3 ימים לפני כניסת הסגר לתוקף - והמגפה בישראל ממשיכה לשבור שיאים שליליים: משרד הבריאות עדכן הבוקר (שלישי) כי 4,973 בני אדם נדבקו בקורונה אתמול. 533 חולים במצב קשה, 225 במצב בינוני ו-140 מונשמים. אתמול התקבלו 47,509 תוצאות של בדיקות קורונה, 10.8% מהן - חיוביות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

משרד הבריאות התעכב הבוקר עם פרסום הנתונים, "בגלל בקרת נתונים" - ולאחר שפרסם אותם התברר שאתמול נקבע שיא במספר הנדבקים החדשים מאז פרצה המגפה בישראל. כיום יש בארץ 40,647 חולים פעילים, ומאז תחילת המגפה נדבקו במדינה בסך הכול 160,368 בני אדם. 2,618 מכל מקרי ההידבקות אתמול היו באזורים שנמצאים מחוץ לאזורי התפשטות הנגיף, עלייה של כ-500 מקרים בהשוואה לשלשום.

 

72 שעות לפני כניסתו לתוקף של הסגר השני, סגן שר הבריאות יואב קיש הודה הבוקר כי הטיפול הנקודתי בתחלואת הקורונה שהממשלה ניסתה לבצע כשל כישלון חרוץ. "אני אומר בכנות ובכאב, ניסינו לעשות מהלכים דיפרנציאליים והם כשלו", אמר בראיון לניב רסקין בחדשות הבוקר. "כל סקטור נעמד על הרגליים ונלחם. בסוף, הכנסת מנעה מאיתנו לפעול סקטוריאלית. היו גם לחצים פוליטיים בציבורים כאלה ואחרים. הציבור הפוליטי החרדי לא הפעיל לחצים? הפעיל. כל אחד נלחם כדי שרק אותו לא ייסגרו. הלוואי והיינו יכולים לטפל דיפרנציאלית במדינת ישראל, אבל כשלנו".

שעות לפני שישראל התקרבה ל-5,000 מקרים מאומתים של הדבקה, סגן השר קיש סיפר שהסגר יסתיים רק כשנגיע לכאלף חולים ביממה, ואולי אפילו פחות: "אנחנו מכוונים למספרים יותר נמוכים מ-1,000 חולים. לא יודעים להגיד אם זה ייקח שבועיים או שלושה, כנראה ששבועיים לא יספיקו. אם לא היינו הולכים לחתונות ולמסיבות נוער שמייצרות הדבקות, הולכים עם מסכות ושומרים על ריחוק, אולי לא היינו מגיעים ל-4,000 נדבקים ביום".

"אנחנו באירוע בריאותי קשה, שאף אחד לא יתחבא מאחורי המספרים ויגיד לי שהכל בסדר", הוסיף קיש. "מנהלי בתי חולים אומרים, אנחנו לא מקבלים יותר חולי קורונה אצלנו. יש בתי חולים שמרימים דגל. אם לא נעשה משהו בחגים, זה ישתולל ויפרוץ את כל המסגרות".

בתוך כך, ועל רקע הליכתה של ישראל לסגר בצל נתוני התחלואה שרק עולים, ראש הממשלה נתניהו ביקש משרי הליכוד להפסיק במתקפות על פרויקטור הקורונה פרופסור רוני גמזו. הפרויקטור לפני ההליכה אל הסגר ניסה להנהיג את מודל הרמזור לאכיפה דיפרנציאלית בניסיון למנוע סגר כללי שיפגע קשות במשק. "אני מבקש מכם שלא לתקוף את הפרופסור גמזו ולא לירות בתוך הנגמש", קרא נתניהו לשרי הליכוד בשיחת ועידה מוושינגטון, "לא יורים על כוחותינו. הולכים יחד בשיתוף פעולה כדי לנצח את המגפה".

הסגר הכללי ייכנס לתוקפו בשישי הקרוב בשעה 14:00 והוא צפוי להימשך שלושה שבועות. כחלק מההגבלות, ייאסר על אזרחים להתרחק מבתיהם יותר מ-500 מטרים והוטלו מגבלות העסקת עובדים במגזר עסקי והפרטי. במשרד התחבורה גיבשו היום את ההנחיות למערך התחבורה הציבורית בזמן הסגר.