דיאטת ה-16:8 היא אחת הדיאטות הפופולריות בעולם. היא עובדת באופן הבא: במשך 8 שעות אוכלים מה שרוצים וב-16 השעות הנותרות צמים. הדיאטה הזו סחפה אחריה רבים ברחבי העולם וגם שורת סלבריטאים – מג'ניפר אניסטון ועד משפחת קרדשיאן – כולם התנסו בשיטה. אבל מחקר חדש שהתפרסם בארה"ב מטיל ספק ביעילות התזונה הזו ואף חושף כי היא עשויה לסכן את מי שחי על פיה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נעמה שיראזי, תזונאית קלינית הסבירה: "היתרון של הדיאטה הזו, למי שזה כן עובד כי זה לא עובד עבור כל אחד, היא שבשעות שאתה כן אוכל אתה יכול לאכול הכול ואחר כך אתה פשוט לא אוכל. מאוד פשוט ליישום". אבל על פי המחקר הדיאטה הזו מסייעת להפחתת מינימלית במשקל שמתרחשת בעיקר כתוצאה מאובדן רקמת שריר ולא משריפת שומן.

"כל ההבדל בין קבוצות הביקורת לקבוצת המחקר שעשתה את הצום היה קילו וחצי", הוסיף ד"ר רז הגואל, מנהל המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה. "לצום 16 שעות ואז לחזור לאכול במשך שמונה שעות עלול לייצר לנו אכילה בולמוסית. זאת אומרת שנגיע לארוחה כשאנחנו מורעבים ואז הדיאטות האלה עתידות להיכשל".

מרבית האנשים שבוחרים בדיאטה הזו מוותרים על ארוחת הבוקר שלהם ומתחילים לאכול את כל הארוחות החל מהשעה 12:00 ועד ל-20:00 . הצום הזה מסתבר לא בהכרח מסתייע. אודיה דיין שניסתה את הדיאטה סיפרה: "לי זה לא ממש עבד - מצאתי את עצמי רוב הזמן יותר רעבה מאשר לא. זה לא השפיע ולא ירדתי במשקל".

מנגד, נועם עזר שחי לפי הדיאטה הזו סיפר: "אצלי לא ירדה מסת השריר אלא להיפך, זה הוריד את השומן המיותר והבליט עוד יותר את השרירים. כך לפחות אני מרגיש לגבי". וזו לא הדיאטה היחידה שיש לגביה סימן שאלה, אמש אופירה אסייג סיפרה בתוכנית "הזמר במסכה" כי היא עושה את "דיאטת הוליווד" במסגרתה, אוכלים לא מעט תפוחים.

אמירתה של אסייג הובילה לתגובות שונות על כלך שמדובר בתזונה קיצונית מדי. היום אסייג הבהירה שאת הדיאטה מומלץ לעשות רק פעם בשבוע, על מנת לנקות את הגוף. גם בימי הסגר צריך לזכור שאין פתרונות קסם וכל החלטה שקשורה לתזונה שלנו צריכה להיעשות בהתאמה ותוך חשיבה למה שבריא לנו.