שביתת האחים והאחיות שהחלה אתמול (שני) בבוקר הגיעה לסיומה לאחר שהושגו הסכמות בין הצדדים. בין היתר סוכם כי יתווספו 2,000 תקני אחיות, 1,600 מהם לאשפוז ו-400 למערך הקהילה ובריאות הציבור. שלשום התפוצץ המשא ומתן בין יו"ר הסתדרות האחים והאחיות לבין מנכ"לית משרד האוצר ואנשי אגף התקציבים, אולם ככל הנראה באוצר פחדו כי ההשלכות של השביתה יהיו הרסניות ועל כן האיצו את המשא ומתן והוא הבשיל לכדי הסכם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

השביתה החלה אתמול בשעה 7:00 אולם כאמור לא נמשכה זמן רב. בשל השביתה, במשך היום לא עבדו הצוותים הסיעודיים בכל המרפאות, כמו גם במכונים ואשפוזי היום. חדרי הניתוח עברו למתכונת שבת, שבעקבותיה התבטלו עשרות ניתוחים לא דחופים. במחלקות הטיפול הנמרץ הצוות הסיעודי עבר גם כן למתכונת שבת.

במסגרת ההסכם שהושג סוכם כי יוקם באופן מיידי צוות משותף שיגיש את המלצותיו לעניין תוספת תקינה קבועה למערך האשפוז בתוך 30 יום, זאת לקראת דיוני התקציב. בהודעה הרשמית שנשלחה נכתב: "שר האוצר הנחה כי יש לתעדף נושא זה בראש סדר העדיפויות בדיוני תקציב מערכת הבריאות ויפעל על מנת להוסיף תקני אחיות באופן קבוע".

רופאים בבית חולים (צילום: משה שי, פלאש 90, חדשות)
רופאים בבית חולים | צילום: משה שי, פלאש 90, חדשות

עוד הוחלט במסגרת ההסכם על מספר צעדים שיסדירו סוגיות נוספות: תוספת שכר דירה לאחיות בפריפריה, מתן תמריץ כלכלי לחיזוק מערך בריאות הציבור בדרום, הארכת הסכמי המשמרות המיוחדות בתקופת הקורונה, והסדרת התשלום לאחיות בתקופת הבידוד.

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחים והאחיות, הגיבה למתווה שהושג ואמרה: "אני מבקשת להודות באופן אישי לשרי האוצר, הבריאות ומנכ"לי משרדם, ולכלל ציבור האחים והאחיות במדינת ישראל שפעלו למען בריאותם של אזרחי ישראל".

שר האוצר, ישראל כ״ץ, אמר: "מדינת ישראל חייבת לציבור האחיות, שניצבות בחזית המאבק על בריאות הציבור, חוב גדול. מסירותן בכל ימות השנה ובעידן הקורונה בפרט ראויים למלוא הכבוד וההערכה. אני מברך על שובן לעבודה ומתחייב לסייע להן ככל שידרש כדי לאפשר להן למלא את תפקידן  בדרך הנאותה ביותר".