ישראל צפויה לחתום היום (שישי) על חוזה לרכישת 8 מיליון מנות חיסון לקורונה מחברת התרופות פייזר, כך הודיע אמש שר הבריאות אדלשטיין. במשרד הבריאות ציינו כי מתן החיסונים יתאפשר רק בכפוף לאישור החיסון על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ואישור משרד הבריאות הישראלי. ראש הממשלה נתניהו טען כי חיסונים יגיעו לישראל בתוך כחודשיים - ממונה הקורונה היוצא, פרופ' רוני גמזו, דווקא העריך: "בין אפריל-מאי יגיעו חיסוני קורונה לישראל. אולי אפילו במרץ".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החברה האמריקנית צפויה להגיש את הבקשה למינהל התרופות האמריקני לאישור הסופי של החיסון לקראת סוף חודש נובמבר. במשרד הבריאות הוסיפו כי תחילת האספקה תהיה בינואר 2021 וההמשך יגיע באספקה שוטפת במהלך שנת 2021. כמו כן, למרות שהסכם הרכישה כולל 8 מיליון מנות חיסון, מכיוון שלצורך ההתחסנות כל אדם זקוק ל-2 מנות - בפועל מדובר על 4 מיליון חיסונים עבור אזרחי ישראל.

משתתף בניסוי לחיסון קורונה של חברת פייזר (צילום: רויטרס)
אחד המשתתפים בניסוי לחיסון של חברת פייזר | צילום: רויטרס

ממשרד הבריאות נמסר: "שיתוף הפעולה בין משרד הבריאות ל"פייזר" הואץ מאוד בימים האחרונים תוך משא ומתן שהתקיים ברוח טובה, וכאמור הביא להישג משמעותי ביותר כאשר מדינת ישראל תהיה מהמדינות הראשונות בעולם שתקבל חיסון נגד הקורונה".

בתום דיון קבינט הקורונה אתמול, שהסתיים ללא החלטות, הודיע נתניהו: "שוחחתי עם מנכ"ל פייזר - החיסונים הראשונים יגיעו לארץ בעוד חודשיים".

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי מדובר ב"בשורה ענקית לאזרחי ישראל". לדבריו, "משרד הבריאות עושה כל מאמץ לרכש חיסונים שונים, כך שכל אזרחית ואזרח יוכלו להתחסן. אבל עד שזה יקרה אנחנו חייבים להקפיד על ההנחיות, חייבים להמשיך במתווה היציאה של משרד הבריאות מהסגר. אסור להיות שאננים".

אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת פייזר (צילום: רויטרס)
אישה עם מסכה חולפת ליד הבניין המרכזי של חברת התרופות פייזר | צילום: רויטרס

ד"ר מירון ליבנה, מנכ"ל פייזר ישראל: "אנחנו גאים מאוד לעבוד עם ממשלת ישראל ולהעמיד לרשותה את המשאבים המדעיים ואמצעי הייצור שלנו. מטרתנו המשותפת היא להביא לעם בישראל חיסון פוטנציאלי ל-Covid 19 במהירות האפשרית. לנוכח משבר הבריאות העולמי הזה, החזון של פייזר - להביא פריצות דרך שמשנות חייהם של אנשים - קיבל דחיפות גדולה עוד יותר. תקוותנו היא שבכפוף להצלחה קלינית ורגולטורית החיסון שלנו יעזור לגרום לזה לקרות".

ראש הממשלה נתניהו אמר ביום רביעי כי שוחח עם מנכ"ל חברת פייזר אלברט בורלה והם סיכמו להתקדם בנושא החתימה על ההסכם בימים הקרובים. "אני פועל כל הזמן להביא חיסונים לישראל, והיום יש לי בשורה חשובה", הודיע נתניהו אתמול. "סיימתי עכשיו שיחה מאוד חמה ולבבית עם אלברט בורלה מנכ"ל חברת פייזר. החברה הודיעה שלשום שהיא פיתחה חיסון נגד הקורונה עם יעילות של 90%. כל העולם רוצה לקבל את התרופות שלה. אנחנו מנהלים איתם משא ומתן". 

בנימין נתניהו בנתב"ג (צילום: OHAD ZWIGENBERG, AFP)
נתניהו: שוחח עם מנכ"ל פייזר | צילום: OHAD ZWIGENBERG, AFP"ביקשתי לשוחח איתו, הוא מיד נענה", הוסיף נתניהו ואמר: "מתברר שאלברט בורלה מאוד גאה במוצאו היווני ומוצאו היהודי מסלוניקי, והוא אמר לי שהוא מאוד מעריך את טיפוח היחסים בין יוון לישראל, שאני מוביל בשנים האחרונות. אחרי השיחה הזאת, שהייתה מאוד עניינית ומאוד מעשית, אני משוכנע שאנחנו נשלים את החוזה עם חברת פייזר. זאת בשורה מאוד חשובה להבאת חיסונים רבים לכם אזרחי ישראל. שיהיה בהצלחה".