מגבלות דרמטיות ב-30 ערים ויישובים: קבינט הקורונה התכנס היום (חמישי) לדיון מכריע, ברקע העלייה הגבוהה בתחלואה בישראל. השרים דנו בשורה של תרחישים ואפשרויות פעולה - ולבסוף החליטו על הטלת הגבלות דרמטיות על מוקדי ההידבקות המשמעותיים ביותר. באותם מקומות תוגבל התנועה ל-500 מטרים, מערכת החינוך תיסגר, פרט לחינוך מיוחד ויחול איסור על כניסה ויציאה - למעט עובדים חיוניים. השרים ביקשו להשלים את ההיערכות לסגר כללי - כל הפרטים על המתווה שאושר בקבינט. 

החלוקה המלאה של היישובים ברחבי הארץ לפי צבעים המייצגים את רמות התחלואה

צעדים משמעותיים במוקדי התחלואה ה"אדומים"

לקבינט הוצג פילוח הערים והיישובים בישראל לפי רמות התחלואה בהן - בהתאם לתוכנית הרמזור של הפרויקטור פרופ' רוני גמזו. השרים קבעו כי החל מיום שני הקרוב - באותם מוקדים יינקטו צעדים משמעותיים, במטרה לנסות ולצמצם את ממדי ההתפרצות בהם. ייתכן שהרשימה של 30 הערים תצומצם - אם יתברר שהמשטרה לא תוכל לאכוף את ההנחיות החדשות. במשטרה טוענים שבסיוע חיילי צה"ל - ניתן לעמוד במשימת האכיפה בכל 30 היישובים האדומים.

קורונה בישראל (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
זינוק בתחלואה ביומיים האחרונים. אילוסטרציה | צילום: דוד כהן, פלאש 90

על פי מודל גמזו, קיימת חלוקה בין הערים האדומות לערים האדומות ביותר - שבהן המצב הוא החמור ביותר בישראל. מסתמן שכל 30 הערים ייכנסו לסגר, אך צפויה להישמר ההפרדה בעוצמת הסגר בין הערים והיישובים ב"אדום" לבין אלו שסומנו ב"אדום בוהק". השרים שי ואלקין פנו לפרויקטור וטענו: "החלוקה ל'אדום' ול'אדום בוהק' מבלבלת את הציבור". 

אתר פיקוד העורף שבו ניתן לצפות בהנחיות המעודכנות לפי ישוב. ניתן גם להתקשר למרכז המידע של פיקוד העורף במספר 104, ולהתעדכן בשינויים בכל השפות.

דיון סוער בקבינט, האשמות כלפי הפרויקטור: "צריך לשנות קונספציה, יש לעשות סגר"

בתום הישיבה, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "במשך חודש שלם היינו ברמה של תחלואה גבוהה אך יציבה. ביומיים האחרונים חלה עלייה, ועלייה דרמטית מאוד אתמול. לכן, החלטנו היום בקבינט הקורונה לעשות מאמץ בלימה מידי, ולהפעיל סגרים על הערים האדומות שמהן יוצאת הדבקה גם בתוך הערים עצמן וגם ליתר אוכלוסיית ישראל".

הדיון עצמו היה ער במיוחד, וחלק מהשרים הביעו ביקורת על המהלכים המסתמנים. השר דרעי אמר: "אם אנחנו שמים פלסטר ולא פותרים את הבעיה, אז מה ההיגיון? בואו נעשה סגר וזהו". 

ראש הממשלה נתניהו בישיבת קבינט הקורונה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
מגבלות דרמטיות. קבינט הקורונה, ארכיון | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

השר ליצמן האשים את גמזו: "אתה רוצה סגר בחגים כדי למנוע תפילות בחגים". שר הביטחון וראש הממשלה החליפי גנץ תקף: "מספיק עם הפזטצות. תנו זמן היערכות של כמה ימים, על מנת שהאזרחים יהיו מוכנים וגם כוחות הביטחון". 

גם השר שטייניץ הביע הסתייגות ממתווה גמזו: "צריך לשנות קונספציה. אי אפשר לחיות לצד הקורונה לפני סגר של בין 10 ל-12 ימים. תוכנית הרמזור מצוינת לאחרי סגר". 

פרופ' גמזו: "מצב מטריד, נוקטים בצעדים לא פשוטים"

הפרויקטור גמזו קיים הצהרה מיוחדת לאחר הדיון בקבינט, שבו התקבלו ההחלטות הדרמטיות. "מצב התחלואה עלה מדרגה נוספת, זה מאוד מטריד". הוא התייחס להגבלות החדשות, שיתמקדו ביישובים האדומים בישראל, לפי תוכנית הרמזור: "דירוג היישובים לפי תחלואה מאפשר לנו לנתב את ההתערבות ואת הצעדים שלנו באופן ממוקד לאזורי התחלואה". 

גמזו ציין את העלייה שנרשמה ביישובים החרדיים והערביים, וטען שקשה שלא לקשור את הנתונים החדשים לתחילת הלימודים במגזר החרדי. "צריך להפסיק את האדישות ואת הזלזול", אמר. "ההדבקה בחברה החרדית והערבית מכוונת אותנו לתחלואה בכל רחבי המדינה, עד שנהיה בהקיפים שלא נצליח לשלוט במצב". 

פרויקטור הקורונה רוני גמזו בתדרוך (צילום: לע"מ)
מתקפה על הפרויקטור במהלך דיון הקבינט. פרופ' גמזו | צילום: לע"מ

פרופ' גמזו גם הסביר את ההחלטות שהתקבלו על ידי השרים: "אלה מגבלות קשות. אלה צעדים לא פשוטים לאף אחד, גם לא לי ולא לקבינט - אבל אנחנו רואים התפרצות מעריכית וחוסר שליטה על מצב התחלואה: אין לנו ברירה". הוא הפציר בציבור לשמור על ההנחיות - לא לעבור על הכללים ולהימנע מהתקהלויות אסורות. 

הסגר ב-30 הערים והיישובים: בכפוף ליכולות האכיפה של המשטרה

על רקע השיא במספר הנדבקים היומי והשאלה האם יש להטיל שוב סגר, התקיימה הערכת מצב ממנה עלה שרוב הנדבקים החדשים שאותרו מצויים בישובים האדומים. לבסוף הוחלט כי בכפוף ליכולת המשטרה לאכוף את ההגבלות - סגר יוטל בכלל הערים והיישובים האדומים, שיכלול בין היתר מגבלות יציאה וסגירת מוסדות חינוך.

בהערכת המצב המוקדמת לפני קבינט הקורונה אמר פרופ' גמזו כי הוא מבקש שלא לדון בסגר מלא עד 10 בספטמבר - המועד בו ניתן יהיה לבחון את השפעת פתיחת שנת הלימודים על היקפי התחלואה. הפרויקטור הוסיף: "היציאה מסגר מלא תביא להתפרצות מחודשת אם לא נצליח לשנות הרגלי התנהגות". לדבריו, אין מקום להעניש רשויות ירוקות בסגר מכיוון ש-20 רשויות אדומות לא פועלות בהתאם לכללים. 

הערים האדומות שמופיעות בתוכנית הרמזור: 

- נצרת

- בני ברק

- טבריה

- אום אל-פחם

- ביתר עילית

- דליית אל-כרמל

- יקיר

- כפר עזה

- שייח' דנון

- כפר קאסם

- לקיה

- עין מאהל

- טירה

- ג'לג'וליה

- מעלה עירון

- עמנואל

- עוספייא

- בית ג'ן

- כסרא-סמיע

- כעביה-טבאש-חג'אג'רה

- פוריידיס

- בוקעאתא

- ג'ת

- רכסים

- אעבלין

- כפר כנא

- כפר ברא

- טייבה

- ערערה

- זמר

- אבו סנאן

- קלנסווה

- אלעד

בירושלים, 12 שכונות ואזורים נחשבים אדומים: 

• א טור, א-שייח, א סוואנה
• אזור תעשייה ענתות
• באב א זהרה
• הרובע המוסלמי
• הרובע הארמני
• הרובע היהודי
• הרובע הנוצרי
• ואדי אל ג'וז
• מחנה פליטים שועפט
• עיסאוויה
• שועפט
• שייח ג'ראח

מתוך הערים האדומות, הפרויקטור גמזו הציג בפני קבינט הקורונה רשימה של ערים ויישובים אדומים שבהם קיים הסיכון הגבוה ביותר. מדובר בבני ברק, טירה, בית שמש, כפר קאסם, אום אל-פאחם, אלעד, ביתר עילית, לקיה, דליית אל כרמל, מעלה עירון וטייבה.

הערים הכתומות שמופיעות בתוכנית הרמזור:  

- אשדוד

- בית שמש

- אשקלון

- אופקים

- רהט

- מוקייבלה

- יד בנימין

- כוכב יעקב

- עוזייר

- סלמה

- דייר חנא

- סאג'ור

- סח'נין

- ג'דיידה-מכר

- מג'ד אל-כרום

- טורעאן

- באקה אל-גרביה

- כפר מנדא

- יפיע

- בועיינה-נוג'ידאת

בירושלים, 11 שכונות ואזורים נחשבים כתומים: 

• אבו טור
• אזור תעשייה עטרות
• בית חנינא
• ואדי חילווה – עיר דוד
• מחנה פליטים קלנדיה
• נווה יעקב
• סילוואן
• פסגת זאב מזרח
• פסגת זאב מערב
• פסגת זאב מרכז
• ראס אל עמוד, מעלה הזיתים

תוכנית הרמזור: בכל יישוב יתנהלו לפי רמת התחלואה 

צבע היישוב מבטא את מצב התחלואה באזור ואת ההתקהלות והתפוסה המותרת במקומות ציבוריים והעסקיים בו. הצבע נקבע על פי אחוז החולים החדשים, קצב גידול התחלואה ואחוז החולים החיוביים מסך הבדיקות, בהתאמה וביחס לכמות התושבים.

לפי החלוקה לצבעים, כל יישוב יקבל הנחיות ברורות להגבלות ההתקהלות שמותאמות לרמת התחלואה שנמצאה בו. ברשויות עם שיעור התחלואה הגבוה ביותר, ההתקהלויות יהיו מוגבלות באופן חמור ובתי הספר לא ייפתחו ללימודים. 

בנוסף, בערים הירוקות יתאפשר לקיים תפילות ואירועי תרבות ללא מזון וישיבה בחוץ - עד 250 איש, בקפסולות של 20. באישור הרשות המקומית ניתן יהיה להגדיל את ההתקהלויות עד 500 איש, גם הם כמובן בקפסולות, ובאישור מיוחד של מנכ"ל משרד הבריאות, יתאפשר להגדיל אותה אף יותר.

באירועים מאורגנים בישיבה בפנים (כמו אירועי תרבות ותפילה), ללא מזון - ניתן יהיה להכניס עד 100 איש בכל כניסה, ולא יותר מ-60% מהתפוסה המותרת ברישיון העסק. בגני אירועים פתוחים יתאפשר לקיים אירוע בישיבה ללא ריקודים – עד 100 איש. אולמות סגורים יישארו סגורים גם בערים ירוקות. 

אישור מתווה הרמזור והחלוקה לערים לפי צבעים, שצפוי להיות מיושם החל מיום ראשון הקרוב, מגיע בצל שיא במספר הנדבקים היומי בנגיף שנשבר ביממה האחרונה, בה יותר מ-3,000 ישראלים נמצאו חיוביים. גורם בכיר אמר הבוקר לקראת כינוס קבינט הקורונה כי תוכנית הרמזור הייתה רלוונטית לפני חודש ונראה שעכשיו אין מנוס מסגר מיידי. 

אינדיקציה לכך שייתכן ויוטל סגר בימי החגים ניתן למצוא לא רק בשיא מספר הנדבקים, אלא גם בסעיף 4 של התוכנית שמחריג את החלתה בימי ראש השנה וסוכות. המשמעות: קיימת אופציה להפעלת תוכניות אחרות בימים אלה - אם השרים יחליטו על כך.