בדרך לחיסון "כחול-לבן"? המכון הביולוגי קיבל היום (חמישי) אישור לעבור לשלב הניסויים הקליניים בבני אדם בבדיקת חיסון הקורונה שהוא מפתח. זאת, לאחר הביקורת הקשה על התנהלותו האיטית של משרד הבריאות בנושא, והטענות על פגיעתו במעבר לשלב השלישי והמכריע של הבדיקות. שר הביטחון בני גנץ הגיע הבוקר לסיור במכון, ובמהלך ביקורו הוצגו בפניו ההתקדמויות בפיתוח החיסון והנוגדן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"יש להתחיל בניסויים בבני אדם אחרי חגי תשרי", אמר גנץ בסיום הביקור. "אני מבקש להביע תודה קודם כל לכם, לאנשים במשרד הביטחון ולאנשים במכון שעושים עבודה פנטסטית. כל הניסויים הראשונים שעברו בהצלחה הם בבחינת בשורה מאוד גדולה ותקווה מאוד גדולה. השלב הבא, כפי שסיכמנו, הוא שהניסויים יתחילו בבני אדם אחרי חגי תשרי. זה ייעשה בתיאום עם משרד הבריאות ועל פי כל התהליכים הנדרשים מבחינת בטיחות רפואית".

גנץ בסיור במכון הביולוגי (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
גנץ בסיור במכון הביולוגי | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

גנץ הוסיף ושיבח את מאמצי המכון הביולוגי למציאת חיסון: "כמו שלצה"ל יש יחידות מיוחדות שפורצות ופותחות לו את הדרך – אתם הסיירת של מדינת ישראל במשרד הביטחון בתחום החיסונים. אני לשירותכם ומבקש לערב אותי בכל נושא שאפשר להשפיע בו".

מנהל המכון הביולוגי, פרופ' שמואל שפירא, השיב לגנץ: "יצאנו לדרך לפני שישה חודשים, קיבלנו רוח גבית ממשרד הביטחון, ממשרד ראש הממשלה, ניהלנו אינטראקציה טובה עם משרד הבריאות, וממך כמובן באופן אישי כמי שמלווה אותנו. האצת בנו, אצנו כל הזמן ולמעשה אני גאה להראות שיש קבלות. יש חיסון מצוין, יש תהליכי רגולציה שהחיסון צריך לעבור לפי לוח הזמנים שציינת, אנחנו מתחילים אחרי החגים בניסויי בטיחות ויעילות אבל יש לנו את המוצר ביד".

גם ראש הממשלה נתניהו שוחח בשיחת וידאו עם פרופ' שפירא וראשי צוותי המחקר, ובירך אותם על ההתקדמות: "תמשיכו בנתיב הזה, במהירות המירבית שאתם חושבים שהיא מספקת מבחינה מדעית. הנחיתי לפתח חיסון כאן בישראל מתוך אמונה גדולה באנשינו וביכולות שלנו כמדינה".