מודל חדש שפיתח פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן למדע גיבש שאלון מיוחד שלפיו ניתן לקבוע, לפי הסימפטומים שמהם סובל המשיב, מה הסיכויים שהוא חלה בנגיף. השאלות מתמקדות בתסמינים שתוארו כאופייניים ביותר למחלה. השאיפה היא לתעדף את בעלי הסבירות הגבוהה ביותר לחלות, כדי לבדוק אותם בהקדם. איזה שילוב של תסמינים דווקא מעיד שהסיכוי שנדבקתם בקורונה נמוך יותר?

בדקו בעצמכם - לכניסה לאתר עם השאלון המיוחד לחצו כאן

כל מי שנכנס לאתר, נדרש להזין את מינו ואת קבוצת הגיל שאליה הוא משתייך. מכיוון שהמודל פותח על סמך נתונים של אנשים מבוגרים בלבד – רק בני 18 ומעלה יכולים לענות על השאלון. השאלון יוכל לשמש את הרשויות כדי לתעדף בדיקות קורונה, וכך ניתן יהיה לבדוק את האנשים שההסתברות שלהם להיות חולים היא הגבוהה ביותר. 

השאלון מבוסס על מחקר שנערך במעבדתו של פרופ' סגל. המחקר והשאלון מבוססים על מאפייני התסמינים של עשרות אלפי חולים בישראל. לאחר מכן, החוקרים אימתו את הנתונים באמצעות מאגר נתוני החולים בבריטניה. 

על הנשאלים להשיב אם יש להם את התסמינים, שדווחו כנלווים לחולי קורונה על בסיס השאלון הארצי. הסימפטומים המופיעים באתר הם: הרגשה כללית רעה, שיעולים או נזלת, קוצר נשימה, אובדן חוש טעם או ריח, כאבי גרון או חום גוף מעל 38 מעלות.

אחרי שקלול כלל הנתונים שהוזנו – מין, קבוצת גיל והתסמינים – המשתמש מקבל את דירוג התסמינים המשוקלל שלו באחוזים. בתחתית העמוד באתר כתוב על הדירוג כי הוא "משקף את הדמיון של התסמינים שדווחו לאלה של אנשים שדיווחו על אבחנה חיובית של קורונה במחקר הנ"ל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות