שיא נוסף במספר החולים - שחצה לראשונה את רף ה-200 אלף בישראל: נתוני משרד הבריאות שהתפרסמו הבוקר (רביעי) מציגים תמונה מטרידה: 6,923 ישראלים אובחנו ביממה האחרונה כחיוביים לקורונה. מדובר בשיא במספר הנדבקים בישראל מאז פרוץ המגפה. עוד עולה מנתוני משרד הבריאות שגם מספר הבדיקות עלה משמעותית ועמד אמש על 61,165. לנוכח הנתונים וחוסר ההסכמות אתמול, קבינט הקורונה צפוי להתכנס היום בשעה 11:30. סגן שר הבריאות, יואב קיש הגיב לנתונים: "אנחנו צריכים ללכת להחמרה בתקופה הקרובה עד אחרי חול המועד סוכות". מפרוץ המגפה אובחנו 200,041 נדבקים מאומתים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"תחילה ביקשו סגר שמתחשב בכלכלה ולאחר מכן ביקשו להדק אותו ומבחינה בריאותית זה סגר הדוק", אמר פרופ' גמזו בראיון לעופר חדד ברדיו ירושלים. "אבל בשלב הראשון רצו לאזן מבחינה כלכלית וברגע שיש בקשה להידוק - אנחנו כמערכת נתמוך. מבחינת תחלואה אנחנו רואים שיש כ-6,700 מאומתים חדשים וכמובן שזה נתון שלא קשור לסגר אלא לתקופה שלפני". הפרויקטור הוסיף: "צריך לשים לב שלא רואים כרגע היענות מלאה מהציבור, לא מהחברה החרדית ולא מהחברה החילונית. גם ראינו הפרות מסוימות של ההנחיות וזה מחייב הידוק נוסף".

הקורונה בישראל (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
בדיקת קורונה | צילום: פיטוסי , פלאש 90

פרופ' גמזו הסביר כי בשלב הזה חשוב לנצל, עד כמה שניתן, את ימי הסגר לכל הקטנה נוספת של התחלואה: "גם הממשלה מבינה את זה והיא תקבל היום החלטות בהתאם". הוא הוסיף: "מבחינתי מגבלות התנועה צריכות בנקודה הזאת להיות על כל דבר - כולל על הפגנות. גם לי לא נוח לראות את האלפים, אבל הייתי רוצה להגביל את זה לעשרות או 200-100 תוך כיבוד הדמוקרטיה. אין התקהלות שאין בה הדבקה. ברור שכשמורידים את המסכה וצועקים בהפגנה או שבלהט ההפגנה המסכה יורדת - אז ברור מה קורה".

הוא תקף את ראשי הערים, זמרים ומובילי דעת קהל שהשתתפו באירועים מרובי משתתפים ואף כינה אותם מכחישי קורונה. הוא הסביר כי "המאבק היותר קשה שלי הוא לא נגד פוליטיקאים אלא נגד מובילי ציבור אחרים שלא מבינים את תפקידם, מזלזלים בהנחיות ומובילים את הציבור לאבדון".

"יש הדבקה בכל התקהלות", אמר גמזו. "אין התקהלות שחסינה מהדבקה. יש רמת תחלואה בישראל שהיא גבוהה ללא קשר לערים כבר. לכן צריך להגביל את התנועה גם על הפגנות. אם מפגין מגיע מעיר אדומה הוא מסכן את היתר. זו תוצאה של חוסר הבנת המגפה. זה וירוס מתעתע וחמקמק. זה מדבק גם כשאתה חושב שהכל בסדר. רסיסי רוק ניתזים עם הנגיף ואנשים נדבקים ומזלזלים בזה. אני מתראיין מהרחוב ואני רואה שמחצית מהאנשים ללא מסכה".

הפגנות בבלפור (צילום: החדשות , החדשות 12)
ההפגנות יוגבלו? | צילום: החדשות , החדשות 12

פרויקטור הקורונה התייחס גם לטענות מצד מנהלי בתי החולים על כך שהם לא עומדים בפני קריסה: "יש מערכת בריאות שיודעת לטפל במקרים רבים, אבל היא הולכת להיות בשבועות הקרובים במשבר מאוד מורכב. יש לנו כרגע מעל 1,300 חולים שמטופלים בבתי החולים וזה יוכפל. מנהלי בתי החולים לא מבינים את זה, קשה להם לתפוס את הגידול המכפלי. הם לא קולטים עד הסוף שהם הולכים להיות עם כמות מוכפלת תוך 4 שבועות".

גמזו הסביר כי מה שיביא להקלות בסגר עד להסרתו זה מגמה יורדת במספר החולים: "אני רוצה לראות מגמה לא מספר. אם לדוגמה יש 2,500 חולים ביום וזה נמשך 4 ימים, אין סיכוי שנפתח את הסגר". הוא הוסיף: "הסגר יימשך בוודאי עד סוף החגים ואני רוצה לראות שמגמת הירידה מתחילה והיא נמשכת".

פרופסור גמזו הדגיש: "אנחנו לא נפתח את הסגר הפעם כפי שהיה בפעם הקודמת - לא בחינוך לא בפנאי ולא את המסעדות . הכל יהיה מדוד מדורג ואיטי. זה תלוי בשני פרמטרים: מקדם הדבקה נמוך וירידה ברמת התחלואה שתוריד את מספר החולים קשה. כשרמת התחלואה תרד מיום ליום נדע שמספר החולים קשה יורד וכך אני אהיה רגוע".

גמזו הודה שייתכן וחלק מההחלטות והשינויים בהנחיות בלבלו את הציבור: "יכול להיות שחלק מההחלטות לא היו ברורות – אבל בואו נשים את זה בצד. אנחנו עם אחד, מדינה אחת ויש לנו משימה אחת: לחסל את הנגיף ולהדבירו". הוא הוסיף: "יש לי הרבה מאוד כעס על הציבור, ועל הממשלה, ועל ההתנהלות שהייתה יכולה להיות יותר טובה, ויש דברים שהייתי צריך לדחוף יותר אבל בואו נמקד מאמץ. הממשלה יצאה אתמול מהקבינט בלי החלטות וזה לא נראה טוב. הממשלה צריכה לקבל החלטות על הידוק נוסף. זה חשוב לציבור גם לקבל הבהרה ברורה ללא משיכה נוספת היום וכמובן הכנסת צריכה לאשר את הכול".

תפילה, סגר, קורונה, ישראל, בית כנסת, מתפללים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סגן שר הבריאות, יואב קיש, אמר בראיון ב"חדשות הבוקר" עם ניב רסקין: "להערכתי אנחנו היום מעל 6,000 נדבקים - שיא שלילי של מדינת ישראל. אנחנו צריכים ללכת להחמרה בתקופה הקרובה עד אחרי חול המועד סוכות". עוד הוא אמר: "המשמעות היא שכל מוסדות החינוך סגורים, כלכלה רק עבודה חיונית, בתי כנסת ללא תפילה בפנים, עם מתווה לתפילה בחוץ, רק מי שנמצא מסביב ללא נסיעה ממקומות, הפגנות רק בחוץ ללא נסיעות בין ערים. כל אחד יפגין במקום שהוא רוצה, יתפלל במקום שהוא רוצה, ויישאר בביתו. זה הדבר הנדרש עכשיו".