בדרך לסגר כללי? בכירי משרד הבריאות קיימו הבוקר (רביעי) דיון על הצעת הסגר שתובא לאישור הממשלה בצהריים, שבסיומו גיבשו המלצה לסגר של שלושה שבועות, החל מ-48 שעות מתום הדיון בממשלה. המתווה כולל סגירה של כל המסחר, כולל מספרות וטיפולי אחד על אחד, הגבלת מרחק של 1,000 מטר וסיגרת כל מערכת החינוך. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הוויכוח העיקרי בממשלה יהיה סביב נושא החינוך, כשההתלבטות היא האם להשאיר את הגנים פתוחים, ואם כן - האם בכל הארץ או רק בערים הירוקות. בנוסף, ייתכנו השגות של שרים בממשלה על מועד תחילת הסגר. סיעת כחול לבן תתכנס סמוך לישיבת הממשלה כדי להכריע על עמדתה, כשהנטייה היא לתמוך בסגר עם זמן התראה סביר מראש ועם חינוך פתוח.

שעות לפני כינוסה של ישיבת הממשלה המיוחדת, פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש הבהיר הבוקר בריאיון לכאן כי "המצב מחייב סגר מיידי". אש הוסיף כי "יש קפיצה מטרידה בתחלואה. המצב מדאיג". הפרויקטור עדכן כי נכון לעכשיו, יש יותר מ-500 חולי קורונה במצב קשה בבתי החולים. הוא אמר כי הוא מקווה שהסגר הקרוב, השלישי במספר, יהיה האחרון. "אני מקווה שהציבור יבין שזה חשוב וכולנו מקווים שזה יהיה האחרון". הוא הוסיף: "ככל שנעשה את זה מוקדם יותר זה יהיה קצר יותר. ככל שמחכים זה יהיה יותר ארוך. יש חשיבות שזה יהיה קצר".

בהתייחס לחיסונים, אש אמר כי "אני מעריך שנחסן 20% מהאוכלוסייה בחודש מרץ – שהם לפחות האוכלוסייה בסיכון, כדי שנוכל להתנהג אחרת. יש ביקוש גדול לחיסונים ואווירה בעד החיסונים. אם אנחנו רוצים להגיע במהלך התהליך ל-60% חיסון, יש עוד דרך לעבור. אנחנו עדיין עוסקים בהסברה בכל המגזרים. זה לא ברור מאליו שאנשים נוהרים להתחסן עכשיו".

מחסום משטרתי בסגר החגים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"אין מנוס מסגר שלישי" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפרויקטור נשאל מתי ניתן יהיה לחזור לשגרה וענה כי "אני מקווה שנוכל להתארגן לפתיחת התרבות ומעבר לזה כבר בקרוב. אני רוצה להאמין שנוכל לעשות את זה תחת דרכון ירוק ולהכניס אנשים שחוסנו או חלו, אולי אפילו באפריל". אש הוסיף כי "לגבי מסכות – זה ייקח יותר זמן. החיסון לא מונע הדבקה אלא את המחלה. אם יהיו עדויות לכך שמי שמחוסן יכול עדיין להדביק, ייתכן שנשמר את המסכות. מקווה שבאפריל נוכל יותר להתקרב אחד לשני".

גם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, אמר דברים דומים בריאיון לגל"צ. "צריך להיכנס לסגר בזמן הקרוב, נוכח התחלואה שהולכת ועולה ומתוך רצון לעצור אותה. אנחנו מגיעים לרמות תחלואה שמזכירות את תחילת הגל השני". פרופ' לוי הוסיף: "נבקש לסגור את המסחר ולחזור לסגר דומה לזה שהיה ביום הכיפורים‎. נדרוש סגירה של מערכת החינוך. אני נוטה להמליץ על השארת הגנים פתוחים"‎.