חשש מהאטה במבצע החיסונים: עקב האטה מסתמנת בהגעת משלוחי החיסונים נגד קורונה לישראל בתקופה הקרובה, ייתכן שבמהלך חודש ינואר יוגבל מספר האנשים שניתן יהיה לחסן ביממה אחת - מה שיפגע בקצב המרשים של מתחסנים עליו ישראל שומרת מאז החל המבצע בשבוע שעבר.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השאלה המרכזית היא האם ניתן יהיה להמשיך בקצב המתחסנים הזה, כשהמתחסנים הראשונים יצטרכו להגיע ולקבל את המנה השנייה של החיסון? כנראה שלא ניתן יהיה לשמור על אותו קצב - לפחות בתחילתו של המבצע, זאת עקב האטה בהגעת המשלוחים של "פייזר".

חיסון לקורונה (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
מספר המתחסנים יוגבל בעקבות ההאטה בהגעת משלוחי החיסונים? | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

ההערכה היא שמ-10 בינואר ועד תחילת פברואר, ניתן יהיה לחסן עד 200 אלף איש ביום: זהו עדיין נתון גבוה למדי, אך כזה שמורכב מ-150 אלף מתחסנים שמקבלים את המנה השנייה של החיסון ו-50 אלף שיגיעו לקבל את המנה הראשונה. ומתי כלל האוכלוסייה תוכל להתחסן? זה יקרה ככל הנראה רק בעוד כחודש וחצי, באמצע פברואר - מועד מאוחר הרבה יותר מכפי שסברו בתחילה. 

קופות החולים לא יחסנו במנה הראשונה לתקופה קצרה? 

בריאיון למהדורה המרכזית, אמר הערב (רביעי) שר הבריאות יולי אדלשטיין, שלא צפוי מחסור בחיסונים: "אין שום חור בקבלת החיסונים של ינואר. לפי המצב הנוכחי, לפי ההסכמים עם החברות, אנחנו צפויים לקבל עוד מיליוני חיסונים בחודשיים הקרובים". 

שר הבריאות יולי אדלשטיין  (צילום: החדשות 12)
"נקבל עוד מיליוני חיסונים בחודשיים הקרובים". שר הבריאות אדלשטיין | צילום: החדשות 12

אדלשטיין אמר שבמשרד הבריאות מבקשים להקדים את קבלת חלק מהמשלוחים של "פייזר" מפברואר לינואר אך הבהיר ש"תמיד יהיו לנו כאן במקרר מספיק חיסונים". לדבריו, "גם אם עכשיו נפסיק לחסן לשבועיים, אני לא בטוח שיש מדינה כלשהי שתעקוף את קצב ההתחסנות שלנו". 

שר הבריאות הבהיר שלחיסון השני לא יהיה מחסור בשום שלב. אדלשטיין הבהיר כי ייתכן שתהיה תקופה קצרה שבה לא יינתנו חיסונים למתחסנים ראשונים, זאת כדי להשלים את הליך החיסון בקרב מי שקיבלו כבר את המנה הראשונה: "יכול להיות שבקופות החולים יקבעו בחלק מהזמן שקובעים תור רק לחיסון שני".