ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי הבריאות במשרד הבריאות התייחסה הערב (שלישי) לעלייה בתחלואה ולצעדים שיש לנקוט כדי לעצור את ההדבקה. לדבריה ישראל נמצאת בתחילתו של גל שלישי ועל כן המשרד יציג בפני קבינט הקורונה המלצות חדשות. "יש עלייה משמעותית בתחלואה כרגע וכל פתיחה היא סיכון", אמרה. מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי לעומת זאת הציג עמדה שונה משלה ומשל פרופ' אש: "אנחנו לא במצב חירום", אמר הערב לראשונה ל-N12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו לא במצב חירום כרגע", אמר מנכ"ל משרד הבריאות, בניגוד להצהרת הפרוייקטור הבוקר. "העלייה בתחלואה עלולה להביא אותנו לשם, אולי אפילו בצעדים גדולים, אבל אנחנו בהחלט עדיין לא שם. חלק מהסיבה לעלייה במספר הנדבקים היא בגלל שעושים יותר בדיקות, אבל כדאי לשים לב שלמרות מספר הנדבקים הגבוה היום - אחוז המאומתים עדיין נמוך יחסית (2.2%), וגם המצב בבתי החולים הוא לא בחירום כרגע - מספר החולים הקשים והמונשמים הוא נמוך יחסית".

שרון אלרעי פרייס (צילום: החדשות 12)
שרון אלרעי פרייס | צילום: החדשות 12

ד"ר אלרעי פרייס כאמור, פחות אופטימית. "כמות המאומתים היומית בממוצע שבועי עלתה ל-982 וכאשר יצאנו מהסגר היינו פחות מ-600", אמרה. "מקדם ההדבקה עומד היום על 1.17 ונמצא בעלייה מתמדת. אנחנו לא יודעים את ההשפעות של הפתיחות שנעשו כך שאנו צפויים לעוד עלייה במקדם ההדבקה ובמספר המאומתים". בבחינת מצב התחלואה ביישובים השונים, עדכנה אלרעי פרייס כי 16 יישובים בארץ מוגדרים אדומים, 27 מוגדרים כתומים, 49 צהובים ו-1169 ירוקים."כל היישובים במדינת ישראל נמצאים במגמת החמרה", אמרה.

אחד הצעדים החשובים בימים אלו לדבריה הוא הפחתת התחלואה שמיובאת מארצות אדומות: "רק 25% מהאנשים שחוזרים מהמדינות האדומות שומרים על הבידוד ואחוז ניכר מתוכם הופכים לחולים מאומתים". היא הוסיפה כי במשרד שוקלים להמליץ להורות לאזרחים שחוזרים ממדינות אדומות להיכנס לבידוד במלוניות.

ד"ר אלרעי-פרייס התייחסה גם להצהרתו של סגן שר הבריאות מוקדם יותר היום בנוגע לסגר לילי בחגי דצמבר: "עוצר לילה בחגים נמצא עדיין בדיונים ועוד לא הוחלט. אנחנו לא רוצים להגיע לסגר כללי. לא היינו רוצים להטיל מגבלות שאנחנו לא בטוחים שיעזרו אבל שיגרמו למצוקה בקרב האזרחים. לכן נשקול בקפדנות האם עוצר לילה יכול לעזור. נצטרך לעקוב מקרוב על נתוני התחלואה בעשרת הימים עד חג החנוכה, ייתכנו המלצות לא לעשות התקהלויות גדולות וייתכנו המלצות נוספות מעבר לזה".

סגר קורונה (עיבוד: שרייה דיאמנט, פלאש 90)
סגר קורונה | עיבוד: שרייה דיאמנט, פלאש 90

לדבריה, מוקדי התחלואה העיקריים הם במגזר הערבי, אך היום לראשונה נראה היפוך כש-50% מהתחלואה היא במגזר הכללי, 41% במגזר הערבי ו-9% במגזר החרדי. בנוגע לחיסונים שאמורים להגיע לארץ, מצננת ראש שירותי הבריאות את ההתלהבות: "לא הייתי בונה על החיסון. את החורף הקרוב נעבור כשרוב אוכלוסיית ישראל לא מחוסנת".

במענה לשאלת חדשות 12 האם ניתן לקיים אימון בחדר סגור אמרה אלרעי פרייס: "פעילות בסטודיו או בית עסק לא מותרת כרגע. זה לא יכול לקרות בבית פרטי של בן אדם עם עשרה מתאמנים וזה לא יכול לקרות בחדר כושר".

"בואו לא נשלה את עצמנו שרוב המדינה נמצאת בירוק", אמרה. "ככה התחלנו גם את הגל השני והגענו מהר מאוד לזה ש-80% מהיישובים היו אדומים וכתומים. מתווה של פעילויות ירוקות שאנשים ייכנסו בתלות בבדיקות קיים ויש הצעות נכונות. זה פשוט לא הזמן כי יש עלייה בתחלואה וכל פתיחה נוספת היא סיכון. כשנהיה במקדם הדבקה נמוך יותר - נוכל להפעיל תכנית כזו של בדיקות. כרגע המצב נראה בדיוק כמו בתחילת הגל השני".