החלטת הממשלה אמש (ראשון) להטיל סגר החל מערב ראש השנה למשך שלושה שבועות כללה גם הגבלה של 500 מטרים על יציאה מהבית וסגירה מלאה של מערכת החינוך. לאחר קבלת ההחלטה, פרסמו משרדי ראש הממשלה והבריאות הודעה שבה צוינו ההגבלות, אך למעט מתווה התפילות המיוחד בחגים לא פורטו התקנות המפורטות שיכלול הסגר.

סגר שני - סיקור נרחב: מה מותר ומה אסור? המדריך המלא \\ עשרות רבות יוכלו להתקהל בבתי הכנסת: מתווה התפילות \\ ביקורת חריפה על החלטת הממשלה: "כישלון מנהיגותי" \\ פחות נוקשה, יותר פוליטי: במה שונה הסגר השני מהראשון? \\ כ"ץ התנגד, השרים תקפו את גמזו: כך התקבלה ההחלטה על הסגר

מפעילות התחבורה הציבורית, דרך מתווה העבודה במגזר הפרטי ועד להיקף ההגבלות ביום כיפור - הנהלים המפורטים להגבלות שיכלול הסגר טרם נקבעו ומשרדי הממשלה אמורים לגבש אותם בימים הקרובים. גם תוכנית הפיצויים לעסקים שהבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין לא ברורה ובמשרד האוצר עמלים על גיבושה. אלו השאלות המרכזיות שמטרידות את הציבור לקראת הסגר - ונותרו ללא מענה.

איך תפעל התחבורה הציבורית?

בהודעת הממשלה נכתב כי "פעילות התחבורה הציבורית תצומצם ותותאם להיקף הפעילות במשק לפי אותו שלב". לא נמסר מה יהיה מתווה הפעילות המדויק, אילו קווי אוטובוסים יפעלו והאם הרכבת תפעל. משרדי ראש הממשלה והבריאות הבטיחו כי המפקח על התעבורה ייתן הוראה לעניין מתכונת הפעילות להפעלת התחבורה הציבורית.

כיצד יפעל נתב"ג?

גם נושא זה נותר פתוח. לפי החלטת הממשלה, צוות בראשות שר הבריאות או נציגו ובהשתתפות נציגי שרת התחבורה, שר הפנים, שר החוץ וראש המטה לביטחון לאומי או נציגו יגישו את המלצתם בנושא עד הערב.

רכבת ישראל (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
כיצד תפעל התחבורה הציבורית? אילוסטרציה | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

האם מספרות ומכוני יופי יורשו לפעול?

הממשלה אומנם החליטה על סגירה מלאה של כלל העסקים לקבלת קהל בתחום המסחר, התרבות, בילוי ופנאי ותיירות פנים, כולל בריכות שחיה, חדרי כושר ומסעדות, אך עדיין לא ברור מה יעלה בגורל המספרות ומכוני היופי.

האם ניתן יהיה להפעיל שירות "טייק אווי"?

בטיוטת החלטת הממשלה נכתב כי ענף המסעדנות יוכל לתת שירות ב"טייק אווי" ובמשלוחים, אך בהודעת משרדי ראש הממשלה והבריאות נכתב כי "עסקים, לרבות מסעדות, יורשו להפעיל שירות משלוחים בלבד". הנושא טרם הובהר סופית.

קורונה בישראל (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
משלוחים בלבד? אילוסטרציה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מתי ולאיזה צורך יותר לצאת מהבית?

הממשלה החליטה על הגבלת תנועה של עד 500 מטר ממקום המגורים. יציאה מהבית, כך על פי ההחלטה, תותר רק לצרכים מותרים שיפורטו בתקנות.

מה המשמעות של "ספורט יחידני"?

ראש הממשלה נתניהו הבטיח אמש בהצהרתו כי על אף מגבלת ה-500 מטרים מהבית, הממשלה תאפשר יציאה לצורכי ספורט לבודדים. לא ברור מה תכלול ההחרגה ומה יהיה היקף הספורט היחידני שיותר.

יום כיפור (צילום: Ilia Yefimovich, GettyImages IL)
איך ייראה יום כיפור בכבישים? אילוסטרציה | צילום: Ilia Yefimovich, GettyImages IL

האם יהיה מותר לרכב על אופניים ביום כיפור?

חוסר ודאות נרשם גם באשר למנהג הרכיבה הנפוץ ביום כיפור. בשלב זה עדיין לא ברור אם ילדים ומבוגרים יוכלו לצאת לרכב על אופניים ביישובים ובערים, או שיוכלו לצאת רק עד 500 מטרים מהבית.

איזה פיצוי יוענק לעסקים שייפגעו?

הממשלה החליטה כי צוות בראשותו של שר האוצר יציג תוכנית סיוע כלכלית בהתאם להחלטות שהתקבלו עד יום חמישי. באוצר עומלים על גיבוש התוכנית, אך עדיין לא ברור מה תכלול ומה יהיה היקפה.

כיצד יעבירו הורים גרושים את הילדים?

לא ברור. העברת ילדים בין הורים גרושים הוחרגה בסגר הקודם, כך שהורים גרושים הורשו להעביר את הילדים גם אם עברו על מגבלת 100 המטרים. כמו כן, הותרה "העברה של קטין למסגרות חינוך לילדי עובדים חיוניים ומסגרות מיוחדות (בהתאם לפקודת צו בריאות העם)" ו"העברה של קטין שההורה האחראי עליו נדרש לצאת לצורך חיוני ואין במקום המגורים אחראי שניתן להשאיר את הקטין בהשגחתו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות