פרסום ראשון: הישראלים שחזרו לארץ מדנמרק מסרבים לעבור בדיקת קורונה כדי שתסיר את החשד שנדבקו בקורונת החורפנים שהתגלתה לאחרונה בצפון דנמרק. כעת, במשרד הבריאות מנסים לבדוק את הכלים המשפטיים שעומדים לרשותם ואם ניתן באיזושהי דרך חוקית להכריח אותם להיבדק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשל החשש מהמוטציה החדשה שהתגלתה  בחורפנים, משרד הבריאות הורו לבדוק את כל הנוסעים שחזרו מדנמרק. ביממה האחרונה פיקוד העורף יצר קשר עם הישראלים שהגיעו בטיסות האחרונות, אך מרביתם סירבו להיבדק ולא משתפים פעולה. ל-N12 נודע כי מתוך 180 נוסעים שחזרו לארץ בשבוע האחרון, רק 40 הסכימו להיבדק.

חורפן (צילום: 123RF‏)
חורפן | צילום: 123RF‏

משרד הבריאות כבר הודיע שדנמרק נכנסה לרשימת המדינות האדומות שמחייבות את השבים מהם להיכנס לבידוד. ממשרד הבריאות נמסר אתמול כי בכל דנמרק ישנם מספר מועט של חולים מאומתים שנגועים במוטציה והם מבודדים, ועל כן הסבירות נמוכה שהגיע חולה הנושא את המוטציה לישראל. יחד עם זאת, במשרד הבהירו כי הם "נוקטים במשנה זהירות".

בכיר במשרד הבריאות אמר אתמול כי  בעקבות החשש מקורונת חורפנים "אנחנו בודקים כעת רצף גנטי של כמה מאומתים שחזרו מדנמרק. מצאו מוטציה של הנגיף בחורפנים. אין לזה כנראה משמעות במהלך הקליני של המחלה, כפי שידוע עד עתה". בתגובה הרשמית של המשרד צוין כי הסיכוי לכך שישראלים נדבקו במוטציה - נמוך.

"הבעיה היא הצפיפות בחוות הגידול"

תנאי הגידול של החורפנים הם שמאפשרים את המוטציות שהתגלו לאחרונה אצל החורפנים, כך הסביר ל-N12 פרופ' אורי שיינס, מומחה ליונקים מאוניברסיטת חיפה. "הבעיה היא הצפיפות בחוות הגידול", הוא מנמק את דעתו. "לא בטוח שמישהו בעולם מבין לגמרי את האינטראקציה בין הווירוסים בבני אדם ובין בעלי חיים. אבל יש השערות לגבי המקור של הקורונה ביונקים קטנים. זה לא מקרי. שכיחותן של המחלות הזואונוטיות, מחלות שמקורן בבעלי חיים, עלתה בשנים האחרונות. היונקים דומים לנו ולכן רבים מהמעברים של הווירוסים הם מקבוצה זו". 

"החשש הוא שהחיסון שמפתחים לא יהיה יעיל מול המוטציה החדשה", הוסיף פרופ' שיינס. "זן חדש של הנגיף עלול לא להיות מושפע ממנו. זה קצת משגע אותי, אומרים אצלנו בתחום כי רק חולדות לומדות מהניסיון. אני מסתכל עלינו בני אדם, ואנחנו ממשיכים לעשות את אותה הטעות. גידול בעלי חיים בצפיפות בשבי מביאה להתפתחות מוטציות שמסכנת אותנו".