"צעדים הרסניים ומסוכנים": בתקופת משבר הקורונה, נשמעים לא פעם קולות ביקורת ומתקפות חריפות נגד הקבינט, הממשלה והעומד בראשה באשר לצעדים הננקטים להתמודדות עם הנגיף. אלא שהדברים שאנחנו מפרסמים הערב (שבת) לראשונה – הם משמעותיים ביותר וחסרי תקדים. קבוצה של למעלה מ-100 רופאים ורופאות ניסחו מכתב, שבו יצאו בתקיפות נגד הסגרים והמגבלות: "צעדי הכפייה הננקטים מהווים ביטוי לאובדן עשתונות ערכי, עננה כבדה מעליהם".,

מכתב הרופאים המלא

"אנו, רופאים ורופאות בישראל, מוחים בחריפות כנגד צעדים בכפייה למניעת התפשטות הקורונה, הכוללים סגר,עוצר, השבתת מערכת החינוך, איכון ומגבלות תנועה", כתבו. "מתפקידנו להתריע על המדרון החלקלק והמסוכן של פגיעה בזכויות ונטילת חרויות שמדינת ישראל דוהרת בו".

לדבריהם – "תוך היערכות מתאימה, אין לקורונה יכולת של ממש למוטט את מערכת הבריאות בישראל". הם הוסיפו ותיארו את הנזקים שלשיטתם נגרמים כתוצאה מהמגבלות והסגר – בתחומי החיים השונים: כלכלה, חינוך, תרבותף חברה רווחה ובריאות הנפש.

שוטר במחסום בכביש 1 בזמן הסגר בחג הפסח (צילום: נתי שוחט, פלאש/90 )
"צעדים הרסניים ומסוכנים". ישראל בימי סגר | צילום: נתי שוחט, פלאש/90

הם החריפו את הטון ואמרו: "צעדי הכפייה הננקטים ב-9 החודשים האחרונים בארץ מהווים ביטוי לאובדן עשתונות ערכי ועומדים בסתירה ליסודות האתיקה של הרפואה. עננה כבדה רובצת על המשך נקיטתם". הרופאים הוסיפו: "הצעדים בכפיה שנידונים כעת  הם פגיעה הרסנית בזכויות יסוד אזרחיות, ואכיפה שלהם - נטולת הצדקה רפואית, ודגל שחור מתונסס מעליה".

ראש הממשלה נתניהו בישיבת קבינט הקורונה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
"סגר - נטול הצדקה רפואית". ישיבת קבינט הקורונה, ארכיון | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

הם סיכמו את מכתבם עם מסר למקבלי ההחלטות, וקראו להם לחדול באופן מיידי וגורף את השימוש ואת האכיפה באמצעים הללו: "אנו קובעים כי ניתן להתמודד עם מחלת הקורונה תוך נקיטת הצעדים בהסכמה, מתוך הסברה ותוך שיתוף פעולה של האזרחי. ככל שמדובר בנגיף הקורונה, צעדים בכפייה ובראשם אכיפת מגבלות תנועה מכל סוג הם הרסניים ומסוכנים, ואין בינם לבין מקצוע הרפואה כל קשר. הבסיס לנקיטתם אינו רפואי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות