כמעט מחצית מהמאומתים מגיעים מהמגזר החרדי: הממונה פרופ' רוני גמזו אמר היום (חמישי) כי 40% מקרב הנדבקים המאומתים בישראל הם חרדים, זאת למרות ששיעורם באוכלוסייה עומד על כ-8% בלבד. גמזו הוסיף כי "זה מטריד אותנו", וציין: "השבוע הבא יהיה שבוע גורלי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גמזו אמר: "קמנו הבוקר ל-9,000 מקרים מאומתים, אותי זה לא הפתיע. הכנתי את כולם שזה יקרה לאחר יום כיפור - וברור לי שזה מסכם את סוף השבוע יחד עם יום הכיפורים. יש לנו ימים משוגעים, כאשר גם מחר יהיו כ-70 אלף בדיקות ונראה רמה דומה של מאומתים".

"צריך לראות האם מתחילה המגמה שאנחנו מצפים לה", המשיך הממונה, "כי אנחנו נמצאים קרוב לשבועיים מתחילתו של הסגר הראשון ומצפים להפחתה של התחלואה. מחר נעבור על פי הנתונים את רף ה-70 אלף בדיקות ליממה".

גמזו התייחס למערך החקירות האפידמיולוגיות ואמר: "פיקוד העורף קיבל מנדט להקים מערך מורכב. צריך להיות סבלניים כי לוקח זמן להרים את הדברים הללו. יכול להיות שזה לוקח יותר מארבעה-חמישה שבועות. היום מבצעים מעל 3,500 חקירות של מאומתים - ונגיע ליותר מזה". גמזו הוסיף: "כל מי שמקבל הודעת איכון, יש סיכוי שאם לא שוחררת מהבידוד במוקד משרד הבריאות - יש לכך משמעות. היכנסו לבידוד, אתם עשויים להדביק".

פרופ' רוני גמזו, פרויקטור הקורונה (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
פרופ' רוני גמזו, פרויקטור הקורונה | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

"תנו לי לנשום ולראות נתונים", ביקש גמזו, והוסיף ביקורת מרומזת על ההיערכות למועד סיום הסגר. "כל אמירה על אורך הסגר ללא הסתכלות על הנתונים של ירידת התחלואה איננה ודאית. לכן מכיוון שמדובר בחופש ובפרנסה של אנשים אני רוצה לחכות עוד קצת. השבוע הבא יהיה שבוע גורלי".

ברקע הדיווחים על כך שהממשלה לא תאריך את מינויו וכבר פתחה בחיפושים אחר מחליף, הממונה גמזו אמר: "יולי אדלשטיין לקח את התפקיד הקשה ביותר כשר הבריאות, תפקיד כפוי טובה שאני מרגיש אותו גם על בשרי. אם השר יבקש אני אשקול להישאר בתפקיד". עם זאת גמזו הוסיף כי הוא רוצה לחזור לאיכילוב, אותו הוא מנהל, ב-1 בנובמבר. הוא גם אמר: "אם משה בר סימן טוב יהיה הפרויקטור הבא - אני רק אשמח. בטוח שזה יהיה דבר נכון וטוב. משה הוא אדם ראוי וחזק שיודע לעמוד בהרבה לחצים".