מנהיג הזרם הליטאי במגזר החרדי, הרב חיים קנייבסקי, הורה שלא לקיים בדיקות קורונה בישיבות. הסיבה להוראה, לפי הפרסום באתר "כיכר השבת" היא "חשש לביטול תורה עצום", שנגרם כתוצאה מהבדיקות ומכניסתם של אלפי תלמידים לבידוד. בבית הרב אישרו את הדיווח. זמן קצר לאחר פרסום ההודעה, התייחס פרויקטור הקורונה גמזו לאמירה של הרב קנייבסקי: "ההודעה של הרב קנייבסקי מסכנת את הציבור החרדי בהמשך ההידבקות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בשל הוראתו של הרב, הישיבות לא יהיו מוכנות לבצע בדיקות קורונה בתחומן - ובכך גם לא יכניסו תלמידי ישיבה רבים לבידוד. "מתוך 25 אלף תלמידים בקפסולות של 150 ישיבות, כ-500 בחורים אומתו עד כה", אמר לכיכר השבת מנהל מרכז השליטה של ועד הישיבות, בנימין כהן. "כולם בתוך אגפי הבידוד בתוך הישיבות וממשיכים ללמוד כרגיל".

לפי הדיווחים, בימים האחרונים אובחנו בישיבות ברחבי הארץ מאות נדבקים חדשים בקורונה לאחר בדיקות חוזרות שנעשו. העובדה שמאות נמצאו חיוביים לנגיף הביאה לכך שאלפי תלמידים נכנסים לבידוד מניעתי בתחומי הישיבות, ולכן גם מתבטלים לימודיהם, דבר שממנו חושש הרב. 

רק היום דיווח מרכז השליטה של ועד הישיבות כי כ-100 תלמידי ישיבה אחת בכרמיאל אובחנו. "מדובר בישיבה שהצטרפה למרכז השליטה בשלב מאוחר יותר וללא קיום בדיקות מקדימות", נכתב מטעם הוועד, "לאור הצורך בניהול והכוונה ובשל החשש ממספר תלמידים בעלי תסמינים".

במהלך סיור בביתר עילית הגיב גמזו לדברים ואמר: "הסירוב העקבי לשיתוף פעולה מצד חלק מהערים האדומות עלול לגרור התפרצות תחלואה קשה ביותר. כיום 28% מהתחלואה הכללית היא בחברה הערבית כשהחברה החרדית מהווה 22% מסך התחלואה בישראל. עלייה משמעותית בהיקפי התחלואה תדרוש מאיתנו לנקוט בצעדים חריפים גם ברמה הארצית".

עוד אמר גמזו כי יש לטפל במצב באמצעות בדיקות רבות. "בהתפרצות הנוכחית חייבים לשמור על התושבים ביישוב, על ידי הגבלת יציאה וכניסה, וסגירת מערכת החינוך והישיבות", נמסר מטעמו. "ההודעה של הרב קנייבסקי מסכנת את הציבור החרדי בהמשך ההידבקות".