועד ההגעה של החיסונים הראשונים לישראל יהיה כבר השנה - בחודש דצמבר - אז תגיע לישראל כמות של 500-200 אלף חיסונים.

אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת פייזר (צילום: David Dee Delgado, getty images)
הראשונים להתחסן - הצוותים הרפואיים. אילוסטרציה | צילום: David Dee Delgado, getty images

מכיוון שחודש דצמבר הוא עדיין בתחילת החורף, השאלה המתבקשת היא האם עדיין ניתן לקבוע שאת החורף הקרוב ניאלץ לעבור ללא חיסונים נגד קורונה. התשובה היא שכלל האוכלוסייה בישראל אכן תיאלץ לעבור את החורף הקרוב ללא חיסוני קורונה, אך הבשורה המשמעותית טמונה דווקא בקרב הצוותים הרפואיים שיהיו הראשונים לקבל את החיסונים.

לפי גורם בכיר במשרד הבריאות, כמות גדולה כל כך של חיסונים בשלב מוקדם יחסית של החורף עשויה להשפיע לטובה על ההתמודדות עם המגפה עוד בחורף הקרוב.

אחוזי יעילות גבוהים לאסטרהזניקה

הבוקר הודיעה חברת התרופות הבריטית אסטרהזניקה כי החיסון שפיתחה יחד עם אוניברסיטת אוקספורד יכול להגיע ליעילות של 90%. מהחברה נמסר כי עיבוד נתוני הניסוי נמשך, אך התוצאות כרגע מאפשרות להגיש בקשה לאישור החיסון ל-FDA. שר הבריאות הבריטי מאט הנקוק: "אלו חדשות נפלאות. יש לנו 100 מיליון מנות חיסון בדרך, ואם הכול ילך כשורה נתחיל בהפצה בתחילת השנה".

החיסון של חברת אסטרהזניקה (צילום: רויטרס)
90% יעילות לחיסון. אסטרהזניקה | צילום: רויטרס

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, החיסון אכן יעיל במידה זו במינון מסוים, אך במינון גבוה יותר החיסון יעיל ב-62% בלבד. על כן, דיווחו שם על יעילות משולבת של 70%.

"החיסון יהיה יעיל ובטוח מאוד נגד הקורונה ותהיה לו השפעה מיידית על מצב החירום הבריאותי", אמר בהצהרה פסקל סוריוט, מנכ"ל החברה. תוצאות הניסוי הראשוניות של יצרנית התרופות מסמנות פריצת דרך נוספת במאבק נגד המגפה, שהרגה כבר כמעט 1.4 מיליון איש ובלמה את הכלכלה העולמית.

"חדשות מרגשות מאוד", כתב ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון בחשבון הטוויטר שלו. "נותרו בדיקות בטיחות נוספות לבצע בהמשך, אך אלו תוצאות מעולות".