הסוף לחגיגה בדובאי: מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, חתם אתמול (שישי) על צו שהופך את כל מדינות העולם לאדומות – ובהן גם איחוד האמירויות, איי סיישל ורואנדה - שלוש מדינות שנחשבו לירוקות, ושישראלים לא מעטים נסעו אליהן בחודשים האחרונים - כך חשפנו הערב ב"אולפן שישי". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מוקדם יותר השבוע פרסמנו על כוונת משרד הבריאות להמליץ על הגדרת כל מדינות העולם אדומות, וכעת מתברר  שהחלטה כזו הינה בסמכותו של מנכ"ל משרד הבריאות ואינה מצריכה אישור של קבינט הקורונה. משמעות הצו היא שכל מי שיחזור מחו"ל - ולא משנה מאיזו מדינה - ייאלץ להיכנס לבידוד. ההוראה הזו צפויה להיכנס לתוקף רק בעוד שבוע, החל ממוצאי השבת הבאה, כדי לאפשר עוד "זמן של חסד" לשוהים מעבר לים. החוזרים מחו"ל יוכלו להתנחם בכך שימי הבידוד קוצרו ל-10 בלבד. 

התיירים הישראלים הראשונים בדובאי (צילום: N12)
תיירים ישראלים באיחוד האמירויות. יחויבו בבידוד עם שובם | צילום: N12

ההחלטה להפוך את כל מדינות העולם לאדומות היא חלק מהמגבלות שבמשרד הבריאות מבקשים להטיל על הציבור בהקדם עקב העלייה בתחלואה בשבועות האחרונים - במיחד לאחר שהקו האדום שהגדירה הממשלה (2,500 נדבקים ביממה) כבר נחצה. בתחילת השבוע, יכונס קבינט הקורונה ויכריע האם להטיל הגבלות נוספות על הציבור באופן כמעט מיידי - או אולי אפילו להטיל סגר נוסף.  

נתב"ג - פתיחת השמיים לאחר סגר הקורונה (צילום: אבשלום שושני, פלאש 90)
ממוצ"ש הבא - ישראלים שחוזרים מחו"ל יחויבו בבידוד | צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

ראש הממשלה נתניהו ושר הבריאות אדלשטיין יגידו ליתר המשתתפים בישיבת קבינט הקורונה שמצב התחלואה הולך ומחמיר ושישראל עומדת לפני התפרצות של גל תחלואה נוסף. לטענתם, זוהי הסיבה שחייבים להטיל מגבלות שכוללות סגירה כמעט מוחלטת של המסחר, למעט מכוני יופי ומספרות שיישארו פתוחים ושירותים נוספים של "אחד על אחד". 

למעט הקניונים, החנויות והשווקים שצפויים להיסגר, במסגרת המגבלות המוצעות תחת מה שנקרא "ריסון מהודק", ייסגרו הלימודים בכיתות א'-ד' ביישובים אדומים וכתומים - כשרק בגני הילדים הם יתקיימו כרגיל. אם ההגבלות הללו יתקבלו - הן יהיו בתוקף למשך שלושה שבועות, מה שכבר מעורר זעם גדול במגזר העסקי.