בשבוע שבמהלכו התבשרנו כי ישראל תרכוש חיסונים מחברת מודרנה וגם מחברת אסטרהזניקה, אמש (שישי) אנחנו מפרסמים לראשונה כי המכון הביולוגי בנס ציונה מעריך שחיסון ישראלי לקורונה יהיה מוכן עד הקיץ. במקביל, במערכת הבריאות ממשיכים לבחון גם את החיסון הרוסי אך בכיר במשרד אומר: "לא ניתן אותו לאזרחים, לא נסכן אותם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני כשלושה שבועות החלו במכון הביולוגי בנס ציונה את שלב הניסויים הקליניים בבני אדם, והוא יימשך כמה חודשים. במסגרת החלק הראשון של שלב הניסויים הקליניים, פאזה 1, התבצעו בדיקות בטיחות ראשונות על 80 מתנדבים בריאים בגילאי 55-18, בבתי החולים שיבא והדסה. הנבדקים הישראלים הראשונים שקיבלו את החיסון של המכון הביולוגי לא סבלו מתופעות לוואי והם שוחררו לביתם אחרי אשפוז לילי כשהם מרגישים טוב.

לקראת תחילת שלב הניסויים הקליניים בבני אדם, הותאם במכון הביולוגי מתקן ליצור החיסון בקנה מידה גדול של כ-15 מיליון חיסונים. עד כה ייצר המכון למעלה מ-25 אלף מנות חיסון עבור הפאזה הראשונה והשנייה של הניסויים הקליניים. בימים אלו יוצרה במכון כמות חיסון המספיקה למילוי כמיליון מנות נוספות.

החיסון הרוסי והאינטרסים המדיניים

כבר באמצע חודש אוגוסט הכריזה רוסיה כי התחילה בייצור המוני של חיסון מקומי לקורונה. הספוטניק 5 שעל פי הקרמלין יעיל ב-92% נבדק על 16 אלף נבדקים ואף אחד מהם, כך על פי הרוסים, לא סבל מתופעות לוואי משמעותיות.

על אף שיעילותו מוטלת בספק והוא לא קיבל אישור של גופים מדעיים במערב, בישראל כבר בוחנים אפשרות לרכוש אותו. הסיבה היא לאו דווקא בריאותית אלא יותר מדינית. היחסים עם רוסיה הם בעלי חשיבות וראש הממשלה נתניהו מאמין שהוא צריך לגלות עניין בחיסון במקומי, שמדובר באינטרס מדיני. עם זאת, גורם במשרד הבריאות מדגיש כי החיסונים יישארו במחסן ושהם לא יינתנו לציבור בישראל. לדבריו: "לא ניתן את החיסון לאזרחי ישראל, לא נסכן אותם".

ישראל תרכוש 10 מיליון חיסונים מאסטרהזניקה

על פי ההסכם שפרטיו הסופיים טרם נחתמו, חברת אסטרהזניקה הבריטית תספק לישראל כ-10 מיליון מנות חיסון נגד נגיף הקורונה, שישמשו כ-5 מיליון אזרחים לאור העובדה שכל אדם נדרש לקבל שתי מנות. זוהי כמות החיסונים הגדולה ביותר שתגיע לישראל, והתאריך המשוער לאספקה הראשונית הוא המחצית הראשונה של שנת 2021 - בכפוף לאישורי רשויות הרגולטוריות באירופה, ארצות הברית ובישראל.

החיסון של חברת אסטרהזניקה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

חברת אסטרהזניקה ואוניברסיטת אוקספורד פרסמו אתמול תוצאות מעודדות במסגרת הניסויים שערכו, במחקר שנמצא בשלב השני מתוך שלושה. המחקר בדק האם מתן החיסון מפעיל את מערכת החיסון של הגוף ובמקביל נבדקה ההשפעה על מערכת החיסון של אוכלוסייה מעל גיל 56.

על פי הממצאים, 100% מהנבדקים פיתחו תגובה חיסונית לאחר קבלת החיסון, גם בקרב קבוצת הצעירים וגם בקרב האוכלוסייה המבוגרת יותר. המחקר התמקד באנשים מעל גיל 56 מתוך הנחה שאצל אוכלוסייה זו התגובה החיסונית עלולה להיות פחותה מזו של צעירים.