על רקע הדיווחים שגם אם החיסון של "פייזר" יאושר ויתברר כיעיל בינואר הקרוב יגיעו לישראל רק כמה מאות אלפי חיסונים כאלה, פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן ניתח הערב (שבת) בפגוש את העיתונות עד כמה זה ישפיע על רמת התחלואה ועד כמה זה ישפיע על התמותה. ההערכה: מאות אלפי החיסונים הראשונים שיגיעו לישראל צפויים להוריד את הנזקים הישירים של הקורונה בעשרות אחוזים ולאפשר פתיחה מוקדמת של חלקים במשק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהנחה שיגיעו לישראל כמה מאות אלפי החיסונים הראשונים, תעמוד לפתחם של מקבלי ההחלטות סוגיית מדיניות החיסון – מי יחוסן קודם. בהנחה שקודם כל יוחסנו הצוותים הרפואיים ואחריהם אוכלוסיות הסיכון, ניתן לראות ש-500 אלף החיסונים הראשונים מספיקים לחיסון כל בני ה-75 ומעלה; 800 אלף החיסונים הראשונים מספיקים לחיסון כל בני ה-70 ומעלה; ו-1.2 מיליון החיסונים הראשונים מספיקים לחיסון כל בני ה-65 ומעלה – לא כולל הצוותים הרפואיים והאוכלוסיות בסיכון.

חצי מיליון חיסונים ראשונים (עיבוד: N12)
החיסון בדרך: איך זה ישפיע על התחלואה והתמותה? | עיבוד: N12

איך זה ישפיע על התחלואה הקשה? היות ואנחנו יודעים את אחוז החולים במצב קשה בכל קבוצת גיל, ניתן לראות שבהנחה שיעילות החיסון תהיה כ-90% כפי ש"פייזר" מדווחת, חצי מיליון החיסונים הראשונים יורידו את מספר החולים במצב קשה ב-40%. בהנחה שיעילות החיסון תהיה נמוכה יותר, כ-70%, צפויה ירידה של 31% בתחלואה הקשה.

האפקט הדרמטי יותר צפוי להיות על מצב התמותה: אם יעילות החיסון תהיה כ-90%, חצי מיליון החיסונים הראשונים יורידו את התמותה ב-65%, כלומר ירידה של פי שלושה באחוז התמותה בהשוואה למצב כיום. יעילות החיסון תהיה כ-70%, צפויה ירידה של 50% בתמותה, כלומר ירידה של פי שניים בתמותה בהשוואה למצב כיום.

חצי מיליון חיסונים ראשונים (עיבוד: N12)
החיסון בדרך: איך זה ישפיע על התחלואה והתמותה? | עיבוד: N12
חצי מיליון חיסונים ראשונים (עיבוד: N12)
החיסון בדרך: איך זה ישפיע על התחלואה והתמותה? | עיבוד: N12

ככל שיהיו יותר חיסונים ונוכל לחסן יותר קבוצות סיכון, נוכל להגדיל עוד יותר את הירידה בתחלואה הקשה ובתמותה. כחלק ממדיניות החיסון נרצה לחסן גם אנשים שבאים במגע עם הרבה אנשים כמו מורים, נותני שירותים ונהגי אוטובוס.

בשלב זה עדיין לא ברורה יעילות החיסון העתידי, אך סביר להניח שעם ירידה משמעותית של התחלואה ניתן יהיה להתחיל לחשוב כבר בחודשים הקרובים על יציאה משמעותית יותר מהגבלות הקורונה ופתיחה של חלקים נרחבים במשק.

אמש חתמה ישראל על הסכם לרכישת שמונה מיליון חיסונים מענקית התרופות האמריקנית "פייזר", שהודיעה כי החיסון שלה נמצא יעיל ב-90%. "זהו יום גדול למדינת ישראל בדרך לניצחון על הקורונה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו. "ברגעים אלו אנחנו חותמים על ההסכם עם פייזר לקבלת שמונה מיליון חיסונים עבור ארבעה מיליון אזרחי ישראל. החיסון של פייזר דורש שתי מנות חיסון לאדם".

נתניהו התייחס גם למועד קבלת החיסון, ובשונה מפרויקטור הקורונה היוצא גמזו שטען כי החיסונים יגיעו באפריל-מאי, אמר כי "השאיפה היא שאספקת החיסונים של 'פייזר' תתחיל בחודש ינואר, ותלך ותגבר בחודשים שלאחר מכן. כל זה תלוי כמובן באישור רשויות הבריאות בארה"ב".