שלשום, לאחר תהפוכות רבות, מונה פרופ' רוני גמזו והוצג כפרויקטור של המדינה למאבק בקורונה. מחר, הוא יציג את התוכנית שלו. בראש סדר העדיפויות: סמכויות למערכת הביטחון והחזרת האמון של הציבור - כך נחשף אמש (ראשון) במהדורה המרכזית. השורה התחתונה של התוכנית היא: לא הולכים לסגר, לא להגבלות והרבה יותר סמכויות לצה"ל ושיתוף הציבור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מול מספר הנדבקים הגבוה והמשך העלייה במספר החולים, גמזו מתכוון להציג לציבור תוכנית סדורה לטיפול בקורונה ובמשבר. את עיקרי התוכנית הוא הציג הערב בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין.

גמזו, נתניהו, אדלשטיין ולוי במשרד הבריאות (צילום: קובי גדעון , לעמ)
גמזו עם נתניהו, אדלשטיין וחזי לוי | צילום: קובי גדעון , לעמ

על פי תוכנית גמזו, יינתנו סמכויות נרחבות לצה"ל במערך החקירות האפידמיולוגיות. כמו כן, לא יהיו קריטריוניים מספריים להגבלות מכיוון שלא רוצים לקבוע קריטריון מספרי. לתפיסתו, הרצון הוא להיות בקשר רצוף עם מנהלי בתי החולים. כשהם יאותתו שהם מגיעים לקו האדום מבחינת מספר האשפוזים - אז תהיינה הגבלות.

מרכיב משמעותי נוסף בתוכנית הוא שיהיה קריטריון אחיד ושקוף לכל ההגבלות. בסביבתו של גמזו אומרים שזה אחד הנושאים שפגע באמון הציבור. למשל, למה מסעדות כן פתוחות ומרכזי קניות לא? על פי התוכנית, הקריטריונים ידברו על כמה אנשים אפשר לשים בכל מקום.

נקודה נוספת - שינוי מערך ההסברה: לתפיסתו לא צריך לדבר בהפחדה אלא לרתום את הציבור למאבק. אחד האמצעים הוא ההודעות לציבור: הן לא ייצאו יותר ממספר מקורות אלא רק ממרכז השליטה שנמצא בבית החולים תל השומר.

לעיקרי התוכנית שפורסמו אמש צפויים להצטרף עוד סעיפים רבים, ועולה השאלה אם התוכנית היא לא נאיבית מדי והאם יש לה סיכוי להצליח.אמש בשעות הבוקר ניהל גמזו ישיבה ראשונה, וגורמים שנכחו בפגישת הזום העידו כי גמזו הגיע "עם אנרגיות טובות וחדור מוטיבציה".

אמש התייחס ראש הממשלה נתניהו למינוי הפרויקטור. "במהלך השבוע פרופ' גמזו יגיש תוכנית פעולה כדי לקטוע את שרשרת ההדבקה, ולצה"ל יהיה תפקיד משמעותי במשימה החשובה הזו", אמר בישיבת הממשלה. "ביקשתי גם מפרופ' גמזו להגיש תכנית לאומית ארוכת טווח לחיים בשגרת הקורונה, והוא יגיש אותה לממשלה וכמובן אחר כך לציבור".

במסיבת העיתונאים שבה הוצג ביום חמישי בערב, אמר גמזו: "נעניתי לבקשה לנהל את נושא הקורונה ולתת תמיכה למשרד הבריאות. זה הרגע שאנחנו לוקחים את ההובלה ולא שואלים שאלות ובאים לעשות את המעשה במשבר או אתגר מאוד מורכב. אנחנו צריכים - ויכולים - ביחד להצליח. אין מצב שלא. זו משימה ענקית ולכן כולנו צריכים להתאחד".

גמזו הדגיש: "יש כאן תחלואה נרחבת שיוצרת באמת קושי בחברה ובכלכלה והמשימה הענקית היא לעשות את זה עם כמה שפחות פגיעה בחברה ובכלכלה. סגר זה אולי קל. עושים את זה היום בכמה מדינות... ממשלת ישראל משתדלת לעשות את זה ברגישות רבה. זה לא האקט הראשון. אנחנו משתדלים לעשות את זה, אולי המדינה הראשונה בעולם ללא סגר".

גם במסיבת העיתונאים הבהיר את חשיבות העיקרון של האמון במערכת: "קודם כל אמון הציבור. אמון בכם ובכל מערכת הבריאות. אני יודע את העבודה. כל דבר שיוצא מפה הוא אמת לאמיתה. לא מוגזם, לא מונמך". גמזו הוסיף: "קטיעת השרשרת היא משימה שלי, משימה שלנו אבל גם שלכם. של כולנו. איך מונעים ומקטינים את ההדבקה. אם לא נצליח אז כן - גם סגר על הפרק". בנושא הסמכויות אמר: "יש לי, מבטיח לכולם, את כל הגיבוי. בעיקר יש לי את הגיבוי שלכם - אזרחי ישראל".