פריצת הדרך לחיסון - והמו"מ עם ישראל: אחרי הודעת חברת פייזר האמריקנית על כך שהחיסון שפיתחה יעיל ב-90% מהמקרים, גורמים בישראל אומרים הערב (שני) כי מתנהל משא ומתן מתקדם בין ישראל לענקית הפארם לקבלת החיסון. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על פריצת הדרך: "זו התקדמות חשובה, אני עובד על הבאת החיסון במרץ רב עם מנהיגי העולם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"היום זהו יום מאוד חשוב במאבק העולמי בקורונה", אמר נתניהו. "חברת פייזר הודיעה שיש יעילות של 90% בחיסון שהם פיתחו. להערכתי גם כמה חברות אחרות מתקדמות ליעד זה. גם אנחנו מתקדמים בחיסון שלנו, זה עוד ייקח זמן".

"אבל דבר אחד ברור", המשיך נתניהו. "לא רחוק היום, זה לא עוד שנים - זה עוד חודשים, שיהיו חיסונים שהם יהיו זמינים לאוכלוסיית העולם. היעד שלי כרגע הוא לעשות דבר אחד - להביא חיסונים לכם אזרחי ישראל, ואנחנו נעשה את זה. זה אומר שהסוף נראה בעין. אמרתי לפני ימים אחדים שאני רואה את האור בקצה המנהרה, אני חושב שהקטר כבר יוצא מהמנהרה".

קורונה בישראל (צילום:  Yossi Zeliger, פלאש/90 )
דגימות קורונה. אילוסטרציה | צילום: Yossi Zeliger, פלאש/90

ברקע ההתקדמות המעודדות, נתניהו ביקש מהציבור להירתם למאבק בנגיף: "בואו נשתף פעולה, נשמור כרגע על רמת תחלואה נמוכה. בואו לא נגבה מחירים יקרים מידי בחיי אדם ובבריאותכם. אנחנו יכולים בשיתוף פעולה לשמור על הבריאות ועל הכלכלה עד החיסונים - והם יגיעו".

בכירים בממשלה מעריכים שגם אם ייחתם הסכם עם פייזר, ישראל לא תהיה בין המדינות הראשונות שאליהן יגיע החיסון ושהעדיפות תינתן למדינות גדולות. המישור הריאלי יותר להשגת החיסון הינו בקשה מהממשל האמריקני להקצות לישראל חיסונים מהכמות שפייזר אמורה למכור לו. שר האוצר כ"ץ שוחח היום עם שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין וביקש שהממשל יקצה לישראל חמישה מיליון מנות של החיסון מתוך 600 מיליון המנות שיקבל מהחברה.

פייזר הכריזה, הבורסות מזנקות

בשעות הצהריים הודיעה חברת פייזר כי החיסון שפיתחה נמצא יעיל ב-90% מהמקרים. "זהו יום נפלא למדע ולאנושות", נמסר מפייזר ו-BioNTech, שותפתה לפיתוח. מנכ"ל BioNTech אמר כי הוא מעריך שהחיסון יגן על המחוסנים במשך שנה, אך עדיין מוקדם לקבוע בוודאות. בעקבות הדיווח, הבורסות בעולם זינקו.

בדיקת קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
אילוסטרציה | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

החיסון הזה נוסה עד כה ב-43,500 נבדקים ב-6 מדינות - ועד כה לא נמצאו בעיות. פייזר נערכת להגיש אישור חירום מה-FDA (מנהל התרופות האמריקני) לשימוש בחיסון עד סוף החודש הבא, כלומר עד סוף 2020.

ענקית הפארם פייזר היא רק יצרנית אחת מתוך 12 בעולם שנמצאות בשלבים מתקדמים של פיתוח חיסון לקורונה - אך היא הראשונה שמציגה ממצאים כה מעודדים לאחר ניסוי בהיקף כה נרחב.

חיסוני שפעת (צילום: רויטרס)
"החיסון יגיע בקרוב". אילוסטרציה | צילום: רויטרס

החיסון שלה נשען על גישה ניסיונית לחלוטין שכוללת הזרקת חלק מהקוד הגנטי של הנגיף במטרה להכשיר את המערכת החיסונית של הנבדקים. כדי להתחסן יש צורך בקבלת שתי זריקות בהפרש של שלושה שבועות, בפייזר טוענים שלאחר המנה השנייה - החיסון כבר עובד. הנבדקים היו מארה"ב, גרמניה, ברזיל, ארגנטינה, דרום אפריקה ומטורקיה, ובכל המדינות הללו התקבלו תוצאות דומות.

"50 מיליון מנות - עד סוף השנה"

בפייזר מאמינים שהחברה תוכל לספק 50 מיליון מנות עד סוף השנה וכ-1.3 מיליארד עד סוף 2021. כעת כל שנותר הוא שה-FDA, מנהל התרופות האמריקני, יעניק את האישור הנכסף לחיסון. נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן אמר שמדובר ב"חדשות נהדרות", אך אמר כי הוא צופה שייקח חודשים ארוכים עד שיהיה בתפוצה נרחבת. הנשיא טראמפ צייץ דקות אחרי הפרסום של פייזר כי "שוק המניות מזנק, החיסון יגיע בקרוב. דווח על אפקטיביות של 90%. כאלה חדשות מעולות!".

מוקדם יותר בירך ראש הממשלה נתניהו על הממצאים ואמר כי מדובר ב"התקדמות חשובה". הוא הוסיף: "אני עובד על הבאת החיסון במרץ רב עם מנהיגי העולם. אני רואה את האור בקצה המנהרה. זה לא יקרה בעוד שנים, זה יקרה בעוד חודשים". ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון הודיע כי אם החיסון יאושר - ארצו תרכוש 10 מיליון מנות עד סוף השנה ובסך הכול צפויה להזמין כ-40 מיליון מנות.