"הסגר עובד, צריך לצאת ממנו בזהירות": ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב (חמישי) לצעדי ההקלה מהסגר עליהם החליטו שרי קבינט הקורונה בנאום בפני מליאת הכנסת - נאום שבמהלכו פרץ ויכוח סוער במליאה בינו לבין חברי האופוזיציה.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"כמו בסגר הראשון, כך גם בסגר השני שהובלתי עם חבריי - הסגר הזה עובד! עובד! הוא מוריד את מספר הנדבקים ומפחית את התחלואה ומציל חיים", פתח נתניהו את דבריו. "אני מבקש להודות תחילה לאזרחי ישראל שנענו ועוטים מסכות הרבה יותר וזה נותן לנו את היכולת יחד עם הצעדים האחרים להשתלט על התחלואה ולהוריד אותה". 

"אנחנו נערכים לצאת מהסגר", אמר, "כרגע המדינות המובילות באירופה עברו אותנו הרבה ברמת התחלואה אבל אנחנו עשינו את הצעד שהם חוששים לעשות אותו. כדי לעשות סגר כלל-מדינתי צריך תעוזה - זה לא קל, כי תמיד יש את כל המצייצים ביציעים. לכן החלטנו כי הדבר הזה עובד". עוד הבהיר נתניהו: "כדי שזה לא יבוזבז, צריך לצאת ממנו בצורה הדרגתית ובזהירות, כדי שלא נמצא את עצמנו בתוך זמן קצר בסגר שלישי". 

"עמדתי על כך שיהיו כמה כללים שינחו אותנו בהמשך", הדגיש נתניהו, "דבר ראשון - להיצמד למתווה שהוכן על ידי משרד הבריאות ומומחים, שקובע את יעדי התחלואה ולאן אנו רוצים להגיע. דבר שני - אנחנו צריכים לחכות במעבר בין שלב ושלב, לכן נחכה. אנחנו נחכה שבועיים או שהמדד יתחלף כדי לעבור משלב לשלב. דבר נוסף - אם נראה שחלילה, חרף המאמצים שלנו, המספרים עולים - ואנחנו לא נראה את זה מיד, אז נעצור ונהדק את ההגבלות".

בשלב זה, דבריו של נתניהו נקטעו על ידי חברי האופוזיציה, בהם ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) שהוצא מהאולם לאחר שזעק לעבר נתניהו "לך הביתה, נבוא איתך לבלפור".  

"עלינו לעבוד ביחד ובשיתוף פעולה ובהצלחה", הוסיף נתניהו, "אנחנו נכנסנו לסגר ביחד ונצא ממנו ביחד. אני רוצה לבקש מאזרחי ישראל שכנראה הבינו את מה שאני אומר ושיתפו פעולות בשבועות האחרונים, להמשיך לעשות זאת". 

שר הבריאות בתדרוך: "חוששים מהתפרצות בגני הילדים"  

לאחר שקבינט הקורונה החליט על הקלות בסגר לראשונה מאז הוטל בערב ראש השנה לפני כחודש, שר הבריאות יולי אדלשטיין כינס הערב תדרוך מיוחד לציבור שבמהלכו הביע חשש מהתפרצות אפשרית של קורונה בגני הילדים לאחר שישובו לפעילות בתחילת השבוע הבא. 

"צריך לצאת מהסגר בצורה הדרגתית", אמר אדלשטיין, "אנחנו מבינים את הקשיים הכלכליים ולכן אישרנו כבר מיום ראשון לפתוח מקומות עבודה שלא מקבלים קהל, את גני הילדים ומעונות היום מגילאי 0 עד 6. הצוותים המקצועיים של משרדי הבריאות והאוצר עובדים על הפרטים האחרונים כדי להבטיח שלא תהיה התפרצות בגנים - אנחנו מאוד מודאגים מכך". 

 
"בהינתן שלא תהיה הפתעה לא נעימה, אנחנו נפתח ביום ראשון את הגנים במגבלות ובדרישות שהצבנו", הדגיש השר. "אין כרגע שום אישור לפתיחת הישיבות או התיכונים. אני מאוד מקווה שלא נחזור למצב שבתי ספר נפתחים ואז נסגרים. אנחנו מקווים שבעוד שבועיים נוכל להוסיף כיתות נמוכות בבתי הספר, אבל הפקנו לקחים מטעויות העבר". 
 
"כל פעם שיהיו הקלות נוספות ונעבור שלב - תהיה עלייה מסוימת בתחלואה", הוסיף השר. "זו לא סיבה להיכנס לפאניקה, נצטרך להשתלט עליה באמצעות התנהגות נכונה. היציאה מהסגר תהיה לא קצרה וייתכן שיהיו מצבים שנגיד 'רגע, צריך לעצור קצת'. אני מקווה מאוד שזה לא יקרה. בסופו של דבר הכל תלוי בנו. קבינט הקורונה הוכיח היום שאנחנו יודעים לקבל החלטה רצינית ואחראית עם כל הקושי".

חיטוי גני ילדים (צילום: יוסי זליגר, פלאש/90 )
הילדים חוזרים לגנים בצל חשש מהתפרצות | צילום: יוסי זליגר, פלאש/90
 
בנוגע למחלוקת על פתיחת החתונות אמר אדלשטיין: "מותר להתחתן במדינת ישראל אבל אין שינוי בעמדת משרד הבריאות - התקהלויות זה הדבר הכי מסוכן לעת הזו ולכן אנחנו מקווים מאוד שעם ירידת נתוני התחלואה נוכל להגדיל גם את רמת ההתקהלות בשטח פתוח, אבל כרגע זה לא המצב. לזוגות הצעירים אני רוצה לומר שבתקופה הקרובה לא נהיה שם - כדאי להיערך לזה". 

 
על מוסדות החינוך במגזר החרדי אמר: "אין שום אישור להגיע לאולפנות או ישיבות תיכוניות גם אם הם בתנאי פנימייה. אם אכן יהיה משא ומתן על הנושא אנחנו נשמח לבדוק אותו אבל כרגע כל מי שיפתח מוסד חינוכי בטענה שיש לו פנימייה וישלח את התלמידים הביתה בסוף השבוע - יעבור על החוק".
 
אדלשטיין התייחס גם לפתיחת נמל התעופה בן גוריון ואמר כי משרדו יערוך שם בדיקות פתע: "נעשה זאת כדי לראות שאין התקהלויות ואין תורים צפופים עם אנשים אחד על השני. רק במצב הזה תתאפשר פעילות של שדה התעופה".