בין שלושה סגרים: על רקע החלטת הממשלה להחיל את הסגר השלישי ביום ראשון הקרוב, התראיינה ראש שירותי בריאות הציבור, שרון אלרעי פרייס, באולפן שישי והציגה גרף נתונים המשווה בין מצב התחלואה לפני הסגר השני לעומת מצב התחלואה הנוכחי, לקראת הסגר השלישי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מגרף הנתונים ניכר כי העלייה במספר המאומתים בסגר הנוכחי חדה באופן משמעותי לעומת עקומת העלייה בתחלואה לפני ההחלטה על הסגר השני. לצד זאת, היקף התחלואה שנמדד זהה בהשוואה לשני הסגרים, ועומד על ממוצע שבועי של כ-3,000 נדבקים ביממה.

כמו כן, הפרש גדול ניכר במדד היקף התחלואה הקשה. במהלך הסגר השני עלה מספר החולים הקשים ב-100 בני אדם במהלך שלושים ימים (מכ-400 לכ-500 חולים קשים בממוצע). לעומת זאת, לקראת הסגר הנוכחי, נראה כי מספר החולים הקשים זינק ב-150 במהלך 30 ימים (מכ-350 לכ-500 חולים קשים בממוצע).

גרף השוואת נתונים בין הסגר השני לשלישי  (צילום: משרד הבריאות)
גרף השוואת נתונים בין הסגר השני לשלישי | צילום: משרד הבריאות

"אנחנו הולכים ועולים במהירות באחוז האוכלוסייה המתגוררת ביישובים אדומים וכתומים", הדגישה ד"ר אלרעי פרייס במהלך הריאיון. "יש שיגידו שמקור העלייה בתחלואה קשור במוטציה הבריטית, אך לדעתי זו לא הסיבה העיקרית".

ראש שירותי בריאות הציבור טענה כי "יש פה עניין של חוסר עמידה בהנחיות, כולל בבידוד בחזרה מחו"ל. הגענו למצב שבו בכל המגזרים מקדם ההדבקה עלה מעל 1". אלרעי פרייס הדגישה כי הנתונים הוצגו לקבינט הקורונה ב-6 בדצמבר תוך הזהרה מפני התחזית המתממשת בימים אלה.

כשנתבקשה להגיב לעשרות הרופאים שטוענים כי הסגר עלול לגרום נזק לא רק לכלכלה אלא גם לבריאות, הדגישה כי " הכול זה עניין של מחיר – אם רוצים לפתוח את הכול תהיה עלייה בתחלואה כשחלקה תהיה קשה וכרוכה בתמותה".

גרף נתונים: מקדם הדבקה לפי פילוח מגזרי (צילום: משרד הבריאות)
צילום: משרד הבריאות

לגבי המשך מבצע החיסונים, היא הסבירה כי הכוונה היא להגיע לממוצע של מעל 100 אלף ביום. "כדי להגיע למצב של חיסונים 24/7, צריך אנשים שיחסנו" - הבהירה, "אנחנו עושים את כל המאמצים, לוקחים עוד 700 חובשים שיעזרו במאמץ. ברגע שנראה שקבוצות הסיכון מחוסנות במידה ניכרת – החיסונים יהיו פתוחים לכלל האוכלוסייה"

נתוני התחלואה בסגר השלישי

מספר החולים המאומתים במדינה עומד היום על 4,046 כשמתוכם 1,832 אובחנו במהלך היממה האחרונה. כמו כן, מספר החולים שמצבם קשה הוא 527 חולים ובהן 133 מונשמים. 102,596 בדיקות נלקחו מאז אתמול, כששיעור הבדיקות החיוביות הוא 4%.

נתוני התחלואה בסגר השני

מנתוני משרד הבריאות שפורסמו לקראת הסגר השני עלה כי בישראל אובחנו 5,523 בני אדם שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה, כששיעור הבדיקות החיוביות עמד על 9.9%. אחד ההסברים למספר הגבוה של הנדבקים ביממה היה מספר הבדיקות הגבוה שנערכו לקראת הסגר השני - 57,165 בדיקות.

יממה לפני כניסת הסגר השני לתוקף, מצבם של 535 חולים בישראל הוגדר קשה, ומתוכם 138 היו מונשמים. מניין המתים מהנגיף עמד אז על 1,147 בני אדם ובסך הכול אותרו בישראל 166,794 בני אדם שנדבקו בקורונה.

נתוני התחלואה בסגר הראשון

מספר חולי הקורונה בישראל לפני הסגר הראשון עמד על 2,369 נדבקים, כאשר 39 בלבד מתוכם הוגדרו במצב קשה. במהלך היממה בה הוחלט לצאת לראשונה לסגר, נפטרו בישראל חמישה בני אדם. לפי פרסומי משרד הבריאות, נלקחו במהלך יום זה 5,067 בדיקות כאשר 140,742 בני אדם שהו בבידוד בית.