ראש הממשלה נתניהו הורה על עריכת דיון דחוף הערב (חמישי) בהשתתפות צוות שרים מצומצם כדי לדון באפשרות להטיל עוצר לילי ברחבי הארץ. ההודעה על הדיון הגיעה לאחר הצהרתו של פרויקטור הקורונה היוצא פרופ' גמזו לתקשורת, בה הטיל ספק באפקטיביות של עוצר לילי ואמר כי יש לדבר "השפעה קטנה" על רמת התחלואה. בתום דיון קבינט הקורונה, שהסתיים ללא החלטות, הודיע נתניהו: "שוחחתי עם מנכ"ל פייזר - החיסונים הראשונים יגיעו לארץ בעוד חודשיים". יש לציין כי גורמים בכירים במשרד הבריאות, ובהם גמזו, לא ציינו את ינואר כחודש שבו יתקבלו החיסונים בארץ. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הדיון הערב הוא בעצם המשך לדיון שערך נתניהו אתמול, בו השתתפו צוות מצומצם של שרים ונציגי משרד הבריאות ודנו על האפשרות להטיל עוצר לילי. האפשרויות שעלו במטרה לצמצם את היקפי התחלואה המתרחבים: העלאת מספר היישובים שנכנסים לסגר, הטלת סגר לילי באותם יישובים או ביישובים האדומים והכתומים וגם הועלתה אפשרות של הטלת עוצר לילי כולל בארץ.

גמזו מסיבת עיתונאים (צילום: N12)
פרופ' גמזו: מטיל ספק ביעילות של העוצר הלילי | צילום: N12

בהודעה שנשלחה מטעם משרד ראש הממשלה למוזמנים לדיון הערב, נכתב: "שלום לכולם, היום, בשעה 18:45, יתקיים דיון דחוף בראשות המשנה לראש המל"ל, איתן בן דוד, בנושא עוצר לילי - בחינת היבטים משפטיים ואפשרויות אכיפה, זאת בהמשך לדיון הקבינט שהתקיים הצהריים ובו ביקש רה"מ לגבש הצעה בנושא זה, לקראת דיון קבינט נוסף שיקבע בתחילת שבוע הבא".

בישיבת הקבינט שהסתיימה מוקדם יותר היום ללא החלטות, המל"ל הציעו לפתוח את המסחר "תמורת" עוצר לילי החל מהשעה 22:00. הנוכחים בדיון נחשפו לנתונים שמראים כי ישנה עלייה במקדם ההדבקה בתקופה האחרונה - וכי אם לא יוטלו הגבלות חדשות, הסבירות להמשך פתיחת המשק שואפת לאפס.

עוצר לילי (צילום:  שריה דיאמנט, פלאש 90)
עוצר לילי | צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

בתום הישיבה, ציין ראש הממשלה כי הוא שוחח בשנית עם מנכ"ל חברת התרופות פייזר, אלברט בורלה, וכי הוסר המכשול האחרון בפני חתימה חוזה עם החברה לאספת חיסונים לישראל. "אנחנו נקבל את החיסונים הללו כמו המדינות המובילות בעולם", אמר נתניהו. "זה יתחיל בינואר, זה ילך ויגדל מחודש לחודש. ואנחנו פועלים, ואני פועל, להביא חיסונים גם ממקורות אחרים. כמה שיותר - יותר טוב".

"זה לא סוד שמדברים על עוצר לילי"

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, התייחס הבוקר בריאיון עם קרן מרציאנו וספי עובדיה בגלי צה"ל להצעת המל"ל לעוצר לילי והבהיר כי מידת יעילותה לא הוכחה: "זה לא סוד שמדברים על עוצר לילי. עוצר לילי כרגע במדינת ישראל הוא כזה שמתמודד עם דברים שממילא לא קיימים, לפחות על פי החוק והתקנות – מסעדות, ברים ופאבים. לא הוכח בצורה פסקנית שעוצר לילי לבדו יכול להוריד את התחלואה. קיבלנו דעות ממדינות אירופה. צריך לשקול היטב כיצד עוצר לילי יכול לתרום את שלו בדרך שנוכל אולי להפשיר הגבלות באופן חלקי. זה הכול מרקם אחד".

כשנשאל מדוע ההצעה עדיין על השולחן אם במשרד הבריאות מסתייגים ממנה, השיב פרופ' לוי: "משום שיש דעות לכאן ולכאן. הדעות מתחלקות בין משרד הבריאות לבין גורמים נוספים. אנחנו חושבים שהשעה אינה כשרה לעוד צעדים מרחיקי לכת בהיבט של התקהלויות ופתיחת תחומים נוספים. אנחנו מבינים את הקושי באמירה הזאת. ייתכן שנצטרך לבחור בדברים שהם הרע במיעוטו, ולהטיל הגבלות נוספות שאנחנו כרגע מטילים ספק ביכולתן להתגבר על הבעיה".