העלייה המדאיגה בתחלואת הקורונה בישראל נמשכת: שיא במספר חולי הקורונה המאומתים שאובחנו אתמול - 3,496 חולים, כשבסך הכל בוצעו 45,000 בדיקות. מספר החולים הפעילים בישראל עומד על 30,079, מתוכם 458 במצב קשה ו-138 מונשמים. עד כה מתו מהנגיף 1,040 ישראלים.

1.3 מיליון ישראלים ב-40 ערים ויישובים התעוררו הבוקר (רביעי) אחרי לילה של סגר. עם זאת, לטענת מנהלי בתי החולים הגדולים, העוצר הלילי אינו מספיק ואם לא יוטל סגר מלא לקראת החגים, מערכת הבריאות עלולה לקרוס.

הלילה שוחחו מנהלי בתי החולים עם שר הבריאות יולי אדלשטיין ופרויקטור הקורונה, הפרופ' רוני גמזו, והתריעו על הסכנה בהמשך העלייה בתחלואה. ד"ר מיקי הלברטל, מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, חשף ב"חדשות הבוקר" את פרטי השיחה.

"שבעה חודשים אנחנו נמצאים באירוע הקורונה, הצוותים עובדים מאוד קשה", תיאר ד"ר הלברטל, "שלב מחיאות הכפיים של האזרחים חלף. אנחנו עובדים מול דרישות הולכות ועולות. ברמב"ם פתחנו אתמול את המתחם השלישי לחולי קורונה ובשביל זה סגרתי מחלקה פנימית ומחלקה לטיפול נמרץ פנימי. האתגר שבפנינו הוא מאוד משמעותי, הצוות נשחק עד הקצה. גלי ההלם של אירוע כזה משפיעים על כל בית החולים".

"הצוותים מביעים ייאוש מפני שבכל פעם אנחנו מעלים בפניהם רף גבוה יותר ודרישות יותר גבוהות", המשיך ד"ר הלברטל, "אם מסתכלים קדימה, ההרים עוד הרבה יותר גבוהים מההר הנוכחי. אם לא נהיה חד משמעיים ונעשה דברים ברורים, מצבנו יהיה מאוד רע. כל יום מגיעים לשיאים חדשים".

אתה אומר, מוכרחים סגר מלא?
"סגר מלא, נקודה. הרמזור היה טוב לפני ארבעה-חמישה שבועות אם היו מיישמים אותו כמו שצריך, אבל במתכונתו הנוכחית הוא עבר סירוס מכל הכיוונים. הוא למעשה נתון למשא ומתן ולא מיושם. הוא ערטילאי לחלוטין. בחגים צריכים להיות כמו בפסח, עם המשפחה הגרעינית והמצומצמת בלבד, ולא חגיגות גדולות, אחרת לא נוכל להשתלט על זה".

לדברי מנכ"ל רמב"ם, מאושפזים אצלו כרגע בבית החולים 66 חולי קורונה מתוכם 25 במצב קשה ו-11 מונשמים. "רוב החולים שבמצב מאוד קשה הם צעירים", סיפר ד"ר הלברטל, "מתוך ה-11 מונשמים, 10 מתחת לגיל 60. הצעירה ביותר בת 24. חלק מהם היו בריאים לחלוטין לפני כן. אנחנו עובדים על זמן שאול. יש 3,400 מאומתים מדי יום, אם לוקחים תרחיש מאוד פשרני של 10% חולים קשה, זה מדי יום עוד 350 חולים קשים נוספים".

מה שר הבריאות אמר לכם בשיחה? הוא תומך בסגר מלא?
"שר הבריאות החליט להצטרף לשיחה למרות שזה לא היה מתוכנן, הוא שמע את ההדים מהשיחה והצטרף. הוא מחזיק בדעתנו לחלוטין, חושב שמערכת הבריאות יכולה לתת עוד אבל הבעיה היא הצוותים שיותר ויותר מגלים בעיות".