נגיף הקורונה פוגע כמעט בכל מערכת חיונית בגוף האדם, כך עולה ממחקר שפורסם אתמול (שישי) במגזין NATURE ובוצע בידי רופאים מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת קולומביה היוקרתית. מממצאי המחקר עולה כי הנגיף לא פוגע רק בריאות אלא גם בכליות, בכבד, בלב, במוח, מערכת העצבים ובעור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המרכז הרפואי ששוכן בניו יורק, הכיל במהלך התפרצות המגפה בארה"ב אלפי חולים ובעזרת נתונים משאר מדינות העולם נותחו נתונים רבים. הממצאים העיקריים מצביעים על כך שהנגיף מזיק לאיברים וגורם לקרישות בדם כמו גם לירידה בקצב הלב. תופעות הלוואי שנגרמות לגוף האדם בעקבות תקיפת הנגיף הן בין היתר כאבי ראש, סחרחורות, כאבי שרירים כמו גם תופעות שאנו יותר רגילים אליהן כמו שיעול וחום.

"יש המון חדשות לגבי קרישי הדם", אומר אקירי גופטה, קרדיולוג שלקח חלק במחקר, "אבל זה גם חשוב להבין שחלק גדול מהמטופלים במחקר סבלו מבעיות בכליות, בלב ובמוח ולכן על רופאים לטפל בבעיות אלה ביחד עם הבעיות הנשימתיות".

הקורונה בהודו (צילום: רויטרס_)
הקורונה בהודו | צילום: רויטרס_

ארגון הבריאות העולמי ממליץ: להימנע מחדרי כושר

ניתוח עדכני של מקרי ההידבקויות מצביע על כך שמרבית ההדבקות מתרחשות דרך הדבקה טיפתית שמועברת דרך הפרשות ברוק, בנשימה, בשיעול, בעיטוש ובשירה. כתוצאה מניתוח הנתונים והמסקנה החדשה יחסית כי הנגיף עובד בקלות יותר באוויר, הארגון ממליץ להימנע במיוחד ממסעדות, חדרי כושר ומקהלות.

בעקבות הממצאים של ארגון הבריאות העולמי הארגון ממליץ, באופן לא מפתיע, בעיקר לקטוע את השרשראות הדבקה. איך עושים זאת? מבצעים בדיקות, מאבחנים כמה שיותר חולים ומכניסים אותם ואת אלה שנמצאו בקרבתם יותר מ-15 דקות ופחות משני מטר – לבידוד באופן מיידי.  

ארגון הבריאות הבינלאומי מדווח על מצב חירום בעקבות  (צילום: רויטרס, רויטרס_)
צילום: רויטרס, רויטרס_

בדוח מזכיר הארגון את נושא המסכות גם כן ומזכיר שבמידה ואין אפשרות לשמור על כללי הריחוק החברתי, שהוא הכלל החשוב ביותר, יש לעטות מסכות. על הצוותים הרפואיים לעטות מסכות בכל עת וללא הפסקות בזמן עבודתם.