סגר חגי תשרי נכנס לתוקף:  היום (שישי) בשעה 14:00, שעות לפני כניסת החג והשנה החדשה, יוטל על מדינת ישראל סגר כללי שני במטרה להביא לצמצום מגפת הקורונה. אלפי שוטרים וחיילים יוצבו במחסומים ובכניסות לערים כדי לאכוף את ההגבלות, במבצע אכיפה שמכונה "אחריות מנצחת". ראש הממשלה נתניהו אמר כי הסגר הוא הכרחי וכי ייתכן שבקרוב מאוד תנאי הסגר יוחמרו אפילו יותר. עם זאת, לקראת חצות שרי הממשלה אישרו טלפונית את הרחבת הטווח המותר ליציאה מחוץ לבית מ-500 מטר לקילומטר אחד.


 
7,000 שוטרים ו-1,000 חיילים יוצבו במחסומים, בכניסות לערים, בצירים הבין-עירוניים ובתוך הערים ויוודאו שהציבור עומד בהנחיות. כוחות שיטור שיסיירו בתוך הערים יבדקו את הנהגים ובמידת הצורך יחולקו קנסות. השוטרים שיוצבו בכבישים יבדקו את מטרות הנסיעה של הנהגים, ובמידת הצורך יחולקו קנסות, מכוניות יוחזרו לכיוון שממנו באו ונוסעי המכונית יתושאלו.

משטרה קורונה סגר עוצר מסכות (צילום: דוברות המשטרה)
אלפי שוטרים וחיילים ייפרשו בכל רחבי הארץ | צילום: דוברות המשטרה

בתוך כך, המשטרה פרסמה מפה של החסימות הצפויות בכבישים השונים. 38 מחסומים עתידים להיפרס מצפון ועד דרום, ושוטרים יתשאלו בהם את העוברים והשבים. 16 מחסומים יוצבו בצפון, 10 באזור מרכז הארץ ו-12 בדרום. זוהי מפת המחסומים המשטרתיים הצפויים:

בתי כנסת: בכל מה שקשור לבתי כנסת התקנות מורכבות ומסובכות ולכן הציפייה היא קודם כל מהמתפללים עצמם שלא להפר את ההנחיות. הגבאים בבתי הכנסת יתבקשו לתלות שלטים בכניסה ובהם המספר המותר של המתפללים באותו בית כנסת.

חופי הים: תותר פעילות ספורטיבית גם על החוף, הליכה וריצה, וגם במים. המשטרה לא מתכוונת להציב כוחות קבועים לאורך החופים אלא רק במקרים חריגים של התקהלויות.

קורונה בישראל, קורונה בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
תפילות בימי החגים - במתכונת הסגר | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

 

הפגנות: כרגע אין שום שינוי בכל מה שקשור לאכיפת המגבלות, כלומר ניתן להפגין בלי הגבלה של מספר מפגינים.

עוד הוסיפו במשטרה כי עדיין לא ברורה המדיניות של הקמת המחסומים אחרי החג, וההחלטות בנוגע לאכיפה מיום שני, אחרי החג, ואילך יתקבלו רק לקראת סוף החג. ההנחיות שניתנו למפקדים: לגלות שיקול דעת והתחשבות מרביים, שכן מדובר בהגבלות קשות ובעיתוי יוצא דופן של חגים. תהיה התחשבות גם בכך. רוב השוטרים יהיו מצוידים במצלמות גוף, המשטרה תמשיך לעסוק באכיפת השהייה בבידוד.

הפגנות בבלפור (צילום: N12)
גם בימי הסגר - אין הגבלה על מספר המשתתפים בהפגנות | צילום: N12

עוד תבצע המשטרה מחסומים מדלגים וסיורים בכניסה לערים ובתוכם, זאת במטרה למנוע התקהלות אסורה ויציאה אסורה של אזרחים למרחב הציבורי בניגוד לתקנות. בנוסף יהיה פיקוח אחר פעילות תקינה של בתי עסק שהורשו לפעול, ומנגד על אי פעילות של בתי עסק שפעילותם נאסרה.

נתניהו: "ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההגבלות"

ראש הממשלה נתניהו, שר הבריאות אדלשטיין ושר האוצר ישראל כ"ץ, מסרו הצהרות לציבור שעות לפני כניסתו לתוקף של סגר החגים. פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו לא הצטרף להצהרה ככל הנראה עקב חילוקי הדעות עם ראש הממשלה שחשפנו במהדורה

"קבענו שאחד הקריטריונים להגבלות יהיה דגל אדום של מערכת הבריאות - והיא הניפה אותו בשבוע שעבר", אמר נתניהו, "ולכן אנו מטילים את הסגר שיחל מחר. אנחנו עושים את כל המאמצים כדי לאזן בין הצרכים הבריאותיים והכלכליים". 

עוד הדגיש ראש הממשלה: "ביומיים האחרונים אנחנו עדים לעלייה נוספת בתחלואה וגידול בחולים הקשים ולכן קיימתי שיחה עם אדלשטיין, גמזו והמומחים ושאלתי אותם שאלה אחת: האם המצב הזה מחייב אותנו להדק עוד יותר את ההגבלות. אני מעריך שבמצב התחלואה הזה וכפי שהמליצו המומחים ייתכן שלא תהיה ברירה אלא להחמיר את ההגבלות. אדון עם גנץ והשרים בצורה אחראית. אני לא אטיל סגר סתם על מדינת ישראל ולא אהסס להטיל הגבלות אם יש צורך בכך". 

"אני לא אהסס לקבל החלטות יחד עם חברי השרים אבל יש שתי הנחיות חשובות שלא משתנות והן קובעות את המשך דרכנו - לעטות מסיכות ולמנוע התקהלויות עד שנשיג את החיסון - ובזה אין פשרות", הבהיר נתניהו. "אני מאמין שאנחנו מתקרבים ליום הזה אך זה ייקח עוד חודשים עד שנראה ונקבל חיסונים ואנחנו פועלים על מנת לקבל אותם מהר. אלה ימים של מאמץ לאומי משותף לכולנו - הבריאות והכלכלה הן בידיים שלנו". 

"עם ההגבלות שננקטו עד כה ניסינו לשטח את העקומה אבל גם לשמור על הפן הכלכלי", אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין. "עכשיו כבר ברור שזה פשוט לא מספיק. אנחנו עם נתוני תחלואה שמחייבים אותנו לעשות צעדים נוספים. יש לנו עכשיו שתי דרכים לפעול: לחפש אפשרות להתחמק מהנחיות משרד הבריאות או לשמור על הבריאות. מהמצב הקשה הזה נוכל לצאת רק יחד אם כולנו נזכור שהמאמץ הוא מאמץ לאומי".

שר האוצר, ישראל כ"ץ, שנשא אף הוא דברים, אמר שבמסגרת התוכנית הכלכלית שיביא לישיבת הממשלה בשבוע הבא, תבוצע הפחתה של שכר השרים, סגני השרים וחברי הכנסת: "הדוגמה האישית היא היסוד הראשון בערבות ההדדית".