ישראל נכנסת לסגר שני - לפחות עד לסוף החגים: היום (שישי) בשעה 14:00 נכנס לתוקפו הסגר המורחב, כפי שהחליטה הממשלה. במהלך היום עוד דנו בממשלה ובכנסת בהגבלות ובשינויים בסגר. למרות ההחרגות שאושרו,  פעילות המגזר הפרטי תהיה מצומצמת יותר מהסגר הקודם. המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים, ובממשלה נמשך הקרב על הגבלת ההפגנות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות הכוונה הראשונית לצמצם מאד את הפעילות במגזר הפרטי, החליטה הבוקר הממשלה כן לאשר את העבודה במקומות רבים. הממשלה אישרה הבוקר את הצעת שר האוצר שכל החנויות - ולא רק חנויות המזון, יוכלו לפעול במתכונת של משלוחים. 

על פי התקנות שאושרו בממשלה, ייאסר על כל האזרחים לצאת מביתם למרחק שעולה על קילומטר אחד. בשהייה במרחב הציבורי, יש לעטות מסכות ולשמור על ריחוק חברתי של 2 מטרים מאדם לאדם. התקהלות במרחב הציבורי תותר עד 20 אנשים בלבד. כך למשל, יציאה לפארקים לילדים או גני משחקים, יתאפשרו אך ורק בתוך המגבלות הללו.  עובדים חיוניים לא יידרשו להציג אישור מעבר למרחק של מעל לקילומטר.

בנוגע להגבלות על פעילות מסחר, בילוי ופנאי – חל איסור על פתיחת עסקים ומקומות הפתוחים לציבור כולל מסחר, מסעדות למעט משלוחים, בריכת שחיה, מכון כושר, מספרה, מכון יופי, מקומות בילוי ופנאי וכן קבלת קהל במקומות עבודה. כמו כן, קיים איסור על הפעלת שוק או יריד ועל הפעלת דוכן, לרבות דוכן מזון בשוק.

חנויות השוק סגורות (צילום: שלומי אמסלם, פלאש 90)
גם השווקים ייסגרו | צילום: שלומי אמסלם, פלאש 90

לאיסור זה קיימים חריגים ובהם: חנויות חיוניות – מזון, אופטיקה, בית מרקחת ומוצרי היגיינה, תחזוקת הבית, מוצרי חשמל, מכבסה, מוצרי תקשורת ומעבדה לתיקון מוצרי תקשורת ומחשבים. כמו כן, מלונות ויחידות אירוח סגורים לנופשים.

התחבורה הציבורית תפעל במתכונת מצומצמת, בעיקר כדי לאפשר את פעולת העובדים החיוניים והפעולות המעטות המותרות. היציאה תתאפשר אך ורק לצורך ביצוע אחת מהפעולות שמפורטות בהחרגות. בין היתר, תותר יציאה מהבית לצורך הצטיידות במזון (גם אם מדובר בנסיעה לעיר אחרת – אם כי מדובר ב"מתיחה" של הכללים). גם מעבר דירה יתאפשר במהלך הסגר. נתב"ג יהיה פתוח לטיסות אבל רק עבור לקוחות שרכשו כרטיסי טיסה עד לכניסת הסגר בשעה 14:00.

משטרה, קורונה, סגר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
האכיפה תתוגבר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יוחרגו מקומות המשמשים לאימון בלבד של ספורטאים מקצועיים. כמו כן, מותרת יציאה לצורך רכישת ארבעת המינים, מוצרים לסוכה ומנהג כפרות. באותה עת מותרת פתיחה של מקום למכירתם או מקום המשמש לקיום מנהג הכפרות. חשוב להדגיש, כי לא ניתן למכור את ארבעת המינים בשוק או יריד, אלא רק בחנויות.

על פי ההנחיות, חל איסור על שהייה בבית מגורים של אדם אחר שלא למטרה מותרת, כגון לצורך ביצוע עבודה או סיוע לאדם בעל קושי. כמו כן, חל איסור על שהייה בחוף ים, למעט לצורך ביצוע פעילות ספורט מותרת בלבד כולל שחיה, של אדם יחיד/אנשים הגרים יחד, בהגעה ממקום המגורים ולא באמצעות רכב.
 
לגבי המרחב הציבורי, מותרת התקהלות עד ל-20 אנשים בשטח פתוח ועד ל-10 אנשים במבנה - במקרה של בית מגורים מותרת משפחה גרעינית בלבד.  מלבד שמירת מרחק של 2 מטרים במרחב הציבורי, קיימת הגבלה של עד 3 נוסעים ברכב, למעט אנשים הגרים ביחד וכן נוסע נוסף בכל ספסל אחורי נוסף. 

עוד לפני תחילת הסגר ההדוק: המשטרה הגבירה את האכיפה

אתמול, עוד לפני כניסת התקנות לתוקף, משטרת ישראל הגבירה כבר את האכיפה ברחבי הארץ וביממה החולפת ניתנו על ידי המשטרה 4,239 דוחות בגין ההפרות השונות. רוב הדוחות – 2,269 – בגין יציאה ממקום המגורים לפעילות שאינה מותרת, ועוד 1,730 דוחות על אי עטיית מסכה ו-50 דוחות על הפרת חובת בידוד.
רכבת ישראל (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
פעילות התחבורה הציבורית תצומצם | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

במשטרה הדגישו כי עיקר הפעילות המשטרתית תתמקד ב"פיקוח ואכיפת התקנות והגבלות התנועה, ההתקהלויות האסורות ופעילות בתי העסק". עוד ציינו: "גם ימי החג אינם מקנים חסינות מפני הידבקות בנגיף הקורונה לאף אדם - ולכן כל אחד נדרש לשהות בביתו ובחיק משפחתו הגרעינית ולהימנע מיציאות למרחב הציבורי שלא לצורך ובניגוד לחוק".

גורמים במשטרה ציינו כי "נוכח התקנות הצפויות יהיו הגבלות משמעותיות על פעילות בתי עסק ומסחר (לדוגמא: איסור על פעילות שווקים וכן איסור על פתיחת בתי עסק לממכר מוצרים שנאסרו ולא הוגדרו חיוניים בתקנות)". לקראת יום הכיפורים יתקיימו פעילויות הסברה מול רשויות מקומיות והקהילות: "במהלך יום כיפור, פעילות המשטרה תותאם למאפייני החג והתנהגות הציבור", נכתב בהודעת המשטרה. לצד פעילות ההסברה והמניעה, הבהירו במשטרה כי יטילו קנסות ויפזרו התקהלויות "ככל שיידרש".

תפילה, סגר, קורונה, ישראל, בית כנסת, מתפללים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ביום כיפור - יתקיימו תפילות בהתאם למתווה שאושר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד מהמשטרה נמסר כי "על רקע העלייה בתחלואה ועם כניסת התקנות המעודכנות לתוקפן, יתפרסו אלפי שוטרי משטרת ישראל, שוטרי משמר הגבול ומתנדבים בתגבור מאות חיילי צה"ל ומפקחים בכל רחבי הארץ, זאת על מנת לאכוף את התקנות במרחב העירוני והבינעירוני". עוד הודיעה המשטרה כי  תגביר את הפעילות היזומה לפיקוח ואכיפה. השוטרים והשוטרות ימשיכו לאכוף חובת מסכות במרחב הציבורי וחובת בידוד לחולים מאומתים ומחויבי בידוד.

איך תיראה הגברת הנוכחות המשטרתית?

במשטרה ציינו כי שוטרי אגף התנועה של משטרת ישראל יתפרסו בצירים הבינעירוניים ובכניסות לערים, ולצד אכיפת התנועה יבצעו בדיקות ופיקוח אחר תנועת כלי רכב בין הערים. "נוסף על כך תבצע המשטרה מחסומים קבועים ו'מדלגים' וכן סיורים ממונעים ורגליים בכניסה לערים ובתוכם". גם מסוקי משטרה יפעלו כדי לזהות הפרות חריגות ולהכווין את הכוחות.

תפילה, סגר, קורונה, ישראל, בית כנסת, מתפללים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ביום כיפור - יתקיימו תפילות בהתאם למתווה שאושר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצעדים שיינקטו בשטח נועדו "למנוע התקהלות אסורה ויציאה אסורה של אזרחים למרחב הציבורי בניגוד לתקנות, וכן לפקח אחר פעילות תקינה של בתי עסק שהורשו לפעול ומנגד על אי פעילות של בתי עסק שפעילותם נאסרה" - כך לפי הודעת המשטרה.

זמן קצר לפני כניסת הסגר, נתניהו שוחח בטלפון עם האדמו"ר מבעלזא. איחל לו גמר חתימה טובה וביקש ממנו שיקרא להקפיד על ההנחיות. נתניהו הציג בשיחה את נתוני התחלואה והתמותה נוכח הזינוק בתחלואה, שאתמול זינקה לנתון מדאיג של כ-7,700 נדבקים חדשים. חסידות בעלזא היא אחת החצרות שמובילות את ההתעלמות מהנחיות הקורונה במגזר החרדי.

אלו החברות שיורשו לפעול בזמן הסגר, לפי הנוסח העדכני שאישרו הבוקר השרים:

 1. חברות העוסקות בעבודות בינוי לרבות פיתוח, בינוי ותחזוקה של שטחים ציבוריים ושל תשתיות הנוגעות למבנה ולשטחים ציבוריים.
 2. חברות העוסקות בעבודות תשתית בכלל זאת פעילות פיתוח, תחזוקה ובינוי של תשתיות תחבורה, אנרגיה, תקשורת, מים וביוב.
 3. תאגידים ביטחוניים ובכלל זאת אלתא מערכות, תעשיה אווירית, רפא"ל, התקני מצב מוצק (המ"מ), אלביט, תומר וחברות בנות- עד 60% ממצבת כוח האדם.
 4. מפעל למתן שירותים חיוניים כהגדרתו בחוק שירות עבודה בשעת חירום, התשכ"ז- 1967.
 5. מפעל בעל היתר מיוחד להעסקת עובד בשעות המנוחה לפי סעיף 12 לחוק שעות עבודה ומנוחה התשי"א-1951, שניתן כדי שלא לפגוע בתהליך העבודה- מספר העובדים שהותרו בהיתר או 30% ממצבת העובדים, לפי הגבוה מביניהם.
 6. משרד ממשלתי, רשות מקומית, מועצה דתית, מוסד להשכלה יעבדו במתכונת חירום.
 7. מפעל טכנולוגי מועדף לפי חוק לעידוד השקעות הון, התשי"ט- 1959, לשם תחזוקה ותפעול של מערכות החברה.
 8. עובד של מקום עבודה שהותרה פעילותו לפי תקנות סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה) (הגבלת השהייה במרחב הציבורי והגבלת פעילות), תש"ף-2020 ותקנות סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה) (הגבלת פעילות של מוסדות המקיימים פעילות חינוך), תש״ף-2020.
 9. הגעת עובד לשם תחזוקת המקום או לשם תיקון ליקוי הנדרשים בדחיפות לשם שמירה על שלמות מקום העבודה, שמירה על המקום, ביצוע משלוחים, תשלומי שכר או כל עובד אחר שהגעתו הכרחית להמשך הפעילות התפקודית של מקום העבודה, וכן הגעה למקום העבודה לשם לקיחת ציוד או ביצוע עבודות לצורך מתן שירות חיוני אצל לקוח, לרבות קיום היכולת של עובדים אחרים לעבוד מהבית.
 10. מגזר פיננסי- כל נותן שירות פיננסי אחר לפי חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (שירותים פיננסיים מוסדרים), התשע"ו- 2016, לרבות תאגיד שעיסוקו במתן אשראי ופטור מחובת רישיון למתן אשראי בהתאם לתקנה 3 לתקנות הפיקוח על שירותים פיננסיים.
 11. רשות לניירות ערך
 12. רשויות ניקוז.
 13. נמלים ותחנות הסגר בנמלים.
 14. פיקוח וטרינרי על מזון, על בעלי חיים ועל מוצרים מבעלי חיים.
 15. הביטוח הלאומי.
 16. יחידות הנוער ברשויות המקומיות לפי חוק הרשויות המקומיות (מנהל יחידת נוער ומועצת תלמידים ונוער), התשע"א- 2011, לרבות הפעלת מתנדבים, יחידת קידום במחלקת החינוך כהגדרתה בחוק הרשויות המקומיות (מנהל מחלקת חינוך), התשס"א- 2001, ובכלל זה פעילות במרכז השכלה לנוער נושר ובסיכון. פעולות לצורך קידום למידה מהבית ומרחוק, לרבות באמצעות מבני מוסדות ומתקני רשויות מקומיות.
 17. שירותי רווחה לרבות שירותי תמיכה לילדים ונוער בסיכון, מסגרות המספקות קורת גג זמנית או ממושכת או מספקות הגנה, הזנה, טיפול וסיוע לאנשים חסרי קורת גג, אנשים חסרי עורף משפחתי, אנשים המתמודדים עם התמכרויות או אוכלוסיות בזנות, מסגרות יומיות כוללניות לנערים ונערות על קצה רצף הסיכון והניתוק ומסגרות יומיות כוללניות לנערים ונערות על קצה רצף הסיכון והניתוק.
 18. מעונות יום שיקומיים ומעונות יום רב תכליתיים.
 19. . הרשות לשיקום האסיר לרבות מרכזים שיקומיים המופעלים בידי הרשות לשיקום האסיר או מי מטעמה.
 20. מסגרות שיקומיות המופעלות במסגרת סל השירותים הפסיכו-סוציאליים לנכה לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום), התשי"ט-1959 [נוסח משולב], על ידי משרד הביטחון, בפיקוחו של המשרד, מטעמו או במימונו.
 21. מי שפועל בתחום מכירה, אחסנה והובלה של מוצרים לחגי תשרי.
 22. פקחים שהוסמכו לפי חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה, התשנ"ח-1998.
 23. מעבדות מחקר שמחייבות נוכחות פיסית.
 24. בריאות- משל"ט, חמ"ל ומוקדים הנותנים שירות למשרד הבריאות, או לטיפול בקורונה, לרבות מערך קטיעת שרשראות ההדבקה, נותני שירות למשרד הבריאות
 25. מתן שירות ייעוץ מס לשם קבלת מענקים מהמדינה שמחייבים נוכחות פיזית.
 26. מפעל תומך ביטחון - מקום עבודה שאינו תעשייה ביטחונית, המספק שירותים או מוצרים הדרושים לצורך המשך פעילותם התקינה של משרד הביטחון ויחידות הסמך, הוועדה לאנרגיה אטומית, המטה לביטחון לאומי, צה"ל, המוסד למודיעין, שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר, הרשות הארצית לכבאות והצלה- עד 60% ממצבת כוח האדם.
 27. ועדות לתכנון ובניה לרבות רישוי ופיקוח בניה.