אחת התרופות היעילות לקורונה – אוזלת: בעקבות העלייה המתמשכת במספר חולי הקורונה שמאושפזים במצב קשה, במערכת הבריאות חוששים ממחסור חמור בתרופה "רמדסיביר" - כך פורסם הערב (שני) במהדורה המרכזית. מדובר על התרופה היחידה שאושרה לטיפול ייעודי לחולים בקורונה. על פי ממצאי הניסויים בטיפול בחולי קורונה באמצעות התרופה, היא מקצרת את תקופת הסימפטומים מ-15 ימים ל-11 ימים. פרסום ראשון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במהלך השבועיים האחרונים טופלו בישראל כ-50 חולים במצב קשה בעזרת התרופה שהוכחה כאחת משתי התרופות היחידות בעולם שיעילות בטיפול בקורונה. הערב (שני) פורסם במהדורה המרכזית כי בישראל נותר מלאי שיספיק ל-15-20 חולים בלבד. לאור העלייה המתמדת במספר החולים הקשים, נתון זה מטריד מאוד את מערכת הבריאות. לא רק בישראל חוששים ממחסור בתרופה במדינות רבות בעולם מתקשים להשיג אותה.

רמדסיביר, תרופה נגד קורונה
צילום: sky news

גם בארצות הברית מספר החולים ממשיך לטפס בכל יום, והממשל האמריקני משתמש בכל המשאבים כדי לספק פתרונות, הפעם על חשבון מדינות אחרות. גורמים רשמיים במשרד הבריאות האמריקני רכשו את כלל המלאי של תרופת הרמדיסיביר הזמין לחודש יולי ו-90% מהמלאי הזמין לאוגוסט וספטמבר.

התרופה, שפותחה במקור לטיפול במחלת האבולה, משווקת באופן בלעדי כמעט על ידי ענקית התרופות האמריקנית "גיליאד" ומחירה כ-532$ ל-6 מנות. שר הבריאות האמריקני מאט הנקוק תיאר את השימוש בתרופה כ"הצעד הגדול ביותר בטיפול בחולי קורונה מאז תחילת המשבר".

"המשמעות היא שלא נוכל לטפל בחולים קשים עד אוקטובר"

משרד הבריאות בבריטניה קיווה גם הוא לרכוש את התרופה ולהשתמש בה על חולים שמאושפזים במצב קשה, אך נראה שבעקבות המהלך של ארה"ב – הם ייאלצו לחכות. "המשמעות של המהלך היא שמדינות אחרות לא יוכלו להשתמש בתרופה לטיפול בחולים לפחות עד אוקוטובר", הסביר אנדרו היל, חוקר מאוניברסיטת ליברפול. "ארה"ב תיקח את התרופות ולא תהיה לנו גישה אליהן. זה המצב באנגליה ואירופה", אמר.

ארה
ארה"ב שברה שיא עולמי כשביממה אחת מתו 2,000 איש | צילום: SKY NEWS

הוא הוסיף כי מדינות מסוימות יכולות לייצר גרסה גנרית של התרופה, אבל אין להן אפשרות למכור אותן באירופה מפני של"גלעד" יש פטנט על התרופה. התרופה הנוספת שהוכחה כיעילה בטיפול נגד הסימפטומים של הקורונה נקראת דקסמטזון. בניגוד לרמדסיביר, מדובר בתרופה זולה ביותר וקלה להשגה בעולם כולו.