בכירי מערכת הבריאות הגיבו בחריפות לחשיפת "המהדורה המרכזית" מאמש (ראשון) על המערך החשאי לאשפוז חולי קורונה קשים מהמגזר החרדי בביתם. פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, מסר ל-N12 כי על אף שיש מחלות שמאפשרות טיפול ביתי גם במצב קשה - הקורונה אינה אחת מהן: "הקריסה מיידית והמהירות בלתי נשלטת, בעיניים שלי ראיתי את זה קורה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אתמול שודר תיעוד יוצא דופן מלב שכונת 'מאה שערים', ובו נראים חולי קורונה חרדים במצב קשה מקבלים סיוע רפואי מארגונים בקהילה מבלי לדווח על כך למדינה. "התופעה שהוצגה אתמול בכתבה היא נוראה", אמרה ל-N12 פרופ' גליה רהב, מנהלת המחלקה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא תל-השומר. "לא ייתכן שתהיה מדינה בתוך מדינה. קריטי לנו לעקוב אחר החולים כדי לדעת איך הם מגיבים לתרופות מסוימות, שאי אפשר פשוט לתת אותן בבית. מי אלה אנשי הצוות הרפואי בארגונים הללו? מי מפקח עליהם ומאיפה יש להם תרופות? יש נהלים לבדיקות ולמיגון - האם הם מסכנים עובדי מעבדות כשהם מעבירים אליהם בדיקות דם של חולי קורונה? זה לא תקין וזה מפחיד אותי". 

על אף המילים הקשות, פרופ' רהב רואה גם את היתרונות של האשפוז הביתי והיא המליצה למדינה לקחת על המערך הזה אחריות: "מצד שני זו התארגנות חשובה, שאני קוראת שוב ושוב לעשות אותה בקופות החולים. צריך להיות אשפוז בית - מוסדר ושקוף תחת פיקוח משרד הבריאות".

לעומת פרופ' רהב, מדבריו של פרויקטור הקורונה גמזו עולה כי הוא לא רואה היתכנות אמיתית לאשפוז ביתי של חולים במצב קשה. "ההגדרה של חולה קשה לקורונה נגזרת ממדדי הסטורציה, ולעיתים מה שנותנים לחולה בבית החולים אפשר לתת לו גם בבית. אולם כשמדובר במחלת הקורונה, בעיקר בגילאי 60 ומעלה, שגורמת לגוף לקרוס במהירות ובאופן בלתי צפוי - יש סכנה גדולה להשאיר את החולים הקשים האלה בבית. הקריסה המיידית והמהירות שבה מתרחשת הקריסה בלתי נשלטת, לעתים גם בבית החולים, לא כל שכן בבית. בעיניים שלי ראיתי כיצד זה קורה באיכילוב ובבתי חולים אחרים". 

פרופ' גליה רהב (צילום: N12)
פרופ' גליה רהב: "זה מפחיד אותי" | צילום: N12

"זה קצה הקרחון של התופעה"

פרופ' יונתן הלוי, נשיא בית החולים שערי צדק, טען בשיחה עם N12 כי "זאת תופעה פסולה ומסוכנת. אני מבין את הקושי בבידוד מוחלט ובריחוק מבני המשפחה - אבל מבתי החולים אנשים יוצאים על הרגליים. להשאיר חולה קשה בביתו - זו סכנת נפשות".

עם זאת, פרופ' הלוי הטיל ספק מסוים בטענה שמצב החולים המאושפזים בביתם קשה: "אני משתתף כל בוקר בביקור בטיפול נמרץ קורונה. מי ששוכב שם אלה חולים קשים מאוד, חלקם מחוברים למכונות הנשמה. אותם חולים עלולים להידרדר במהירות אבל אין זה אומר שמצבם בהכרח קשה. להערכתי לא ייתכן שנוסף ליותר מ-800 החולים הקשים שמאושפזים בבתי-החולים, יש עוד 170".

המערך החשאי של טיפול בחולים במצב קשה בחברה החרדית  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
המערך החשאי לטיפול בחולים קשים | צילום: החדשות 12, החדשות12
  המערך החשאי של טיפול בחולים במצב קשה בחברה החרדי (צילום: החדשות 12, החדשות12)
המערך חשאי לטיפול בחולי קורונה קשים | צילום: החדשות 12, החדשות12

פרופ' שלמה וינקר, ראש חטיבת הרפואה בקופת חולים לאומית, לא היה מופתע מחשיפת הדברים: "אני מכיר את התופעה, יש לנו מטופלים שמבקשים מהקופה חמצן לאחר שהשיגו אותו כבר מ"יד שרה" או מארגונים אחרים. זה קצה הקרחון של התופעה הזו - שמסוכנת מאוד למטופל ולסביבתו.

"במאה שערים יש קבוצה שלא מבוטחת בקופות החולים, לא מכירה בקיומה של מדינת ישראל ובעקבות כך מתנתקת ממערכת הבריאות של המדינה. על משרד הבריאות להילחם בתופעה הזו כי הם מדביקים אחרים. חולה במצב קשה לא יכול להיות מאושפז בביתו. אין היום פרוטוקולים רפואיים לטיפול בבית בתרופות של בית חולים שדורשות ניטור של 24 שעות ביממה, מפני שהחולים עלולים להידרדר מאוד מהר. אלה חולים שצריכים להיות תחת השגחה צמודה".

אך יש גם אחרים

על אף שלל הביקורות הקשות, ישנם מומחים שמאמינים שזה העתיד של הטיפול בקורונה ושזו דרך חיובית למנוע את העומס על בתי החולים.  פרופ' גבי ברבש אומנם העלה אמש במהדורה שתי הסתייגויות מהמערך שנחשף, אחת לגבי טיב ההכשרה של המטפלים ושנייה בנוגע לבקרת האיכות, אך הוא הוסיף גם שאלות למחשבה.

פרופסור גבי ברבש (צילום: החדשות 12, החדשות12)
חושב שיש כאן מקום למחשבה. פרופ' ברבש | צילום: החדשות 12, החדשות12

"צריך להבין שנכון להיום, אין למשרד הבריאות והוא לא הוציא הנחיות לגבי הטיפול בקהילה", אמר ברבש. "למעשה כל קופת חולים עושה מה שהיא מבינה, עד שמגיעים לקו ההגדרה של חולה קשה. אני חושב שהכתבה הזו צריכה להיות חומר למחשבה למי שאחראי על השירות הקהילתי במדינת ישראל. הייתי הולך ללמוד מה קורה שם כדי לשפר את מה שהם עושים, וגם לבדוק האם יש דרך לטפל בחולים בקהילה בצורה שונה".

הרב יוסי ערבליך, יו״ר אגודת "למענכם" המעניקה יעוץ רפואי וולונטרי

הרב יוסי ערבליך, יו״ר אגודת "למענכם" המעניקה יעוץ רפואי וולונטרי אמר כי "החשיפה הדרמטית עשתה שירות יוצא דופן בעיקר לסוגיית האשפוז הביתי. כאשר הפעילות מתבצעת על ידי מתנדבים ללא הכשרה, נגרמת סכנה לחולים ולמתנדבים, אך מערכת הבריאות צריכה לאמץ את המודל ולהפעיל מערך כזה באופן מקצועי. זה יפחית את העומס מבתי החולים, ויאפשר למטופלים להינות משהיית בני המשפחה ותנאים ביתיים מה שמסוגל לייעל את הטיפול"